Zavřít reklamu

Pokud se vám někdy podařilo na vašem počítači smazat nějaká data, tak jistě víte, že existují nějaké programy, které dokáží smazaná data obnovit. Pravdou je, že kdykoliv nějaký soubor či složku smažete, tak fakticky nedojde k úplnému smazání. Systém pouze tyto soubory „zneviditelní“, odstraní k nim přístupovou cestu a označí je jakožto „přepisovatelné“. To znamená, že jsou soubory i nadále k dispozici do té doby, dokud je nepřepíše nějaký jiný soubor, který například stáhnete, přetáhnete či vytvoříte. A právě z tohoto těží různé programy třetích stran, které dokáží cestu k souboru opět přiřadit a soubor obnovit.

Jak obnovit smazané soubory z koše Mac/PC/externího disku/karty

Pokud váš počítač potřebuje obnovit smazané soubory z koše a data kvůli náhodné ztrátě, iMyFone D-Back Hard Drive Recovery Expert, IT podpora obnovit smazané soubory z koše mac/pc/externího disku/karty, jako profesionální software pro obnovu dat, vám může pomoci tento problém vyřešit. Podporuje obnovu více než 1000+ formátů souborů z pevných disků a dokonce i z havarovaných počítačů. BTW, pokud potřebujete, iMyFone také vydal další specifický software pro obnovu dat pro uživatele Android, D-Back Android Data Recovery.

Chcete-li začít, stáhněte si zdarma vhodnou verzi D-Back (Windows/Mac) pro váš počítač.

Krok 1. Vyberte pevný disk nebo plochu a klikněte na ně.

imyfone3

Krok 2. Naskenujte vybrané umístění.

imyfone2

Krok 3. Náhled a obnovení ztracených souborů

imyfone1

Pravdou je, že na internetu najdete nespočet různých programů, které dokáží soubory obnovit. Některé programy jsou placené, jiné si musíte předplácet a některé se tváří jakožto zdarma, avšak po spuštění a provedení určitých akcí si program stejně musíte zakoupit, abyste byli schopni data obnovit. V rámci operačního systému Windows je to podobně, existují zde některé varianty, které jsou doopravdy zdarma – mezi jednu z těchto variant patří Recuva, která mně osobně několikrát zachránila důležitá data. Bohužel, to samé se nedá říct o macOS. Osobně neznám a ani jsem po dlouhém hledání nenašel žádnou dobrou aplikaci zdarma, která by obnovení souborů zdarma zvládla. A jak už jsem zmínil výše, když už jsem nějaký program našel, tak jsem si jej pro dokončení procesu, tedy obnovení souborů, musel zakoupit.

TIP: bezpečná obnova dat z Apple zařízení od DataHelp. Ceny od 3 000,-.

I přesto jsem se však rozhodl tento článek napsat, jelikož jsem našel jeden placený program, který nabízí i verzi zdarma – a v rámci ní dokáže pár souborů obnovit. Pokud jste tedy před pár minutami smazali nějaký jeden či pár souborů a potřebujete je zdarma obnovit, tak jste narazili na zlatý důl. V takové situaci jsem se na Macu ocitl před nedávnem i já a našel jsem aplikaci Disk Drill. Jak už jsem zmínil, tak tuto aplikaci můžete stáhnout zcela zdarma – můžete tak učinit na stránkách vývojáře. Po stažení stačí soubor otevřít a klasicky jej přesunout do Aplikací. Po spuštění je nutné, abyste aplikaci Disk Drill přidělili přístup k disku a zároveň možnost pro spuštění. Aplikace vás v obou těchto případech navede, takže stačí jen klepnout, autorizovat se a možnost nastavit. Poté můžete Disk Drill začít využívat.

disk drill
Zdroj: cleverfiles.com

Po dokončení přidělení práv se vám otevře klasické prostředí aplikace Disk Drill. Na domovské obrazovce si vyberete disk, který chcete obnovit – lze samozřejmě provést i obnovu externích médií – a pokračovat dále. Disk Drill poté provede sken jednotky, může trvat několik. desítek minut – záleží, jak velký disk skenuje. V případě 512 GB SSD disku trval sken cca 45 minut. Po dokončení skenování se zobrazí nalezené soubory a vy u nich máte možnost pro obnovení. Při výběru cesty pro obnovení souboru se doporučuje, abyste určitý soubor uložili na jiný disk, než ten, ze kterého data obnovujete. V případě, že budete obnovovat více dat, tak právě onen obnovený soubor může při přesunu na disk přepsat jiný soubor, o který můžete mít zájem. Zároveň je nutné podotknout, že po smazání důležitých dat byste měli urychleně přestat na disk zapisovat jakákoliv data – například prostřednictvím aplikací či stahování. Vypněte všechny aplikace, které můžete, a Disk Drill stáhněte a spusťte například z flash-disku.

Jak jsem zmínil výše, tak bohužel na macOS neexistuje snad jediná alternativa zdarma, pomocí které byste mohli obnovovat data. Když do Googlu zadáte termín „macos free data recovery“, tak se vám objeví plno placených programů, které mají jednak zaplacenou reklamu a objevují se na vrchních příčkách, a jednak často tyto aplikace vůbec nefungují. Pokud se vyrazíte hledat na vlastní pěst, tak si dávejte pozor na nástrahy internetu. Ztráta dat je vcelku citlivé téma a lidé často po jejich ztrátě hledají různé programy jako zběsilí a stahují vše, co mohou. Tohoto „šílenství“ mohou bohužel využít různí útočníci a hackeři. Klidně se tak mezi těmi všemi staženými soubory může nacházet nějaký vir.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.