Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi jablečné příznivce, tak vám určitě neuteklo vydání nových operačních systémů, v čele s iOS a iPadOS 13.4. V rámci těchto operačních systémů, potažmo hlavně v iPadOS 13.4, jsme se konečně dočkali perfektní a nativní podpory myši a trackpadu. Tato podpora byla sice součástí již prvotní verze iPadOS 13, avšak nastavení bylo velmi složité a nešikovné. To se tedy v iPadOS 13.4 změnilo a my se v dnešním návodu podíváme na to, jakým způsobem lze nově nastavit chování, vzhled a dalších funkcí myši či trackpadu.

Připojení myši či trackpadu

Prvně je v tomto případě samozřejmě nutné uvést, jakým způsobem můžete myš či trackpad k vašemu iPadu připojit. Rozhodně neplatí, že musíte využít Magic Mouse či Magic Trackpad – sáhnout můžete klidně po obyčejné Bluetooth, či kabelové myši, kterou jednoduše připojíte pomocí USB redukce. V případě Bluetooth myši či trackpadu stačí pro připojení přejít do Nastavení -> Bluetooth, kde zařízení klasickým postupem připojíte. Před připojením se však přesvědčte o tom, že není myši/trackpad připojen k jinému zařízení, mohlo by to způsobit neplechu. Někteří uživatelé si dále myslí, že lze myš s trackpadem připojit jen k iPadům Pro, což rozhodně není pravda. Tato možnost se týká všech iPadů, které lze aktualizovat na iPadOS 13.4.

Nastavení ukazatele

Jakmile se vám podaří myš či trackpad k iPadu připojit, tak si můžete jednoduchým způsobem nastavit vzhled, chování a další možnosti ukazatele. Určitě jste po připojení postřehli, že se ukazatel nezobrazuje klasicky ve formě šipky, ale tečky. V případě, že si ukazatel ala tečku chcete upravit, tak přejděte do Nastavení, kde rozklikněte sekci Zpřístupnění. Zde už stačí rozkliknout možnost Ovládání ukazatele. V této sekci si už můžete jednoduše nastavit například vyšší kontrast, automatické skrývání ukazatele, či jeho barvu. Nechybí ani nastavení rychlosti, velikosti, či animace ukazatele. Tato nastavení ukazatele se projeví jak u připojené myši, tak u připojeného trackpadu. Nutno podotknout, že pro zobrazení těchto nastavení musíte mít k iPadu připojenou myš či trackpad. V opačném případě se kolonka Ovládání ukazatele v nastavení nezobrazí.

Nastavení trackpadu

Pokud patříte mezi milovníky trackpadu a myš pro vás už jednoduše postrádá smysl, tak pro vás mám dobrou zprávu. Trackpad lze totiž využít i v případě iPadu a nutno podotknout, že se s ním zde pracuje naprosto parádně. Navíc k tomu jsou v nastavení k dispozici rozšířené předvolby pro chování trackpadu. V případě, že si chcete tato nastavení zobrazit, tak přejděte do Nastavení -> Obecné -> Trackpad. Zde si můžete nastavit například rychlost ukazatele, orientaci posuvu, kliknutí klepnutím, anebo sekundární kliknutí dvěma prsty. I v tomto případě je nutné, abyste pro zobrazení kolonky Trackpad v nastavení měli trackpad připojený.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.