Zavřít reklamu

Multitasking označuje schopnost operačního systému provádět několik procesů současně. V případě iOS Applu ale spíše jen zdánlivě. Jádro operačního systému velmi rychle střídá na procesoru (čipu) běžící procesy, takže uživatel má dojem, že ty běží současně. Možnost spouštět více aplikací v rámci systému je pak hlavní smysl produktivní práce. 

Multitasking je na iPhonech trestuhodně nevyužitý. Přitom k vizi, jak by mohl vypadat, nemusíme chodit příliš daleko. Např. iPady už nějaký ten pátek umí na svých displejích otevřít více oken a pracovat v nich (a iPadOS zase mrhá potenciálem s ohledem na macOS). S iPhony ale jakoby Apple nechtěl, abychom s nimi podobně pracovali a tím je pořád degraduje na prosté telefony.

Split Screen jen na iPadech 

Ano, máme zde třeba i gesta drag and drop, ale jejich použití je velice kostrbaté. V aplikaci Fotky např. můžete dlouze podržet prst na snímku a držet jej. Druhým prstem se pak přepnout třeba do aplikace Mail, kde teprve v konceptu e-mailu prst uvolníte a fotografie se do něho duplikujete (nikoli přesunete). Spustit si přitom dvě obrazovky vedle sebe by bylo o poznání intuitivnější. To ostatně iPady umí už od roku 2017.

Za to hlavní v oblasti multitaskingu ve spojitosti s iPhony je samozřejmě považováno přepínání se mezi běžícími aplikacemi. Na iPhonech s Face ID tak učiníte gestem ze spodní strany displeje, iPhony s Touch ID k multitaskingu přistupují přes dvojí stisk tlačítka plochy. Můžete zde listovat aplikacemi, klepnutím vyberete tu, na kterou se chcete přepnout. Ukončíte je pak švihnutím prstu směrem vzhůru. S trochou šikovností takto dokážete zavřít tři aplikace na ráz, to samozřejmě za pomoci tří prstů. Všechny aplikace najednou ale neukončíte.

Android nabízí více možností 

Můžeme ho nesnášet, můžeme ho pomlouvat a kritizovat, pravda je ale taková, že Android prostě nabízí jisté funkce, které zpříjemňují fungování zařízení a iOS je nemá. Vezměte si už jen to vypínání aplikací. Pod tlačítkem třech linek v navigačním panelu (nebo pod patřičným gestem) se právě skrývají funkce multitaskingu. Také zde máte spuštěné aplikace, mezi kterými se můžete přepínat, ale zde se např. už nachází kouzelné tlačítko Zavřít vše. A jistě tušíte, co udělá, když na něho klepnete.

Když zde ale na aplikaci dlouze podržíte prst, můžete ji spustit ve zmenšeném okně. Takové okno si pak můžete po displeji volně polohovat, přičemž pod ním spouštět klidně další aplikace. Takto spuštěných oken přitom můžeme mít kolik chcete, lze jim volit i průhlednost a přepínáte se mezi nimi plovoucí nabídkou.

A pak je zde ještě typický Split Screen, který v multitaskingu aktivujete dlouhým podržením ikony otevřené aplikace. Pak k ní vybere druhou, určitě si klidně i velikost jednotlivých oken. Samo pro sebe je na telefonech Samsung pak přítomno rozhraní DeX. To však až po připojení k počítači nebo televizi. I tak to ale znamená, že ze svého mobilního telefonu můžete udělat zařízení s podobou desktopového operačního systému.

Doufejme v iOS 16 

S ohledem na to, co už umí iPady, má iOS značný potenciál. Zařízení s přídomkem Max přitom mají dostatečně velký displej na to, aby s nimi bylo také plnohodnotně zacházeno. U Androidu si navíc displej rozdělíte klidně i u 6,1“ úhlopříčky displeje, tedy v případě iPhonů by se jednalo o modely 13 a 13 Pro. Zejména u modelu Max by pak měl Apple odladit i požívání systému na šířku. Když se totiž přepnete z nějaké hry na šířku do systému, jen abyste něco zkontrolovali, musíte zařízení pořád přetáčet v ruce. Už brzy se ale dočkáme představení iOS 16 a pod jistých zvěstí by mělo dojít právě i na multitasking. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Kolikrát už (i tady) bylo zmíněno, že takovéto ukončování aplikací je na iOS kontraproduktivní? Jejich opětovné kompletní nabíhání jen žere prostředky a baterii. Ne, tady máte článek o tom, co nejvíc chybí v multitaskingu na iOS – „Zavřít vše“! Ach jo.

celý text

Čtěte více.