Zavřít reklamu

Je to několik měsíců nazpátek, co Apple představil zbrusu nové iPhony 12 a 12 Pro. Jableční zastánci již delší dobu volali po kompaktním a malinkém telefonu – podle ideálních představ se mělo jednat o iPhone 5s s displejem přes celou plochu a Face ID. U současně nejnovějších iPhonů se stalo něco nevídaného – Apple doopravdy tyto prosby vyslyšel a představil iPhone 12 mini. Předpokládalo se, že 12 mini bude naprostý prodejní trhák, a to mimo jiné také díky úspěchu iPhonu SE (2020), který je i nadále velmi oblíbený. Bohužel se ale ukázalo, že je iPhone 12 mini model, o který je zájem naopak nejmenší.

Prodeje nových iPhonů 12

Zkrátka a jednoduše, prodeje iPhone 12 mini jsou tak slabé, že by Apple dokonce mohl již brzy zrušit výrobu tohoto modelu. Podle dostupných průzkumů od společnosti Counterpoint se ukázalo, že ze všech prodaných jablečných telefonů v lednu tvořil iPhone 12 mini pouze 5 %. Další analytická společnost Wave7 dokonce uvádí, že je iPhone 12 mini nejméně oblíbeným zařízením za poslední tři roky. Neoblíbenost iPhone 12 mini dále potvrzuje i CIRP – ten tvrdí, že se nejvíce v lednu prodalo iPhonů 12, konkrétně 27 % ze všech. 20 % prodejů si poté ukrojily iPhone 12 Pro a 12 Pro Max. iPhone 12 mini pak podle dostupných dat zaostává s pouhými 6 %. Co si budeme nalhávat, asi nikdo z nás by nevyráběl produkt, který nikdo nechce. Podle analytika Williama Yanga by se kvůli nepopularitě měl Apple ve druhé polovině letošního roku dokonce rozhodnout pro kompletní ukončení produkce nejmenšího za poslední léta.

Rozhodně to ale nijak neznamená, že byste si ve druhé polovině 2021 nemohli iPhone 12 mini zakoupit. Apple má podle dostupných informací na skladě k dispozici velký počet kusů těchto zařízení a i kvůli tomu není třeba vyrábět další kusy. Kvůli nízké poptávce zde tyto kusy budou ležet delší dobu a budou mizet o mnoho pomaleji. Navíc k tomu, uživatelé nové jablečné telefony kupují čím dál tím méně – jeden iPhone, pokud si jej zakoupíte jakožto nejnovější zařízení, by vám měl vydržet až 5 let. To znamená, že pokud vlastníte iPhone 7, tak už byste pomalu měli uvažovat o zakoupení nového modelu. Pokud tak učiníte, tak další by vám měl vydržet dalších 5 let.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Proč je iPhone 12 mini neoblíbený?

A proč tomu tak je? Všeobecně se dá říci, že čím více se podíváte na východ, tak tím více mají lidé zájem o malý telefon. Východní sílu trhu však nemůžeme považovat za bůhvíjak obrovskou, tudíž jsou prodeje prostě a jednoduše malé a ne tolik významné. V Česku je například iPhone 12 mini relativně oblíbený, avšak je nutné brát v potaz velikost České republiky v porovnání se západem, tedy například s USA. Směrem na západ, kde je tedy síla trhu a poptávka několikanásobně větší, zákazníci mají naopak zájem o telefony s větším displejem.

Zároveň je nutné brát v potaz současnou koronavirovou situaci. Lidé, kteří většinu času sedí doma, nechtějí například na hraní a sledování pořadů využívat malý telefon s malým displejem – i proto jsou větší iPhony oblíbenější. Kdyby nebyla situace taková jaká zrovna je, tak se dá předpokládat, že by byl iPhone 12 mini o něco oblíbenější. I přesto by ale prodeje nebyly bůhvíjak vysoké. Navíc k tomu si současní uživatelé iPhone 12 mini stěžují také na krátkou výdrž baterie – kdyby Apple udělal 12 mini o něco tlustějším a vyřešil větší baterku, mohl by se v rámci prodejů tohoto modelu dostat na nějaká větší čísla.

iPhone 12 mini koupíte zde

.