Zavřít reklamu

Apple u své nové hudební služby využívá DRM ochranu, čímž se však nikterak neliší od ostatních streamovacích služeb. Zbytečný poplach vyvolali někteří uživatelé, kteří si mysleli, že jim bude DRM ochrana v rámci Apple Music „přilepena“ i k jejich již zakoupeným písničkám. Nic takového se však neděje. Jak je to tedy s DRM v Apple Music? Serenity Caldwellová z iMore sepsala podrobný manuál.

Z Apple Music má DRM vše

Ochrana DRM, tedy správa digitálních práv, je v Apple Music přítomná stejně jako v každé jiné hudební streamovací službě. Během tříměsíční zkušební lhůty, za kterou není třeba platit, tak není možné stáhnout nespočet písniček a následně si je nechat, až přestanete Apple Music používat/platit za ni.

Pokud chcete hudbu, která nebude chráněna a budete ji mít ve své knihovně napořád, jednoduše ji zakupte. Ať už přímo v iTunes nebo jinde, možností je dostatek.

DRM u iCloud Music Library není vždy pravidlem

Stejně jako iTunes Match, tak i Apple Music poskytuje možnost nahrát hudbu, kterou již vlastníte, do cloudu, a volně ji streamovat na všech svých zařízeních, aniž by tam musela být fyzicky přítomná. To je možné přes tzv. iCloud Music Library.

Do iCloud Music Library se skladby nahrávají ve dvou krocích: nejprve algoritmus proskenuje vaší knihovnu a veškeré písně, které jsou dostupné v Apple Music, propojí – to znamená, že když si takto propojenou skladbu stáhnete do dalšího Macu, iPhonu nebo iPadu, stáhne se vám verze v kvalitě 256 kbps, jež je dostupná v Apple Music katalogu.

Následně algoritmus vezme všechny skladby z vaší knihovny, které v katalogu Apple Music nejsou, a nahraje je do iCloudu. Kdekoliv si pak tuto písničku stáhnete, dostanete vždy soubor ve stejné kvalitě, v jaké se nacházel na Macu.

DRM ochranu tedy budou mít všechny skladby, které se budou stahovat do dalších zařízení z katalogu Apple Music, tedy všechny ty, které se v něm propojily s písněmi z vaší lokální knihovny. Nahrané skladby v iCloudu ale DRM ochranu nikdy nedostanou, protože se nestahují z katalogu Apple Music, který tuto ochranu jinak má.

Zároveň to ale neznamená, že jakmile na Macu iCloud Music Library zapnete, všechny písničky propojené s katalogem Apple Music automaticky dostanou DRM ochranu. Všechny skladby, které jste si již dříve zakoupili, budou s DRM ochranou vystupovat maximálně v rámci ostatních zařízení při streamování/stahování v rámci Apple Music. Apple jinak nemůže získat kontrolu nad vaším diskem a všechny písničky, nehledě na to, jak jste je získali, „olepit“ DRM.

Abyste ovšem o svou zakoupenou, tzv. DRM-free hudbu nepřišli, nesmíte využít iCloud Music Library jako zálohovací řešení, respektive jako své jediné úložiště pro hudební knihovnu. Jakmile iCloud Music Library zapnete, nesmíte svou původní knihovnu z lokálního úložiště smazat.

Tato knihovna totiž obsahuje hudbu bez DRM a pokud byste ji pomocí iCloud Music Library propojili s Apple Music (to všem shodným dodá DRM) a následně ji z lokálního úložiště smazali, už nikdy z Apple Music nestáhnete nechráněné skladby. Ty byste museli buď znovu například nahrát z CD nebo opětovně stáhnout z iTunes Store či dalších obchodů. Proto nedoporučujeme mazat vaší lokální iTunes knihovnu, pokud v ní máte nakoupenou hudbu. Hodí se navíc i v případě, že Apple Music zrušíte nebo třeba nemáte přístup k internetu.

