Zavřít reklamu

S příchodem macOS 11 Big Sur jsme se dočkali spousty různých vylepšení. Hned na první pohled si oproti starším verzím můžete všimnout především designových změn. Systém nově vzhledem připomíná iPadOS – je tedy o mnoho modernější. Design ale rozhodně není vše, co se změnilo. Konkrétně došlo také ke změnám v horní liště, ve které se nyní nachází také ovládací centrum, klepnutím na čas pak můžete zobrazit přepracované oznamovací centrum. Mimo jiné pak přibyla možnost pro automatické skrývání horní lišty. V tomto článku se společně podíváme na to, jak automatické skrývání horní lišty nastavit, a jak upravit její obsah.

Jak na Macu nastavit skrývání horní lišty a přizpůsobit její obsah

Jestliže chcete na vašem Macu či MacBooku nastavit automatické skrývání horní lišty, což se hodí především tehdy, pokud vás při práci ruší, popřípadě pokud chcete maximalizovat pracovní plochu, tak se nejedná o nic složitého. Stačí postupovat následovně:

  • Prvně je nutné, abyste v levém horním rohu klepnuli na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu vyberte možnost Předvolby systému…
  • Nyní se otevře nové okno, ve kterém vyhledejte a klepněte na sekci Dock a řádek nabídek.
  • Zde se poté přesvědčte, že se v levém menu nacházíte v záložce Dock a řádek nabídek.
  • Nakonec ve spodní části okna stačí zaškrtnout funkci Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek.

Výše uvedeným postupem tedy zaručíte, že se horní lišta na vašem Macu bude automaticky skrývat v případě, že ji nebudete potřebovat. Ve skutečnosti se horní lišta začne chovat jako Dock ve spodní části obrazovky, tedy pokud máte nastaveno jeho automatické skrývání. Horní lišta tedy zůstane skrytá do té doby, dokud nevyjedete kurzorem směrem nahoru. Mimo automatické skrývání si můžete také upravit, co se v horní liště bude nacházet. V tomto případě opět přejděte do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde si prohlédněte jednotlivé záložky v levém menu. V kategorii Ovládací panel nastavujete, co se nachází v ovládacím panelu, v Další moduly si pak můžete nechat v horní liště zobrazit procenta baterie, anebo zkratky zpřístupnění. V Jen řádek nabídek pak nastavujete zobrazení ikon, které se zobrazují jen v horní liště. Pokud chcete jednotlivé ikony v horní liště přemístit, tak stačí podržet Command, poté je kurzorem chytit a přesunout, kam potřebujete.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více