Zavřít reklamu

Anotace patří dle mého názoru k jedné z nejvíce nedoceněných funkcí, které operační systémy iOS a iPadOS nabízí. Stále častěji si všímám, že lidé používají k úpravě svých fotografií – a teď nemyslím k přidání filtru, apod. – různé aplikace třetí strany. Věděli jste však o tom, že text, lupu, anebo třeba podpis můžete jednoduše do fotografie přidat pomocí nativní funkce Anotace a nemusíte si zahlcovat paměť iPhonu či iPadu dalšími aplikacemi? Pojďme se v tomto článku podívat na to, co všechno můžete pomocí možnosti Anotace provádět.

Kde se Anotace nachází?

Nástroj Anotace můžete využít prakticky ve všech obrázkových dokumentech. Jednoduše řečeno, Anotace lze využít na všechny fotografie v aplikaci Fotky, avšak nesmíme zapomenout také na PDF dokumenty. Do nich můžete jednoduše přidávat například text, různé poznámky, anebo třeba podpis. PDF dokument se může nacházet třeba v aplikaci Poznámky, anebo v aplikaci Soubory, díky které můžeme od iOS 13 a iPadOS 13 konečně pořádně pracovat. Pro zobrazení nástroje Anotace ve Fotkách stačí, abyste onu fotku rozkliknuli, a poté v pravém horním rohu klepnuli na Upravit. Nyní stačí, abyste opět v pravém horním rohu klepnuli na ikonu tří teček v kolečku, odkud poté zvolte možnost Anotace. V případě PDF dokumentů v aplikaci Soubory stačí v pravém horním rohu klepnout na ikonu nástroje Anotace.

Jaké nástroje můžete v Anotaci využít

Jak už jsem zmínil v úvodu, komplexní nástroj Anotace je plný různých funkcí a vlastností, které se mohou hodit každému z vás.  Celkově se dají funkce zařadit do pěti odvětví. První z nich je klasické malování, kdy si zvolíte nástroj, a poté pomocí něj cokoliv do do dokumentu či fotky namalujete. Dále je k dispozici nástroj Text, pomocí kterého můžete do dokumentu či obrázku vložit nějakou poznámku, anebo jiný text. Třetím odvětvím je Podpis, s jehož pomocí můžete jednoduše podepsat třeba smlouvu ve formátu PDF dokumentu. Předposledním odvětvím je Lupa, díky které můžete v dokumentu či fotce cokoliv přiblížit. Posledním odvětvím jsou tvary – do souboru díky ním můžete vložit třeba čtverec, elipsu, komiksovou bublinu, anebo šipku. Pokud všechny tyto nástroje spojíte a naučíte se je využívat, tak získáte prakticky vše, co můžete potřebovat.

Malování

Možnost malby by neměla chybět v žádném editoru – a nechybí ani v Anotacích od Applu. Pokud Anotace otevřete, tak se vám ihned dole zobrazí několik různých nástrojů, díky kterým můžete ručně cokoliv namalovat, či zvýraznit. Stačí si jen vybrat správnou pastelku, pero, či zvýrazňovač, a poté vpravo od nich zvolit barvu. Pak už jen prstem malujete, co je potřeba.

Text

Pokud klepnete na ikonu + v kolečku v pravém dolním rohu, můžete jednoduše do dokumentu přidat textové pole. Obsah textového pole upravíte tak, že na něj klepnete, a poté zvolíte možnost Upravit. Stejným postupem můžete textové pole také smazat, či duplikovat. Barvu textu lze poté navolit ve spodní liště, stejně tak jako jeho velikost, styl a zarovnání.

Podpis

Nástroj Podpis osobně využívám velmi často, a to jak na iPhonu, tak na Macu. Pryč už jsou ty doby, kdy jste k podepsání nějakého dokumentu museli pracně vytahovat tiskárnu, dokument vytisknout, podepsat, poté naskenovat a poslat. S pomocí iPhonu, iPadu či Macu můžete jednoduše dokumenty podepisovat přímo na těchto zařízeních. Stačí klepnout na ikonu + v kolečku, poté zvolit možnost Podpis, a poté na možnost Přidat nebo odstranit podpis. Odsud můžete jednoduše spravovat všechny vaše podpisy, a také je přidat pomocí + vlevo nahoře. Jakmile poté budete chtít tento podpis někam vložit, tak na něj tapněte. Podpis se poté zobrazí v dokumentu a vy můžete prstem měnit jeho pozici, stejně jako velikost.

Lupa

Pokud chcete v dokumentu nebo na fotografii na cokoliv upozornit, tak se vám bude líbit nástroj Lupa. Ten najdete opět pod ikonou + v kolečku. Pokud nástroj Lupa aplikujete, tak se lupa vloží do dokumentu. Vy ji poté můžete ovládat pomocí dvou koleček. Zelené slouží k nastavení míry přiblížení, modré poté ke zvětšení či zmenšení přiblíženého prostoru. Lupu můžete samozřejmě prstem v rámci dokumentu kamkoliv přesouvat.

Tvary

Poslední funkcí Anotace jsou tvary. Stejně, jako ostatní nástroje, je zobrazí po kliknutí na ikonu + v pravém dolním rohu. Z malého menu už si stačí vybrat jeden ze čtyř dostupných tvarů. Prstem a gesty můžete poté upravovat jeho velikost, umístění v dokumentu a pomocí spodní lišty také barvu a tloušťku obrysu.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.