Zavřít reklamu

Operační systémy od Applu se vyznačují především svou jednoduchostí a důrazem na zabezpečení uživatele. Ostatně právě proto bychom v nich našli řadu zajímavých funkcí, jejíchž cílem je chránit naše data, osobní informace nebo soukromí na internetu. Z tohoto důvodu je nedílnou součástí celého jablečného ekosystému nativní Klíčenka na iCloudu. Jedná se o jednoduchého správce hesel, který dokáže v zabezpečené podobě ukládat přihlašovací údaje a hesla, čísla platebních karet, zabezpečené poznámky a další informace, aniž byste si je museli všechny pamatovat.

Samozřejmě Klíčenka na iCloudu není jediným takovýmto správcem. Naopak bychom dokázali najít řadu jiného softwaru, který nabízí stejné výhody v podobě skvělého zabezpečení a jednoduchosti, případně může nabízet i něco navíc. Hlavní problém je ale v tom, že tyto služby jsou v drtivé většině případů placené, zatímco zmiňovaná Klíčenka je k dostání zcela zdarma jakožto součást systémů od Applu. Z tohoto důvodu je na místě se ptát, proč by vlastně někdo používal alternativní řešení a ještě za něj platil, když se nabízí nativní software zcela zdarma. Pojďme si na to tedy společně posvítit.

Alternativní software vs. Klíčenka na iCloudu

Jak už jsme zmínili výše, alternativní software funguje v praxi úplně stejně jako Klíčenka na iCloudu. V zásadě software tohoto typu ukládá hesla a další citlivé údaje, které jsou v takovém případě zabezpečena hlavním heslem. Následně je pak dokáže například v prohlížečích automaticky vyplňovat, při vytváření účtů/změně hesla generovat hesla nová a podobně. Z těch nejznámějších alternativ se nabízí například 1Password, LastPass nebo Dashlane. Pokud bychom ale chtěli používat jednu z těchto služeb, pak si budeme muset připravit zhruba kolem 1000 Kč ročně. Na druhou stranu je nutné zmínit, že aplikace LastPass a Dashlane zároveň nabízejí i bezplatnou verzi. Ta je ale dostupná pouze pro jedno zařízení, kvůli čemuž se v takovém případě s Klíčenkou nedá srovnávat.

Hlavní předností nejen Klíčenky na iCloudu, ale i ostatních (placených) správců hesel, je jejich provázanost s ostatními zařízeními. Ať už v konkrétním okamžiku používáme Mac, iPhone, nebo úplně jiné zařízení, vždy tak máme přístup ke všem našim heslům, aniž bychom si je museli vyhledávat jinde. Pokud tedy budeme používat zmiňovanou nativní Klíčenku, máme obrovskou výhodu v tom, že se naše hesla a zabezpečené poznámky synchronizují skrze iCloud. Ať už si tedy zapnete iPhone, Mac, iPad, naše hesla budeme mít vždy po ruce. Hlavní problém ale spočívá v omezenosti na jablečný ekosystém. Pokud používáme především zařízení od Applu, pak si s tímto řešením vystačíme. Problém ale nastává v případě, kdy do naší výbavy přibude ne-Apple produkt – například pracovní telefon s OS Android, nebo laptop s Windows.

1password 8
1Password 8 v macOS

Proč a kdy vsadit na alternativu?

Uživatelé spoléhající se na alternativní služby jako 1Password, LastPass a Dashlane tak konají především pro to, že se nespoléhají pouze na jablečný ekosystém. Pokud potřebují správce hesel jak pro macOS a iOS, tak i Windows a Android, pak se jim prakticky ani jiné řešení nenabízí. Naopak jablíčkář, který se spoléhá jen a pouze na zařízení od Applu, pak nic víc než Klíčenku na iCloudu nepotřebuje.

Samozřejmě bez správce hesel se dá normálně fungovat taktéž. Obecně se ale jedná o více doporučovanou variantu kvůli tomu, že zvyšuje celkovou úroveň zabezpečení. Spoléháte se na Klíčenku na iCloudu, případně jinou službu, nebo si bez nich kompletně vystačíte?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Je to velice jednoduché. Uživatelské rozhraní klíčenky je diplomaticky řečeno strohé a omezené. O pohodlném používání se nedá hovořit.

  Osobně používám 1Password, protože je pravda, že Klíčenka je z pohledu UX na slabé úrovni, spíše bych řekl, že je to taková utilitka ne aplikace. Kdyby z ní ale Apple udělal něco moderního, tak bych klidně přešel, protože ty poplatky za 1Password jsou dost vysoké.

  Důležitá hesla žádným klíčenkám nesvěřuji a na vše ostatní používám Firefox s bezpečně vygenerovanými hesly. A na všech zařízeních si jeho účty synchronizuji. Takže pokud si nějaké heslo uložím na PC, funguje mi přihlášení ke stránkám na macu i v iPhonu a samozřejmě i obráceně.

  Klicenku na iCloudu pouzivam, ale jen jako doplnek, pripadne pro nedulezity hesla, protoze klicenku nejde zalohovat – ani manualne, natoz nejak auto atizovane treba na domaci NAS.

  Primarne pouzivam z historickych KeePass format, jako aplikaci konkretne StrongBox.

  Nelíbí se mi, že se moje hesla ukládají na cloud. Raději používám Enpass. Hesla následně mohu synchronizovat na mnou zvolené úložiště, nebo osobní server. Vývojáři tedy nemají k mým heslům přístup a já si je bezpečně mohu uložit kam chci.

  Proč nělko používá alternativní kličenky? To je hodně hloupá otázka, nezlobte se:

  – protože tu byly dřív, než si vůbec v Apple povšimly, že existují
  – protože nejsou omezeny na jednu platformu
  – protože mají desítky dalších funkcí, např. export do jiných služeb.

  Jedu Bitwarden a tahle amaterska reseni od Apple, omezena jako pro blbecky, a postradajici i zakladnmi funkce, dekuji, nechci.

  Nejde obecně srovnávat Klíčenku od Applu a např. 1Password. Tohle jde snad jen v jediné oblasti a tou je práce s přihlašovacími údaji. Ovšem 1Password toho nabízí daleko víc a to je jeden z hlavních důvodů toho, proč ho někdo používá. Jak bych si do Klíčenky ukládal citlivé poznámky, licenční kódy, licenční a záchranné soubory, dokumenty s citlivými údaji a podobně? Multiplatformní použití je samozřejmě další věc, ale pokud chci psát článek na toto téma, tak by to chtělo mít adpoň základní přehled o funkcionslitách. Tenhle amatérismus to tu zabíjí.

celý text

Čtěte více.