Jak DRM ve vaší knihovně zcela obejít?

Pokud se vám výše nastíněná skutečnost, že se v rámci Apple Music vaše hudba při stahování do dalších zařízení „olepí“ DRM ochranou, nelíbí, existují dvě možnosti, jak to vyřešit.

Využívejte iTunes Match

iTunes Match nabízí prakticky podobnou službu jako Apple Music (více zde), nicméně při hledání shody využívá katalog iTunes Store, který DRM nevyužívá. Pokud tedy na některém zařízení stahujete hudební soubor znovu, stahujete čistou skladbu bez ochrany.

Pokud používáte Apple Music a iTunes Match zároveň, prioritu získává iTunes Match, tedy katalog s nechráněnou hudbou. Jakmile pak tedy stáhnete na jiném zařízení písničku a máte aktivní iTunes Match, měla by vždy být DRM-free. Pokud se tak neděje, mělo by stačit se ze služby odhlásit a znovu přihlásit, případně znovu stáhnout vybrané soubory.

Vypněte na Macu iCloud Music Library

Tím, že vypnete iCloud Music Library, předejdete skenování vašeho obsahu. V iTunes stačí v Předvolby > Obecné odškrtnout položku iCloud Music Library. V tu chvíli se vám lokální knihovna nikdy s Apple Music nespojí. Zároveň ale nenajdete obsah z vašeho Macu na dalších zařízeních. Na iPhonu a iPadu nicméně může zůstat iCloud Music Library aktivní, pak můžete na Macu poslouchat hudbu přidanou právě na těchto zařízeních.

Zdroj: iMore

Všechny články autora

Diskuze k článku

  No úprimne, vyzerá to dosť komplikovane.
  Platím si iTunes Match a v iOS 8.4 už o ňom nevidím ani zmienku.
  Namiesto iTunes Match je tam prepínač „iCloud Music Library“ a správa sa aj podobne. Získavam dojem, že „iTunes Match“ = „iCloud Music Library“.

  Během tříměsíční zkušební lhůty, za kterou není třeba platit, tak není možné stáhnout nespočet písniček a následně si je nechat, až přestanete Apple Music používat/platit za ni.

  Jak mám tohle chápat ? Jako že až jim budu platit 5,99 eur měsíčně tak po nějaký době si písničky nechat ? To je přece blbost

  Tím se myslí to, že vám Apple se svou DRM ochranou nedovolí v prvních (zdarma) měsících nastahovat do zařízení miliony písní, následně ukončit službu a bez problémů hudbu poslouchat dál. Toto řešení povede jen k tomu, že hudba nebude aktivní a nepůjde s ní nijak manipulovat (přehrávat/…).

  ale pokud to budu využívat i dále tak normálně půjde to co sem si nastahoval do macu normálně nahrát do telefonu a nebudu to muset stahovat ze serverů znova do iphone ?

  Mam 100 GB hudby, kterou jsem si za 20 let koupil, dostal atd. Zdigitalizoval jsem a propojil s iTunes Match, aby byla a) zalohovana v cloudu b) dostupna pro streamovani ve vsech mych izarizenich. Jak se tu pise, kdyz si veskerou svoji hudby stahnu jednoho dne zpatky na komp a pak prestanu za iTunes Match platit, tak budu mti vsechnu svoji hudbu i nadale drm free a neprijdu o ni. Ale jak je to s iTunes Music a moji hudbou mi je porad nejasne. Vpodstate jsem se docetl nekolik protichudnych tvrzeni, pripadne tvrzeni typu „snad…“. Treba tady se pise, nezapinej si iCloud Music Library, coz je vyhoda iTunes Match, nebo o drm free hudbu prijdes. V diskuzi tu lidi pisi, ze tam volbu iTunes Match uz ani nemaji. Tak jak to tedy je? Nechce se mi experimentovat a prijit o 100 GB hudby jen proto, ze nemam silu ani hlavu na to, abych procetl 100 stran new license agreement.

