Zavřít reklamu

Každému z nás se již jistě někdy stalo, že omylem smazal na Macu soubor, který si ve skutečnosti chtěl ponechat. Způsobů, jak na Macu obnovit omylem smazaný soubor, je více. My si dnes v našem článku představíme pět z nich.

Příkaz „Zpět“

Pokud jste například ve Finderu omylem smazali soubor, a vyhodili jste jej do koše namísto trvalého odstranění, můžete k jeho úspěšnému obnovení použít klávesovou zkratku pro zrušení naposledy provedené akce – tedy zmíněného smazání. Podmínkou je, že soubor musí být pouze jeden, nesmí být smazán trvale, a po jeho smazání neproběhla žádná další akce. Pro obnovení nedávno smazaného souboru ve Finderu stiskněte klávesovou zkratku Cmd + Z. Soubor se objeví ve svém původním umístění.

Obnovení z koše

Většině z vás bude jistě postup manuální obnovení smazaných souborů z koše připadat jako samozřejmost, kterou není nutné připomínat, řada začátečníků ale v tomto směru může tápat. Pokud chcete manuálně obnovit soubor z koše, zamiřte kurzorem myši do pravého dolního rohu obrazovky vašeho Macu a levým tlačítkem klikněte na Koš. Najděte soubor, který potřebujete obnovit, klikněte na něj pravým tlačítkem a v menu zvolte Vrátit zpět.

Time Machine

K obnově smazaných souborů můžete použít také nástroj Time Machine. Ve Finderu otevřete složku, ve které se nacházel smazaný soubor, a na liště v horní části vašeho Macu klikněte na ikonku Time Machine. Zvolte Otevřít Time Machine, za pomoci šipek nalistujte verzi složky, kterou chcete obnovit, a klikněte na Obnovit. Tento způsob samozřejmě funguje za předpokladu, že máte aktivovanou funkci Time Machine.

Funkce u specifických aplikací

Některé aplikace, jako třeba nativní Fotky nebo Poznámky, disponují kromě jiného také složkou Nedávno smazané, kde se po určitou dobu nachází položky, které jste naposledy smazali. V případě, že jste omylem smazali obsah z aplikace, která tuto funkci nabízí, stačí zamířit do složky s nedávno smazanými poznámkami či obrázky, a soubor obnovit. Tímto způsobem lze ve většině případů obnovit více položek najednou.

Aplikace třetích stran

K obnově omylem smazaných souborů z Macu můžete použít také aplikace třetích stran, které se na operace tohoto typu specializují. Jedná se o speciální software, který v mnoha případech umí vrátit zpět i zdánlivě beznadějně ztracené soubory. Na některé z těchto aplikací jsme se blíže podívali v našich dřívějších recenzích – například Stellar Data Recovery.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.