Zavřít reklamu

Apple se u svých operačních systémů spoléhá na vlastní cloudovou službu iCloud, která se během posledních let stala jejich nedílnou součástí. Dnes proto dokáže posloužit pro řadu nejrůznějších případů, a to konkrétně od synchronizace souborů, dat a dalších informací, až po zálohování zařízení. iCloud tak představuje poměrně praktického pomocníka, bez něhož bychom se už jen tak neobešli. O to je horší, že ačkoliv je služba pro jablečné produkty nesmírně důležitá, tak z jistého pohledu značně zaostává za svou konkurencí a doslova nedrží krok s dobou.

Apple v případě iCloudu čelí nemalé kritice, a to rovnou ze strany samotných jablíčkářů. Služba se sice tváří, že slouží pro zálohování veškerých dat uživatele, přitom jejím hlavním cílem je jen jejich prostá synchronizace, což je ostatně tím hlavním problémem. Zálohování v pravém slova smyslu zkrátka není prioritou. Od toho se pak odvíjí i absence poměrně zásadní funkce, kterou bychom už před lety našli v případě konkurenčních cloudových služeb.

iCloud nedokáže streamovat soubory

V tomto ohledu narážíme na neschopnost streamování (vysílání) souborů do daného zařízení v reálném čase. Něco takového je například pro Google Disk či OneDrive dávno realitou, kdy si na našich počítačích můžeme jednoduše vybrat, které soubory chceme stáhnout i do našeho zařízení a mít k nim takzvaný offline přístup, a u kterých si naopak vystačíme, když se k nám budou pouze promítat, aniž by byly fyzicky přítomné na příslušném disku. Tato vychytávka nám pak znatelně šetří místo na disku. Není totiž nutné bezhlavě stahovat všechna data do Macu a při každé změně je synchronizovat, když mohou být celou dobu uložena v cloudu.

Samozřejmě tato situace se nemusí týkat jen pouhých souborů, ale vztahuje se prakticky úplně na všechno, s čím si iCloud dokáže poradit. Skvělým příkladem mohou být i fotky a videa, která se vždy pokoušejí stáhnout do zařízení pro snazší přístup. Bohužel sami nemáme možnost ovlivnit, které budou skutečně vždy stažené na zařízení, a jaké budou naopak přístupné jen v cloudovém úložišti.

icloud+ mac

iCloud plní svůj úkol na výbornou

V závěru se ale vracíme k tomu, co už jsme zmínili výše – iCloud se jednoduše nesoustředí na zálohování. Cílem je totiž synchronizace, kterou mimochodem zvládá na výbornou. Úkolem iCloudu je zajištění, že všechna potřebná data bude mít uživatel k dispozici, a to bez ohledu na to, které zařízení zrovna použije. Z tohoto úhlu pohledu je pak zbytečné implementovat zmiňovanou funkci pro online a offline použití souborů. Vyhovuje vám současná podoba iCloudu, nebo byste jej raději pozvedli na úroveň konkurenčního Google Disku či OneDrive?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Uz aby to bylo. Vzdyt muzou sebrat treba trh naskam… platim si 2TB storage ale videoteku tam dat nemuzu pac ji z televize nebo appletv nepustim… takze zbytecne drzim doma NAS..

celý text

Čtěte více.