Zavřít reklamu

Přenášet jednotlivé fotografie či videa v rámci jablečných operačních systémů rozhodně není nic těžkého. Pokud potřebujete přenést média na zařízení, které je poblíž, tak můžete využít AirDrop, v opačném případě lze jednoduše zaslat fotografie například pomocí iMessage. V případě, že však potřebujete zaslat velký počet fotografií či videí, tak se můžete ocitnout v problémech. Jednak může přenos velkého objemu dat trvat dlouhou dobu, a jednak nemusí mít druhá strana ve svém zařízení dostatek volného úložiště. Problém nastává také v případě, že potřebujete rychle poslat média někomu, kdo má například Android, anebo jakýkoliv jiný nejablečný operační systém.

V případě, že se v budoucnu někdy v jedné z výše uvedených situací ocitnete, tak po přečtení tohoto článku budete vědět, jak se zachovat. Pokud v rámci vašeho iPhonu či iPadu využíváte služby Fotky na iCloudu, tak jsou všechny vaše fotografie uloženy jak na vašem zařízení, tak i na vzdáleném serveru – cloudu. To znamená, že k těmto fotografiím můžete jednoduše přistupovat i z jakéhokoliv jiného zařízení. Stačí se jen přihlásit do iCloudu, kde si můžete fotografie a videa prohlédnout. Nutno podotknout, že lze všechny fotografie, které máte na iCloudu, také s kýmkoliv sdílet. I v tomto případě je jedno, jaký operační systém dotyčný uživatel používá. Stačí využít možnosti pro zaslání odkazu na iCloud a my se v tomto článku společně podíváme, jak na to.

Aktivace Fotek na iCloudu

Jak už jsem zmínil výše, tak k tomu, abyste prostřednictvím odkazu mohli s kýmkoliv sdílet vaše fotografie či videa, tak musíte mít aktivní službu Fotky na iCloudu. Pokud tuto službu aktivovanou nemáte, popřípadě se o její aktivaci chcete přesvědčit, tak stačí postupovat následovně:

 • Prvně je nutné, abyste se na vašem iPhonu (či iPadu) přesunuli do nativní aplikace Nastavení.
 • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte níže, dokud nenarazíte na kolonku Fotky, na kterou klepněte.
 • Zde už poté jednoduše stačí, abyste přepínač u možnosti Fotky na iCloudu přepnuli do aktivní polohy.

Tímto jednoduchým postupem dojde k aktivaci Fotek na iCloudu, tedy k aktivaci služby, díky které budete mít vaše fotografie jednak zálohované na vzdáleném serveru, a jednak k nim budete moci odkudkoliv přistupovat.

Volba tarifu na iCloudu

V závislosti na tom, jak velká je vaše knihovna fotografií, musíte zvolit také tarif úložiště na iCloudu. Konkrétně jsou k dispozici tyto tarify:

 • 5 GB úložiště na iCloudu zdarma, nelze sdílet s rodinou;
 • 50 GB úložiště na iCloudu za 25 korun měsíčně, nelze sdílet s rodinou;
 • 200 GB úložiště na iCloudu za 79 korun měsíčně, lze sdílet s rodinou;
 • 2 TB úložiště na iCloudu za 249 korun měsíčně, lze sdílet s rodinou.

Pokud si chcete váš tarif úložiště na iCloudu pozměnit, tak otevřete Nastavení -> váš profil -> iCloud -> Spravovat úložiště -> Změnit tarif úložiště. Jakmile budete mít Fotky na iCloudu nastavené, společně s vybraným tarifem, tak už je pouze nutné vyčkat, dokud se všechny fotografie nenahrají na iCloud. V tomto případě opět záleží na tom, jak velká je vaše knihovna fotografií – čím větší je, tím déle se bude nahrávat. Nutno podotknout, že odesílání fotek na iCloud probíhá jen tehdy, pokud je vaše zařízení připojeno k Wi-Fi a k napájení. Proces odesílání dat můžete sledovat v aplikaci Fotky, konkrétně ve spodní části knihovny.

Sdílení fotografií pomocí odkazu

Jestliže máte Fotky na iCloudu aktivované a zároveň máte už všechny fotografie na iCloudu nahrané, tak se můžete pustit do sdílení libovolného počtu fotografií pomocí odkazu na iCloud. Pokud tedy chcete média sdílet, tak se stačí držet tohoto postupu:

 • Prvně je nutné, abyste si na vašem iPhonu či iPadu otevřeli nativní aplikaci Fotky.
 • Jakmile tak učiníte, tak si vyberte fotografie a videa, která chcete sdílet.
 • Poté, co budete mít média vybrané, tak vlevo dole klepněte na ikonu sdílení (čtvereček se šipkou).
 • Ve spodní části obrazovky se zobrazí menu, ve kterém sjeďte o něco níže k rozšířeným možnostem.
 • Zde je poté nutné, abyste lokalizovali a klepnuli na řádek Zkopírovat odkaz na iCloud.
 • Odkaz se poté začne připravovat a jakmile obrazovka zmizí, tak je hotovo.
 • Po zmizení obrazovky se odkaz pro sdílení médií na iCloudu automaticky uloží do vaší schránky.
 • Nyní už jen stačí, abyste odkaz vložili do jakékoliv chatovací aplikace a dotyčnému jej poslali.

Jakmile druhá strana klepne na odkaz, který ji pošlete, tak se objeví na webových stránkách iCloudu. Na těchto stránkách se veškeré vámi sdílené fotografie a videa objeví. Všechna tato média si samozřejmě může dotyčný jednoduše stáhnout. Veškerá média sdílená pomocí odkazu na iCloudu jsou k dispozici po dobu 30 dní. Pokud si chcete sdílené fotky a videa zobrazit, tak v aplikaci Fotky dole klepněte na záložku Pro vás, a poté sjeďte úplně dolů, kde najdete kolonku Naposledy sdíleno. Zde můžete obnovit také samotný odkaz pro sdílení – stačí album rozkliknout, vpravo nahoře klepnout na ikonu tří teček, a poté opět zvolit možnost Zkopírovat odkaz na iCloud. Na úplný závěr ještě podotknu, že fungování sdílení médií pomocí odkazu je nutné, abyste na vašem iPhonu či iPadu měli nainstalovaný operační systém iOS 12 a novější.

.