Zavřít reklamu

V případě, že patříte mezi jablečné nadšence, tak vám zajisté minulý týden neuniklo vydání veřejných verzí iOS a iPadOS 14, watchOS 7 a tvOS 14. Apple tyto veřejné verze systémů vydal jeden den po zářijové konferenci, což je vcelku nezvyklé – v minulých letech jsme totiž po zářijové konferenci museli na vydání veřejných verzí nových operačních systémů čekat cca týden. V beta verzích poté tyto systémy byly k dispozici již od června a z vlastní zkušenosti mohu říci, že se jevily jakožto velmi stabilní, což je možná jeden z důvodů, proč je Apple vydal pro veřejnost tak brzo. Postupně na našem magazínu rozebíráme veškeré nové funkce ze zmíněných systémů a v tomto článku se konkrétně podíváme na to, jak můžete ovládat iPhone klepnutím prstu na jeho záda.

V příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali představení hned několika nových funkcí pro zdravotně znevýhodněné uživatele – tyto funkce pochází ze sekce Zpřístupnění. Tyto funkce však často mohou využít i obyčejní lidé bez znevýhodnění. Možnost ovládání iPhonu klepnutím prstu na jeho záda patří mezi jednu z těchto funkcí. Pokud tedy chcete i vy ovládat iPhone klepnutím prstu na jeho záda, tak pokračujte následovně:

 • Prvně je samozřejmě nutné, abyste měli na iPhonu nainstalovaný iOS 14.
 • V případě, že tuto podmínku splňujete, tak otevřete nativní aplikaci Nastavení.
 • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o něco níže a rozklikněte kolonku Zpřístupnění.
 • V této sekci poté klepněte na řádek s názvem Dotyk.
 • Nyní je nutné, abyste sjeli úplně dolů, kde rozklikněte možnost Klepnutí na zadní stranu.
 • Poté se objeví dvě možnosti, Poklepání a Trojí klepnutí, pro které si můžete zvlášť nastavit různé akce.
 • Jakmile možnosti rozkliknete, tak už si ze seznamu stačí vybrat tu akci, kterou chcete, aby zařízení provedlo.

Co se týče odstupných akcí, které se dokáží spustit po poklepání či trojím klepnutí na zadní stranu iPhonu, tak jich je k dispozici orpavdu nespočet. Využít můžete různých funkcí zpřístupnění, kromě toho však ale nechybí také seznam klasických funkcí. Všechny tyto akce jsou rozdělené do několika kategorií, konkrétně do Systém, Zpřístupnění a Gesta posouvání. Nechybí například možnost pro vytvoření snímku obrazovky, vypnutí zvuku, zamknutí obrazovky, aktivace lupy či zvětšení a mnoho dalšího. Nutno podotknout, že tato funkce je k dispozici pouze pro iPhone X a novější, samozřejmě s nainstalovaným iOS 14.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já tam mám i kategorii Zkratky a v ní mám pro trojí klepnutí nastavenou zkratku Lumos – rozsvícení nebo zhasnutí osvětlovací diody. Užitečná věcička.

  Dost nepřesný článek, když si nedokážou zjistit, že to platí i pro iPhone 8 a výš. Nejdřív si zjistěte věci ohledně toho co píšete, není to zas tak těžké :)

celý text

Čtěte více.