Zavřít reklamu

Většina obyčejných displejů nabízí obnovovací frekvenci 60 Hz, což v překladu znamená, že se obnoví 60x za sekundu. V posledních letech se však začaly objevovat displeje s vyšší obnovovací frekvencí. Zatímco chytré telefony s Androidem už nabízí vyšší obnovovací frekvence displejů delší dobu, tak Apple s nimi u svých jablečných telefonů přišel nedávno, a to konkrétně u iPhonu 13 Pro (Max), tedy pouze u dražších modelů, společně s nedávno představeným iPhonem 14 Pro (Max). Kalifornský gigant tuto technologii pojmenoval ProMotion a přesněji se jedná o adaptivní obnovovací frekvenci, která se mění v závislosti na zobrazeném obsahu, a to v rozmezí od 10 Hz do 120 Hz.

Jak na iPhone deaktivovat ProMotion

Displej s technologií ProMotion je jedním z hlavních tahounů nejdražších modelů. Říká se totiž, že kdo jednou ProMotion vyzkouší, tak už jej nikdy nechce měnit. Není se čemu divit, jelikož se díky němu dokáže obrazovka obnovit až 120x za sekundu, takže je obraz o mnoho plynulejší a zkrátka příjemnější. Ve skutečnosti ale existuje hrstka uživatelů, kteří nejsou schopni rozdíl mezi klasickým displejem a tím s ProMotion poznat, a navíc k tomu tato technologie způsobuje o něco větší spotřebu baterie. Pokud se tedy řadíte mezi tyto jedince, případně pokud chcete ušetřit baterii, můžete ProMotion deaktivovat, a to takto:

  • Prvně na vašem iPhonu s podporou ProMotion přejděte do aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, sjeďte o kus níže, kde najděte a rozklikněte sekci Zpřístupnění.
  • Následně se opět přesuňte níž, a to až ke kategorii s názvem Zrak.
  • V rámci této kategorie následně přejděte do sekce Pohyb.
  • Zde už jen stačí přepínačem deaktivovat funkci Omezit snímkovou frekvenci.

Pomocí výše uvedeného postupu můžete tedy na vašem iPhonu 13 Pro (Max) či iPhonu 14 Pro (Max) provést deaktivaci funkce ProMotion. Jakmile deaktivaci provedete, tak se maximální obnovovací frekvence displeje sníží ze 120 Hz na polovinu, tedy na 60 Hz, kterou disponují levnější modely iPhonů. Je důležité zmínit, že pro deaktivaci ProMotion musíte mít na podporovaném iPhonu nainstalovaný iOS 16 nebo novější, v opačném případě se vám tato možnost nezobrazí.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.