Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi jablečné nadšence, tak vám s největší pravděpodobností na začátku týdne neunikla tradiční jablečná konference. Na této konferenci Apple nejčastěji představuje nové iPhony, letos tomu však bylo, především kvůli zdržení v důsledku pandemie koronaviru, jinak. Kalifornský gigant na Apple Eventu přišel s novými Apple Watch Series 6 a SE, kromě toho jsme se dočkali nových iPadů. V průběhu konference jsme se poté dozvěděli, kdy Apple chystá vydání veřejných verzí nových operačních systémů, které byly pro vývojáře a beta testery k dispozici již od června. Konkrétně bylo oznámeno, že nové systémy vyjdou hned na další den, tedy 16. září, což je opět vcelku nezvyklé – v minulých letech totiž Apple vydal veřejné verze operačních systémů až cca týden po samotné konferenci.

Pro běžné uživatele to tedy znamená, že si konečně mohou nainstalovat iOS či iPadOS 14, watchOS 7 a tvOS 14 na své jablečné produkty, zbývající macOS 11 Big Sur poté přijde za několik dní. V případě, že jste s aktualizací vašeho iPhonu či iPadu na iOS 14, respektive iPadOS 14, na nic nečekali, tak už jste určitě přišli na několik skvělých funkcí, na které se rozhodně jednoduše zvyká. Kromě samotných nových funkcí jste si poté mohli při používání iOS či iPadOS 14 všimnout také zelené či oranžové tečky, která se čas od času zobrazí v horní části displeje. Co tyto dvě tečky vlastně znamenají a proč se zobrazují?

oranžová a zelená tečka v ios 14

Jak jistě víte, tak Applu velmi záleží na tom, aby byla citlivá a soukromá data uživatelů v co možná největším bezpečí. Proto Apple s prakticky každou aktualizací operačních systémů přichází s novými bezpečnostními funkcemi. I zmíněné tečky, které se zobrazují v horní části displeje, mají co dočinění se soukromím a jeho bezpečím. Zelená tečka se zobrazuje tehdy, pokud nějaká aplikace na vašem iPhonu či iPadu využívá fotoaparát – může se jednat například o FaceTime, Skype a další aplikace. Oranžová tečka vás poté upozorňuje na to, že nějaká aplikace využívá mikrofon. Pokud otevřete ovládací centrum, tak se můžete rovnou podívat na konkrétní aplikaci, která kameru či mikrofon využívá, a popřípadě ji urychleně vypnout. Tyto tečky se zobrazují jak v případě nativních aplikací, tak v případě aplikací třetí strany.

Zelená a oranžová tečka, která se v iOS a iPadOS 14 zobrazuje, je svým způsobem přejatá z Maců a MacBooků. Pokud totiž na vašem macOS zařízení začnete používat přední FaceTime kameru, tak se vedle ní zobrazí zelená tečka, která vás informuje o tom, že je kamera na vašem zařízení aktivní. Zelená tečka vedle kamery se zobrazuje doopravdy pokaždé, když je FaceTime kamera aktivní, a podle Applu není možné tuto diodu nějak obejít. Pokud jste zjistili, že nějaká aplikace využívá v iOS či iPadOS 14 kameru či mikrofon neoprávněně, tak jí můžete tento přístup zakázat. Stačí přejít do Nastavení -> Soukromí, kde rozklepněte kolonku Fotoaparát či Mikrofon. Zde si poté najděte aplikaci, u které chcete oprávnění změnit, a klepněte na ni. Poté přístup ke kameře či mikrofonu pomocí přepínače povolte či odepřete.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Dobrý den, tohle se mi nedávno stalo s tím že se prvně ukázala oranžová tečka a poté i zelená.
  Zavřela jsem teda všechny aplikace které byly otevřené na ploše ale tečka stále nezmizela. A při postupném vypínání mikrofonu/kamery aplikacím pomocí nastavení které k němu měli přístup taky nezmizela. V kontrolním centru se žádný záznam kdo využíval tyto 2 věci naposled taky neoběvil. Zmizela až po restartovaní telefonu. Nevíte prosím co to může znamenat?

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co znamená když se mi zelená tečka zobrazila na pár sekund aniž bych používal nějakou aplikaci, či otevřel fotoaparát. Žeby hacker ?

  Dobrý den, toto se mi také občas stane, naposled před chvíli když jsem odemykal mobil. Jediná aplikace co měla povolený fotoaparát byla Smartbanking. Tak nevím, jestli špehuje Apple, banka nebo hacker :D ale zatím se mi o tom nepovedlo zjistit více.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat protože když udělám scroll na pravě části obrazovky ta nahoře je napsáno : ?neznámý ?? Mám v zařízení hackera ??

  Dobrý den, mám stejný problém jako Veronika :/ telefon mi hlásí ,,neznámý” (jak s ikonkou kamery, tak s inkonkou mikrofonu) Neví prosím někdo co to může být? 🤔 :/

celý text

Čtěte více.