Zavřít reklamu

Pokud vybíráte mezi tím, které cloudové služby budete chtít využívat, každá nabízí určitý prostor zdarma. Je tomu samozřejmě proto, abyste si její služby patřičně vyzkoušeli a poté přešli na nějaký plán předplatného. Některé služby ale už v základu nabízejí poměrně hodně. 

Apple má samozřejmě svůj iCloud a aplikaci Soubory, Microsoft zase nabízí OneDrive a Google pak svůj Disk. Protože se jedná o největší hráče, mohou svým uživatelům také nabídnout více. A pak jsou zde ti ostatní a menší poskytovatelé, jako jsou Dropbox, MEGA nebo Box.

Velikosti úložišť dostupných zdarma 

  • iCloud – zdarma 5 GB 
  • Google Disk – zdarma 15 GB 
  • OneDrive – zdarma 5 GB 
  • Dropbox – zdarma 2GB 
  • MEGA – zdarma 20 GB 
  • Box – zdarma 10 GB 

Zálohování 

Na platformách Applu, tedy iOS, iPadOS i macOS můžete používat všechny služby, ať už formou samostatné aplikace nebo alespoň skrze web (v případě desktopu). Protože je iCloud přímo Applu, je zřejmé, že má jasnou výhodu, a to ať už co se integrace do systémů týká, tak unikátními bezpečnostními funkcemi a tím, že také umožňuje kompletní zálohu vašeho iPhonu či iPadu. Ta se vám ale do 5GB prostoru zdarma stejně nevejde, a některé funkce jsou jen v rámci předplatného iCloud+.

Pokud se ale budeme o záloze bavit dále, a to s ohledem na fotografie, je zde už situace jiná. Zálohování fotografií totiž nabízí každá řečená cloudová služba, a to co se skutečné zálohy týče (u Googlu je k tomu třeba použít Fotky Google). Pokud si ji totiž ve službě aktivujete, znamená to, že se vaše fotografie budou kopírovat na server poskytovatele. Máte je tedy jak v zařízení, tak na cloudu. Pokud si ale v iPhonu či iPadu zapnete Fotky na iCloudu s optimalizovaným úložištěm, mějte na vědomí, že smazaná fotografie ze zařízení znamená, že se smaže i na serveru.

Dokumenty a soubory 

Jasným lídrem v případě práce s dokumenty je samozřejmě Microsoft. Jenže abyste jeho Word, Excel, Powerpoint a další tituly mohli využívat naplno, je stejně vhodné platit si jejich předplatné. Lepší volbou tak může být spíše Google s jeho kancelářským balíkem, který je kompletně zdarma a s postupem času se stává stále použitelnější. 

Své aplikace nabízí i Apple. Jenže s jeho Pages, Numbers a Keynote je ten problém, že se s nimi na platformě Applu pracuje sice dobře, ale pokud již potřebujete takový dokument sdílet s někým, kdo používá zařízení jiných značek, budete mít problém. Je zde sice možnost exportu do Wordu, Excelu a dalších, ale trpí na tom formátování. Pokud je však vaše okolí kompletně „jablečné“, není co řešit. 

Který je tedy nejlepší? 

Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Hodně záleží na vašich preferencích a i tom, jaká zařízení používá vaše okolí, ať už jde o rodinu nebo pracovní tým. Služby iCloudu máte v případě Applu ihned po ruce, ale značně jej limituje pouhý 5GB prostor. OneDrive v podstatě v základu nemá příliš smysl používat. Za to Disk Google s jeho 15 GB už vám chvíli vydrží.

Hodí se nejen pro fotky, které např. můžete sdílet i s uživateli Androidu, ale i dokumenty, nad kterými můžete kolaborovat s ostatními. Z alternativních služeb je možná nejznámější Dropbox, jenže kvůli jeho skutečně malému úložišti zdarma se příliš nevyplatí. Na druhou stranu titul MEGA má hned 20GB úložiště, na které se vám už vejde pěkné množství dat. 

.