Zavřít reklamu

Když Apple koncem loňského roku představil přepracovaný a dlouho očekávaný 14″/16″ MacBook Pro (2021), dokázal tím oslovit spoustu lidí. Nový model si totiž zakládal nejen na nových čipech M1 Pro a M1 Max, ale na řadě dalších změn, přičemž nechyběla ani celková změna designu. Nově jsou tyto laptopy o něco tlustší, zato na druhou stranu nabízejí oblíbené konektory jako HDMI, MagSafe a slot SD karet. Aby toho nebylo málo, tak si evolucí prošla i obrazovka. Nově MacBook Pro (2021) nabízí takzvaný Liquid Retina XDR displej s podsvícením Mini LED a technologií ProMotion, respektive s adaptivní obnovovací frekvencí dosahující až 120 Hz.

Tento model bezesporu nastolil nový trend a ukázal světu, že se Apple nebojí uznat své dřívější chyby a vzít je zpět. To pak samozřejmě vzbuzuje spoustu otázek. Díky aktuálně probíhající přechodu od procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon jablíčkáři s podstatně větším zájmem sledují příchod každého nového Macu, kvůli čemuž se ostatně nyní jablečná komunita zaměřuje na některé z nich. Častým tématem je MacBook Air s čipem M2, který by teoreticky mohl některé nápady čerpat ze zmiňovaného Pročka.

MacBook Air se 120Hz displejem

Nabízí se tedy otázka, zdali by nebylo dobré, kdyby Apple většinu novinek z MacBooku Pro (2021) nezkopíroval i pro očekávaný MacBook Air. Ačkoliv to zní perfektně a změny k lepšímu by rozhodně nebyly na škodu, je nutné se na to podívat i z trošku jiné strany. Čím lepší technologie, tím jsou zároveň i nákladnější, což by se bohužel negativně podepsalo na ceně samotného zařízení. Model Air navíc funguje jakožto vstupní brána do světa jablečných přenosných počítačů, kvůli čemuž jeho cena zkrátka a jednoduše nemůže přespříliš vzrůstat. A při podobných změnách by definitivně vzrostla.

Cena ale není jediným důvodem, proč se do podobných akcí nepouštět. Zatím. Samozřejmě jak technologie postoupí vpřed, tak je také možné, že se právě Liquid Retina XDR stane jakýmsi základním možným displejem. Opět je nutné se zamyslet nad tím, na jaké uživatele Apple se svým Airem cílí. Jak už bylo naznačeno výše, MacBook Air je určen pro nenáročné uživatele, kteří se věnují kancelářské práce a čas od času zabřednou i do složitějších úloh. V takovém případě je tento laptop jedním z nejlepších řešení. Nabízí totiž dostačující výkon, dlouhou výdrž baterie, a zároveň i nízkou hmotnost.

Apple proto vlastně ani nepotřebuje přinášet tak znamenitá vylepšení v těchto oblastech, jelikož se uživatelé bez nich zkrátka obejdou. Je nutné se zamyslet nad tím, jak by například výměna displeje za lepší ovlivnila cenu samotného zařízení. Když k tomu pak připočítáme další a další novinky, je patrné, že by podobné změny prozatím nedávaly smysl. Namísto toho se pozornost Applu věnuje do jiných segmentů. Pro danou cílovku je totiž klíčová výdrž baterie v kombinaci s výkonem, což aktuální model zvládá na výbornou.

MacBook Air M1

Dočká se Air podobných změn?

Technologie jdou raketovým tempem kupředu, díky čemuž dnes máme k dispozici lepší a lepší zařízení. Vzpomeňte si například na MacBook Air z roku 2017, tedy ani ne 5 let starý stroj. Když jej srovnáme s dnešním Airem s M1, uvidíme obrovské rozdíly. Zatímco tehdejší laptop nabízel pouze starý displej s velkými rámečky a rozlišením 1440 x 900 pixelů a jen dvoujádrový procesorem Intel Core i5, dnes máme k dispozici výkonný kousek s vlastním čipem M1, úchvatný Retina displej, Thunderbolt konektory a mnoho dalších benefitů. Právě proto lze očekávat, že jednou přijde doba, kdy například Mini LED displejem s technologií ProMotion bude disponovat i MacBook Air.

.