Zavřít reklamu

I když Apple při představování AirPods 3. generace zmínil jejich voděodolnost, na kterou ostatně patřičně upozorňuje i v rámci jeho Apple Online Store, nejedná se o nějakou výjimečnost. 2. generace sice odolnost proti vodě a prachu nenabízela, vyšší a starší model AirPods Pro ale ano, a to už dlouho předtím, než nám Apple ukázal svou novinku. 

AirPody i MagSafe nabíjecí pouzdro (neplatí v případě modelu Pro) jsou odolné proti potu i vodě podle specifikace IPX4 podle normy IEC 60529, takže by vás neměly vyšplouchnout v dešti ani při náročném tréninku – to alespoň říká sám Apple. Stupeň krytí udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá číslice označuje stupeň krytí před vniknutím vody. Specifikace IPX4 konkrétně udává, že je zařízení chráněno proti stříkající vodě ve všech úhlech v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100 kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.

Společnost v Apple Online Store u informace s voděodolností však odkazuje na poznámku pod čarou. V ní zmiňuje, že AirPody (3. generace) a AirPody Pro jsou odolné proti potu a vodě při jiných než vodních sportech. Dodává, že odolnost proti potu a vodě není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Při špatné interpretaci textu by se tak dalo nabýt dojmu, že se s AirPody můžete třeba i sprchovat. Pokud teoreticky dodržíte množství stříkající vody a budete mít za 5 minut hotovo, tak ano, jenže pak je zde právě ten dodatek s postupným snižováním odolnosti, které není nijak specifikováno. Apple i uvádí, že samotná odolnost AirPodů nejde překontrolovat a sluchátka se nedají ani dodatečně přetěsnit.

Voděodolnost není vodotěsnost 

Jednoduše řečeno, pokud první spršku přeženete, při druhé už si nemusíte poslechnout nic. Odolnost by měla být udávána v případě náhody, tedy skutečně pokud při venkovním běhu začne pršet, nebo pokud se při posilování v tělocvičně skutečně zapotíte. Z logiky věci byste neměli elektroniku vodě vystavovat záměrně. Apple toto nicméně zmiňuje i v případě iPhonů. Jeho webové stránky podpory pak doslovně problematiku rozvádějí a udávají, že AirPody nejsou vodotěsné, a že nejsou určené k používání ve sprše ani při vodních sportech, jako je plavání.

Přítomny jsou i tipy, jak předejít poškození AirPodů. Neměli byste je tedy dávat pod tekoucí vodu, nepoužívat je při plavání, neponořovat je do vody, nedávat je do pračky ani sušičky, nenosit je v sauně ani páře a chránit je před pádem a rázy. Pokud se pak dostanou do kontaktu s tekutinou, měli byste je otřít měkkým suchým hadříkem, který nepouští vlákna a před dalším použitím nebo uložením jich do nabíjecího pouzdra je nechat úplně uschnout. 

.