  To je tak blby, az je to nepouzitelny, stejne jako kazda dementni cloudova sluzba, do ktery bych nevrazil ani cent. Kdyz pominu, ze nikdy nevim kdy o vse prijdu, viz krach Megarapid, tak jsem zavislej na pripojeni. Tedy si za cenu nesmyslnyho iTunes Match a podobnejch blbosti koupim flashku a mam po starostech s nejakym DRM, pripojenim, krachem nebo vypadkem sluzby. A kdyz ji ztratim, tak zadnej stres, je to porad mnohonasobne levnejsi, nez 72 € za nejakou Apple music.

  Tak už vím a přijde mi to dost na hovno. Cituji: „If you rip a CD, and it’s matched or uploaded to iCloud Music Library via Apple Music, and you download the files, say, on another Mac, you will only be able to play those files as long as your Apple Music subscription is active. If you delete your originals, or lose them, then you won’t be able to access files without DRM. As such, it is essential that you keep backups of your original files if you use Apple Music.“ Shrnuto, Apple Music ti hudbu nezazálohuje, ale ukradne (ano, úmyslně přeháním) a pak zpřístupní za poplatek.

  Ostatně právě tak to píšeme i v článku, ne? Že iCloud Music Library v rámci Apple Music neslouží k záloze a není doporučeno ji používat jako jediné úložiště. Pokud ale vše funguje tak, jak je popisováno, když k tomu budete mít zaplacený ještě iTunes Match, mělo by všechno fungovat tak, jak si přestavujete.

  No ja bych si představoval, že si bez DRM ochrany budu moc v rámci Apple Music stáhnout nejen skladby, ktere jsem si koupil v iTunes, ale i skladby, ktere mam v iCloud Music library přes iTunes Match, např ripy cedecek, kterých jsem legální vlastník, a že tudíž nebudu muset platit za umožnění streamování mnou vlastněných skladeb dvakrát. V článku se píše, nebo jsem to přečetl špatně, „nechceš přijít o možnost stáhnout DRM free skladby, vypni sync“ – což je něco trochu jiného. Mně iTunes Match vyhovoval, protože jsem nemusel řešit místo/paměť na izařízenich. Z téhle perspektivy mi to přijde od Applu podlé.

  Přitom k tomu nemá Apple důvod, nebylo nic snazšího, než se chovat ke skladbám z iTunes Match stejně jako k těm koupeným přes iTunes. Podle mě je to čistě sviňárna a ždímačka peněz. Podobně mě naštvali s Aperture, koupil jsem si ho, pak jsem si ho musel koupit znova přes Apple Store a pak ho zrušili. Jaký má Cook e-mail? Napíšu mu to :-)

  Myslím, že podle článku rozumím fungování Apple Music. Je zde ale velký otazník ohledně kvality. Ve své hudební knihovně mám mnohá CD převedena do ALAC (lossless). Když nechám v rámci Apple Music tuto knihovnu synchronizovat s iCloudem, jaké kvality se pak dočkám v přenosných zařízeních??? Nejspíš AAC 256, a to jen, když nebudu poslouchat on-line, ale skladbu stáhnu do zařízení. To by byl krok zpět. Jak se tomu vyhnout? Jde to vůbec? Navíc… už nyní (s vypnutou synchronizací přes cloud) mi u některých alb v telefonu změnilo nesmyslně(!) obal alba.

  Vyhnout se tomu lze, a sice nepoužívat to. Mám až na vyjímky všechno v ALACu, co potřebuju synchronizovat do iOS zařízení, tak mám nastaveno na pro iPad 256 AAC a 128 pro iPhone. Chápu, že takto se někomu nemusí vejít celá knihovna do zařízení, ale to už je prostě boj. Alespoň mi nic nerozhasí artworky nebo něco ještě horšího (zálohovat zálohovat.. zálohovat).

celý text

Čtěte více.