Zavřít reklamu

Patříte-li kromě iPhonu také mezi uživatele Macu, tak zajisté využíváte Spotlight. Jedná se o jakýsi Google, který je však určen především pro vyhledávání dat a dalších věcí v systému macOS. Díky Spotlightu můžete zjednodušit své každodenní fungování a byl by hřích jej nevyužívat. Někteří z vás dost možná ani netuší, že je Spotlight k dispozici také pro iPhone. V iOS 15 se navíc dočkal několika skvělých vylepšení, na která se podíváme v rámci tohoto článku.

Hledání fotek

Prostřednictvím Spotlightu v rámci iOS jste mohli vyhledávat opravdu ledacos. Nově jsme se však dočkali přidání naprosto skvělé funkce, která vás dost možná překvapí. Spotlight totiž dokáže rozpoznávat, co se na fotkách nachází – ať už to jsou zvířata, osoby, auta či jiné předměty. Jednoduše si tak můžete nechat zobrazit přesně ten výběr fotografií, které potřebujete. Pokud do Spotlightu napíšete například termín fotky pes, tak se vám zobrazí veškeré fotky, na kterých se nachází psi. A pokud využijete termín fotky Vratislav, tak se vám ukáží všechny fotografie s kontaktem Vratislav. Možností je samozřejmě více.

Rozpoznávání textu na fotkách

V iOS 15 a dalších nejnovějších operačních systémech se nachází opravdu nespočet nových funkcí, které jednoduše stojí za to. Mezi jednu z velmi zajímavých funkcí patří Live Text, potažmo Živý text, která dokáže rozpoznat text na jakékoliv fotce či obrázku. Po rozpoznání textu jej pak převede do takové podoby, ve které s ním můžete pracovat, stejně jako třeba na webu apod. Chcete-li tedy vyhledat na fotkách nějaký text, tak ho jednoduše stačí do Spotlightu zadat. V mém případě jsem zadal slovo Samsung a zobrazily se mi všechny fotky s tímto textem.

spotlight ios 15 novinky

Spotlight na uzamčené obrazovce

Pro otevření Spotlightu stačí, abyste na domovské stránce iPhonu přejeli prstem shora dolů – poté se můžete ihned vrhnout do používání. Až doposud však nebylo možné Spotlight stejným způsobem vyvolat na uzamčené obrazovce – konkrétně bylo nutné, abyste se přesunuli směrem doprava, kde se nachází widgety, společně s vyhledávacím polem. V iOS 15 už každopádně pro vyvolání Spotlightu lze využít stejné gesto jako na domovské obrazovce. Stačí tedy přejet prstem shora dolů, což se může hodit.

Podrobné výsledky

Již ve starších verzích iOS toho Spotlight uměl opravdu mnoho. Osobně jsem jej taktéž dlouhou dobu nevyužíval, jakmile jsem ale přišel na veškeré výhody, tak jsem okamžitě změnil názor. Apple se neustále snaží Spotlight zlepšovat, a to nejen po stránce přidávání nových funkcí, ale i po stránce zobrazování výsledků. Přesně k takovému vylepšení došlo i v iOS 15, kde vám Spotlight zobrazí ještě více podrobných výsledků. Pokud tedy něco vyhledáte, tak se vám kromě odkazů na web mohou zobrazit fotky či text na fotkách, data z nativní aplikace Soubory, dále doporučené stránky, obsah sdílený s vámi, zprávy, e-maily, poznámky, připomínky, kalendář, slovník, kontakty, podcasty a další.

Instalace aplikací

Určitě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste potřebovali rychle nainstalovat nějakou aplikaci – například pokud vám o ni řekl známý, popřípadě protože jste si na ni zrovna vzpomněli. Ve starších verzích iOS bylo pro instalaci aplikace nutné přejít do aplikace App Store, kde jste ji vyhledali, a poté nainstalovali. To už je ale v iOS 15 minulostí. Veškeré aplikace totiž nově najdete i jednoduše přes Spotlight, kde stačí zadat název té, kterou chcete stáhnout. Po zobrazení výsledku pak klepněte tlačítko pro stažení a vyčkejte na dokončení.

spotlight ios 15 novinky

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.