Zavřít reklamu

Aplikací, které nabízí možnost práce s dokumenty ve formátu PDF, existuje opravdu hodně. Řada uživatelů se ale snaží většinu práce odvést prostřednictvím nativních macOS aplikací. V dnešním článku vám ukážeme hned několik způsobů, kterými můžete v rámci nativního Náhledu v macOS pracovat s PDF soubory.

Komprese PDF souboru

Některé PDF soubory mohou být příliš velké – obzvlášť, když se jedná třeba o obsáhlé oskenované publikace. Nativní nástroje operačního systému macOS ale naštěstí nabízí možnost efektivní komprese PDF souboru. Otevřete požadovaný PDF dokument v aplikaci Náhled a poté na liště nabídek v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Exportovat. V rozbalovacím menu okna, které se vám zobrazí, zvolte v sekci Quartz filtr Reduce File Size a vpravo dole klikněte na Uložit.

Vyplňování PDF dokumentů na Macu

Čas od času se stává, že potřebujeme na Macu vyplnit dokument ve formátu PDF. Ani pro tyto účely naštěstí ve většině případů nepotřebujete software třetích stran. Požadovaný dokument otevřete na Macu v nativní aplikaci Náhled. Poté stačí jen kliknout na vybrané pole a zadávat text. V Náhledu můžete zaškrtávat také políčka, která jsou k tomuto účelu určená.

Sloučení více PDF dokumentů do jednoho

Na Macu můžete také s pomocí nativních souborů a funkcí sloučit více dokumentů ve formátu PDF do jednoho. Nejprve spusťte Finder a vyberte v něm soubory, které chcete sloučit do jednoho dokumentu. Soubory označte v pořadí, v jakém mají být srovnány ve výsledném dokumentu. Stiskněte a podržte klávesu Control a v menu, které se vám zobrazí, klikněte na Rychlé akce -> Vytvořit PDF.

Převod z PDF do textového dokumentu

Jednoduchá a přímočará cesta, jak na Macu pouze za pomoci nativních aplikací převést PDF dokument do textového dokumentu, bohužel neexistuje. Pokud ale potřebujete z PDF extrahovat pouze text, pomůže vám nativní Náhled ve spolupráci se starým dobrým Control C, Control V. Nejprve otevřete aplikaci, ve které chcete vytvořit výsledný dokument – například Pages. Poté v nativním Náhledu otevřete příslušný PDF dokument. Následně stačí jen za pomoci kurzoru provést výběr požadovaného textu, zkopírovat jej, přesunout se do druhé aplikace a zde text jednoduše vložit.

.