Zavřít reklamu

Ochrana soukromí a bezpečí je nesmírně důležitá. Platí to i pro práci na Macu. Pokud právě přemýšlíte nad tím, jakými způsoby byste si ještě více mohli zvýšit míru zabezpečení a soukromí vašeho jablečného počítače, máme pro vás hned několik zajímavých tipů.

Vyžadovat heslo

Pokud od vašeho Macu často odbíháte a opět se k němu vracíte, je pochopitelné, že chcete, abyste se mohli po návratu do počítače dostat co nejdříve. I přesto je ale dobrý nápad nastavit požadavek na zadání hesla po uplynutí určité doby. V levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na  menu -> Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí. V levém dolním menu okna klikněte na ikonku zámečku a potvrďte svou totožnost. Poté v rozbalovacím menu u položky Požadovat heslo vyberte příslušnou volbu – ideálně variantu Bezprostředně. K odemykání Macu můžete také použít vaše Apple Watch.

Šifrování přes FileVault

Pokud jste někdy četli některý z našich článků, věnovaných radám pro začínající majitele Macu, určitě si pamatujete, že neustále zdůrazňujeme důležitost aktivace šifrování přes FileVault. Služba FileVault zabezpečí data na vašem Macu za pomoci šifrování, díky čemuž o ně v případě zcizení počítače nepřijdete. Pro aktivaci služby FileVault klikněte v levém horním rohu vašeho Macu na  menu -> Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí. V horní části okna klikněte na kartu FileVault a zapněte FileVault.

Sdílení souborů

Soubory na vašem Macu mohou být v rámci sdílení za určitých okolností viditelné prakticky všem, připojeným ke stejné síti. Pokud si chcete pohlídat viditelnost souborů, klikněte nejprve v levém horním rohu obrazovky na  menu -> Předvolby systému -> Sdílení. Nakonec v levém panelu okna, které se vám zobrazí, zrušte zaškrtnutí u položky Soubory. Jednotlivé soubory a složky pak můžete v případě potřeby sdílet manuálně.

Anonymní obrazovka

Když zapnete Mac, objeví se vám ve výchozím nastavení přihlašovací obrazovka, na které seznam jmen uživatelů. Pokud by došlo k odcizení Macu, nebude těžké z tohoto seznamu odvodit, kdo je jeho správcem, a poté stačí potenciálnímu pachateli už jen uhodnout heslo. Pokud nechcete, aby se na přihlašovací obrazovce vašeho Macu objevovala uživatelské jména, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na  menu -> Soukromí -> Uživatelé a skupiny. V levém dolním rohu klikněte na ikonku zámku, potvrďte svou totožnost, klikněte na Volby přihlášení a v sekci Zobrazit přihlašovací okno jako zvolte variantu Jméno a heslo.

Automatické přihlašování

Většině z vás asi tento krok přijde logický a samozřejmý, najdou se ale tací, kteří mají na svém Macu aktivované automatické přihlášení, a mnohdy o tom ani nemají tušení. Pro deaktivaci automatického přihlašování k Macu klikněte v levém horním rohu obrazovky na  menu -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny. V levém dolním rohu okna klikněte na ikonku zámku, potvrďte totožnost a poté klikněte na Volby přihlášení. Poté v horní části hlavního okna vyberte v rozbalovacím menu u položky Automatické přihlašování variantu Vypnuto.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.