Zavřít reklamu

Součástí prakticky všech operačních systémů od Applu je Klíčenka, ve které se skladují všechna hesla z internetových účtů. Díky Klíčenky si nemusíte žádné z těchto uložených hesel pamatovat, jelikož při vyplňování se vždy stačí ověřit pomocí hesla, popřípadě pomocí Touch ID či Face ID. Po úspěšném ověření vloží Klíčenka heslo do příslušného pole automaticky. Při zakládání nového účtu navíc dokáže Klíčenka automaticky vygenerovat komplexní a bezpečné heslo, které pak uloží. Veškerá hesla v Klíčence se díky iCloudu synchronizují napříč všemi vašimi zařízeními, což je o to lepší.

Jak na Macu aktivovat detekci odhalených hesel

V určitých případech se ale můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete některé z hesel zobrazit – například pokud zrovna nejste na jednom ze svých Apple produktů, popřípadě pokud potřebujete heslo sdílet někomu, kdo se nenachází ve vaší blízkosti. Až donedávna jste k tomuto museli na Macu využít nativní aplikaci Klíčenka, která je sice zcela funkční, ale pro obyčejného uživatele až zbytečně složitá a neintuitivní. Narozdíl od toho je správce hesel na iPhonu či iPadu velice jednoduchý a příjemný na používání. Apple si tohle naštěstí uvědomil a v macOS Monterey jsme se dočkali nového rozhraní pro správu Klíčenky, které se podobá tomu z iOS a iPadOS. Tohle nové rozhraní vás navíc dokáže upozornit na odhalená hesla – stačí funkci aktivovat, a to následovně:

  • Prvně je nutné, abyste na vašem Macu klepnuli v levém horním rohu na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému.
  • Následně se vám zobrazí okno se všemi dostupnými sekcemi pro správu předvoleb.
  • V tomto okně lokalizujte a rozklikněte sekci, která má název Hesla.
  • Po otevření této sekce je nutné, abyste se pomocí hesla či Touch ID autorizovali.
  • Následně se vám zobrazí rozhraní se všemi záznamy, které se v Klíčence nachází.
  • Zde už jen nakonec stačí, abyste zaškrtnutím políčka vlevo dole aktivovali funkci Detekovat odhalená hesla.

Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné na vašem Macu v novém rozhraní pro správu hesel aktivovat funkci, která vás dokáže upozornit na odhalená hesla, tedy hesla, která se objevila ve známých uniklých datech. V případě, že se některé z těchto hesel na seznamu uniklých hesel objeví, tak vám o tom dá rozhraní vědět, a to naprosto jednoduše. V levé části, kde se nachází seznam záznamů, se napravo objeví malá ikona vykřičníku. Pokud záznam následně otevřete, tak vám správce hesel řekne, co je špatně. Buď může být heslo právě odhalené, popřípadě může být snadno uhodnutelné… anebo obě najednou. Následně můžete provést jednoduchou změnu hesla klepnutím na tlačítko Změnit heslo na stránce.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.