Zavřít reklamu

Nejnovější iPhony 12 opět povyrostly, tedy vyjma iPhonu 12 mini. Pokud se rozhodnete pro zakoupení iPhonu 12 či 12 Pro, tak se můžete těšit na 6.1″ displej, největší iPhone 12 Pro Max má poté celých 6.7″. To je opravdu obrovská pracovní plocha, co si budeme nalhávat. Většina z nás pak při používání jednou rukou ani nedosáhne na horní část obrazovky těchto jablečných telefonů. Inženýři z Applu však mysleli i na tohle, a tak se v iOS už delší dobu nachází funkce Dosah, která dokáže horní část obrazovky přesunout do spodní poloviny, abyste na ni dosáhli. Pokud chcete zjistit, jak tuto funkci nastavit, a jak ji aktivovat, tak pokračujte ve čtení.

Jak na iPhone 12 aktivovat funkci Dosah

Pokud chcete na vašem iPhonu 12 aktivovat funkci Dosah, tak se nejedná o nic složitého. Pokračujte následovně:

 • Na vašem iPhonu přejděte do nativní aplikace Nastavení.
 • Jakmile tak učiníte, tak se přesuňte o kus níže, kde pak rozklikněte kolonku Zpřístupnění.
 • V rámci této sekce nastavení pak lokalizujte a klepněte na řádek Dotyk.
 • Zde už jen stačí, abyste pomocí přepínače funkci Dosah aktivovali.

Výše uvedeným způsobem lze tedy aktivovat funkci Dosah, díky které jednoduše můžete přesunout horní část obrazovky do té spodní. Většina z vás teď ale určitě netuší, jakým způsobem je možné funkci využít. Existují celkově dvě možnosti – ta jedna je nativní, druhou je poté nutné nastavit. Níže naleznete oba dva postupy:

Aktivace gestem

Funkci Dosah můžete nativně, bez jakéhokoliv dalšího nastavení, aktivovat gestem. Stačí, abyste prst umístili kousek nad spodní hranu displeje, a poté přejeli prstem směrem dolů ke hraně displeje. Tímto se horní část obrazovky přesune níže. Dosah se poté deaktivuje po pár sekundách automaticky, popřípadě stačí pro zrušení režimu klepnout na šipku v polovině obrazovky.

iphone dosah
Zdroj: Apple

Aktivace poklepáním na záda

V iOS 14 jsme se dočkali funkce, díky které můžete iPhone 8 a novější ovládat poklepáním na záda. S pomocí této funkce můžete aktivovat také funkci Dosah. Chcete-li tuto možnost nastavit, pokračujte následovně:

 • Prvně na vašem iPhonu 8 a novějším přejděte do nativní aplikace Nastavení.
 • Zde poté sjeďte níže a klepněte na kolonku Zpřístupnění.
 • V rámci této sekce sjeďte níže a rozklikněte možnost Dotyk.
 • Nyní je nutné, abyste sjeli úplně dolů, kde se přesuňte do Klepnutí na zadní stranu.
 • Na další obrazovce si vyberte buď Poklepání, anebo Trojí klepnutí (podle toho, kdy chcete, aby se Dosah aktivoval).
 • Nakonec stačí, abyste v kategorii Systém zaškrtnuli možnost Dosah.

Diskuze k článku

  Vznesu jiny dotaz (zase). Kdu už ten kram prestane zasahovat do datovych prenosu pres hotspot? To je prasarna ze to nema obdoby! Netusil jsem, ze umim hazet tak daleko, kdyz jsem po hodine zjistovani proc na novym telefonu pres hotspot nejdou vpnky a zjistil jsem ze ta sra*cka je blokuje, protoze si nejakej uchyl usmyslel ze jsem asi tupa iovce a asi nevim co delam. Neumim si predstavit zivot s touhle hruzou. Takovy zasahy jsem nepotkal nikdy nikde a ze mi proslo rukama vsechny mobilni platformy od 90 let (a ze jich bylo).

celý text

Čtěte více