Zavřít reklamu

Apple iPod touch 7. generace zde máme od 28. května roku 2019. I když se tedy může zdát jako zcela zapomenutý, příští rok mu budou „teprve“ tři roky, což není zas tak příliš. Problém je jinde, a to v ignorování tohoto hardwaru nejen uživateli, ale i samotným Applem. Nabízí se tedy otázka, zda jej aktualizuje, nebo zařízne. A co přijde poté? 

Dává aktuálně pořízení iPodu touch smysl? Drtivé většině uživatelů nikoli. Může za to jeho malý displej, slabý výkon, mizerný fotoaparát, a především vysoká cena. V každém ohledu se tak vyplatí sáhnout spíše po iPadu nebo iPhonu SE. Cenou jsou tato zařízení samozřejmě o něco výše, na druhou stranu poskytnou nepoměrně více.

O novém iPodu touch se nejvíce spekulovalo letos v květnu, tedy před WWDC21, kde mohl být teoreticky už představen. Jistá naděje pak byla i před říjnovou keynote, kde se počítalo s AirPody 3. generace a HomePody, proto by dávalo smysl i představení nového iPodu. Nestalo se. Stane se tak na jaře 2022? To je těžká otázka.

Apple by měl zariskovat 

Podle květnového konceptu by se jednalo o velice pěkné a tenké zařízení vycházející z tvaru iPhonů 12/13. Výhodou by mohl být menší výřez, protože Face ID zde přítomné samozřejmě nebude. Nemusel by ani vadit jen jeden fotoaparát, kdyby se jednalo o ten širokoúhlý z aktuálního iPhonu. Kdyby dostal i jeho čip, dozajista by šlo o kvalitní a velice líbivé zařízení. Otázkou je samozřejmě nastavená cena, která by se musela držet u té aktuální generace.

přehrávač

Ať už by takové zařízení vypadalo a umělo cokoli, mělo by však v portfoliu smysl? Pravděpodobně nikoli. Doba se změnila a takové zařízení nepotřebuje prakticky nikdo. Nebylo by lepší, kdyby Apple místo takového produktu oživil řadu iPod nějakým zařízením, které by vycházelo z předchozího portfolia? Tedy nástupce modelu Classic, Nano nebo Shuffle?

S nově představeným plánem Apple Music Voice Plan, by jistě dával smysl ten poslední zmíněný. Když jeho éra končila, stál na tuzemském trhu kolem 1 600 Kč. Tuto strategii by pak mohla razit i novinka. Třeba bez interního úložiště s úzkou spoluprací se Siri a třeba eSIM, abyste mohli na datech poslouchat i mimo Wi-Fi. Třeba pro méně movité sportovce, kteří nechtějí Apple Watch, by se mohlo jednat o vysněný produkt.

Je zde jeden háček 

Pokud se podíváte na web Patently Apple, tedy web, který přináší nejnovější patenty, o které společnost Apple usiluje, poslední zmínka o iPodu je zde z roku 2018. Jednalo se ale spíše jen o patentování vzhledu (s křížkem po funuse) a pár nepodstatných novinek, které nijak revolučně nevypadají. A protože je od té doby ticho po pěšině, nedá se iPodům věštit nějak zvlášť zářná budoucnost. Spíše než cokoli jiného, se totiž s touto produktovou řadou skutečně rozloučíme. Je ale zřejmé, že minimálně do vydání iOS 16 zde s námi i aktuální iPod touch ještě bude, protože i na něm stále rozjedete aktuální iOS 15. 

.