Zavřít reklamu

Na iPhonu můžete v dnešní době dělat opravdu cokoliv. Kromě telefonování můžete vést videohovory, hrát hry a v neposlední řadě také brouzdat na internetu či sociálních sítích. Mimo to se ale můžete také vrhnout na úpravu či vyplnění PDF dokumentů, které byste klasicky museli tisknout a vyplňovat ručně, anebo na počítači. Věděli jste o tom, že na iPhonu můžete dokument jednoduše podepsat, vyplnit, přepsat a jinými způsoby anotovat? Níže naleznete 5 tipů pro Anotování na iPhonu (či iPadu), které byste měli znát.

Podepsání dokumentu

Pokud vám někdo pošle na e-mail dokument k podepsání, tak jej ve většině případech vytisknete, podepíšete a opětovně naskenujete. Tohle je ale nesmírně zdlouhavý proces, který už je navíc k tomu extrémně zastaralý. V dnešní době můžete jakýkoliv PDF dokument jednoduše podepsat přímo na iPhonu. Prvně je nutné, abyste si samotný dokument otevřeli – například v rámci aplikace Soubory. Jakmile tak učiníte, tak v pravém horním rohu klepněte na ikonu tužky v kroužku (Anotace), čímž se zobrazí veškeré možnosti pro anotování. Zde klepněte vpravo dole na ikonu +. Poté se zobrazí se malé menu, ve kterém rozklikněte možnost Podpis. Nyní stačí, abyste klepnuli na jeden z vybraných podpisů, anebo si vytvořili nový. Podpis pak stačí jednoduše vložit a dokument uložit. Kompletní a podrobný postup naleznete v tomto článku.

Vyplnění kolonky

Kromě podepsání jako takového se občas můžete setkat s dokumentem, ve kterém musíte do příslušných kolonek něco doplnit – například vaše jméno, adresu, rodné číslo či cokoliv jiného. I v tomto případě ale zvládnete celý postup jednoduše na iPhonu. Opět si samotný PDF soubor najděte, a poté jej rozklikněte. V pravém horním rohu klepněte na ikonu Anotací, a poté v pravém dolním rohu na ikonu +Text. Tímto se vloží textové pole. Pro změnu textu do něj dvakrát klepněte a vepište, co potřebujete. Níže pak samozřejmě můžete změnit barvu, styl a velikost textového pole. Pro přesunutí pole stačí prstem chytnout a přesunout tam, kam potřebujete. Tento postup opakujte, dokud nebudete mít vyplněné veškeré políčka.

Bezpečné „začmárání“

Čas od času se můžete setkat s nějakým obrázkem či dokumentem, ve kterém jsou nějaké údaje „začmárané“. Pokud je však k tomuto překrytí využit nesprávný nástroj, tak může dojít k tomu, že si nějaký jedinec obrázek speciálně upraví a obsah i přesto zobrazí – více informací o této problematice najdete v tomto článku. Pokud byste chtěli v dokumentu (či na obrázku) něco začmárat, tak je nutné, abyste k tomu využili klasický štětec, anebo třeba nějaký tvar. Soubor si tedy otevřete a klepněte na ikonu Anotací. Pro začmárání štětcem zvolte první nástroj zleva a ideálně si také zvětšete jeho velikost. Chcete-li vložit tvar, tak vpravo dole klepněte na ikonu +, a poté si jeden ze tvarů vyberte – v tomto případě poslouží skvěle čtverec. Po vložení si nastavte obrys a barvu s tím, že můžete samozřejmě také změnit velikost a pozici samotného objektu.

Využití pravítka

Jedním z nástrojů, který je v rámci anotací dostupný, a který používá opravdu málo uživatelů, je pravítko. Pokud jste se někdy potřebovali v dokumentu vytvořit rovnou čáru, anebo pokud jste třeba chtěli něco přesně podtrhnout, tak se vám to nejspíše klasicky prstem nepodařilo a čára byla vždy nerovná. Pokud však využijete pravítko, tak si ho můžete jakkoliv přiložit na stránku, a poté po něm přejet například perem. Pravítko najdete v anotacích, konkrétně se jedná o poslední dostupný nástroj a nachází se úplně napravo. Po jeho zvolení jej stačí jedním prstem přesunout či dvěma prsty otočit. Jakmile pravítko umístíte, přepněte se na štětec a prstem přes pravítko přejeďte, čímž se vytvoří přesná čára. Pravítko skryjete opětovným klepnutím na jeho ikonu v nástrojích.

Upozornění na konkrétní obsah

Pokud chcete v obrázku na něco upozornit, popřípadě pokud chcete, aby si druhá strana všimla nějakého obsahu, tak k tomu můžete využít například lupu, anebo šipku. S pomocí lupy můžete jednoduše přiblížit nějaký obsah, šipkou pak můžete přesně označit nějaký obsah tak, aby si ho dotyčný rychle všimnul. Pokud byste chtěli přidat lupu, tak v anotacích klepněte vpravo dole na ikonu +, a poté vyberte Lupa. Tímto se lupa vloží do dokumentu – samozřejmě ji můžete klasicky prstem přesunout. Chytnutím za zelený bod však můžete změnit míru přiblížení, chytnutím za modrý bod pak lze změnit velikost lupy. Šipku vložíte tak, že klepněte vpravo dole na ikonu + a vyberete ji z malého menu. I šipku můžete jedním prstem přesunout a dvěma prsty otočit s tím, že si samozřejmě můžete zvolit také barvu.

.