Zavřít reklamu

Známým faktem je, že výdrž baterií u chytrých telefonů není nic moc. Často vydrží sotva den. Když jsem si koupil svůj první iPhone 5, také mne překvapilo, že nevydrží ani celý den. Říkal jsem si: „Někde je někde chyba.“ V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti, které jsem při honbě za výdrží baterky nasbíral.

Můj běžný režim

Na webu najdete spousty článků o tom, co a jak „žere“ baterku a že je nejlepší to všechno vypnout. Jenže pokud všechno povypínáte, tak z telefonu, který jste si právě kvůli tomu koupili, nezbude nic, než jen hezké těžítko. Podělím se s vámi o nastavení mého telefonu. iPhone si maximálně užiji a zároveň vydržel celý den. Zvykl jsem si na následující režim, který mi funguje, a jsem s ním spokojený:

 • telefon mám přes noc v nabíječce (mimo jiné i kvůli aplikaci Sleep Cycle)
 • mám trvale zapnuté polohové služby
 • mám trvale zapnutou Wi-Fi
 • mám trvale vypnutý bluetooth
 • mám trvale zapnuté 3G a běžně pracuju v režimu mobilních dat
 • na telefonu si čtu knížky a poslouchám hudbu, čtu e-maily, brouzdám po internetu, normálně telefonuju a píšu zprávy, občas si zahraju i nějakou tu hru – prostě bych řekl, že ho tak nějak normálně používám (pár hodin denně v kuse určitě)
 • občas na chvilku pustím navigaci, občas si na chvilku nastartuju Wi-Fi hotspot – obojí ale jen na nezbytně nutnou dobu.

Když takhle funguju, tak mám i o půlnoci, kdy většinou chodím spát, ještě cca 30–40% kapacity baterie na iPhone 5. Během dne můžu zcela normálně fungovat a nemusím se plížit podél zdí, abych našel volnou zásuvku.

Největší žrouti baterky

Displej

Mám nastavený automatický jas a „normálně“ funguju. Nemusím ho stahovat na minimum, abych ušetřil baterku. Pro jistotu překontrolujte úroveň jasu a jeho automatickou korekci v Nastavení > Jas a tapeta.

Jas a tapeta v iPhone 5
Nastavení jasu a tapety v iPhone 5.

Navigace a polohové služby

Tady stojí za to se chvíli zastavit. Polohové služby jsou hodně užitečná věc – např. když chcete svůj iPhone najít nebo na dálku zablokovat či smazat. Hodí se rychle vědět, kde jsem, když zapnu mapy. Hodí se i pro další aplikace. Takže je mám trvale zapnuté. Ale chce to malinko tuningu, aby baterie vydržela:

Jděte do Nastavení > Soukromí > Polohové služby. Povolte využití polohových služeb jen těm aplikacím, u kterých to doopravdy potřebujete. Zbytek zakažte.

Nastavení polohových služeb
Nastavení polohových služeb.

DŮLEŽITÉ! Najeďte úplně dolů (až pod ty nápovědy), kde je odkaz Systémové služby. Tady najdete seznam služeb, které si různě zapínají polohové služby, aniž byste to potřebovali. Zkuste vypnout všechno, co nepotřebujete. Já to mám nastavené takto:

Nastavení systémových polohových služeb
Nastavení systémových polohových služeb.

Co jednotlivé služby dělají? Nenašel jsem nikde žádné oficiální vysvětlení, takže tohle prosím berte jen jako moje domněnky, částečně posbírané po různých diskusních fórech:

Časové pásmo – slouží pro automatické nastavování časového pásma podle polohy telefonu. Mám trvale vypnuté.

Diagnostika a využití – slouží pro sbírání dat o využití vašeho telefonu – doplněné o polohu a čas. Pokud toto vypnete, zabráníte jen doplňování polohy, samotné odesílání dat je nutné vypnout v menu Nastavení > Obecné > Informace > Diagnostika a využití > Neodesílat. Mám trvale vypnuté.

Genius pro Aplikace – slouží pro cílení nabídky podle lokality. Mám trvale vypnuté.

Hledání mobilní sítě – údajně slouží pro omezení frekvencí, které se skenují při hledání sítě podle lokality, ale nenašel jsem v ČR důvod to používat. Mám trvale vypnuté.

Kalibrace kompasu – slouží pro pravidelné kalibrování kompasu – na fórech se objevuje, že se neděje často a spotřebovává jen málo dat, nicméně i přesto to mám vypnuté.

Polohově závislé iAds – kdo by chtěl reklamu závislou na poloze? Mám trvale vypnuté.

Provoz – údajně se jedná o data pro Apple mapy pro zobrazení provozu na silnicích – tedy pro jejich sběr. Nechal jsem si jako jediné zapnuté.

Samotná navigace „žere“ poměrně hodně baterii, takže doporučuji používat např. s autoadaptérem. Navigace od Google je v tomhle o něco šetrnější, protože aspoň u delších úseků vypíná displej.

Wi-Fi

Jak už jsem psal, Wi-Fi mám trvale zapnutou – a jak doma, tak i v práci se automaticky připojuje na síť.

Poměrně velkým žroutem je mobilní Wi-Fi hotspot, ten je tudíž vhodné využívat jen dočasně nebo mít telefon připojený na napájení.

Datové služby a PUSH notifikace

Datové služby (3G) mám zapnuté trvale, ale omezil jsem si frekvenci kontroly e-mailů.

V menu Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře > Doručování dat – mám sice nastavené Push, ale frekvenci jsem nastavil na hodinu. Push se totiž uplatní v mém případě jen u iCloud synchronizace, frekvence doručování u všech ostatních účtů (převážně Google služby).

Nastavení vyzvedávání dat
Nastavení vyzvedávání dat.

Do této kapitoly patří ještě notifikace a různé „odznáčky“ na aplikacích. Je proto vhodné v menu Nastavení > Oznámení upravit seznam aplikací, které mohou zobrazovat nějaká upozornění nebo oznámení. Pokud totiž máte povolené odznáčky a oznámení, tak aplikace musí neustále kontrolovat, jestli není něco nového k oznámení a to pochopitelně stojí nějakou tu energii. Zamyslete se, u čeho doopravdy nemusíte vědět o všem, co se v dané aplikaci šustne, a všechno vypněte.

Nastavení oznámení
Nastavení oznámení.

O čerpání baterie se mohou postarat taky neplatné / neexistující účty, které máte v synchronizaci. Pokud se váš telefon opakovaně pokouší o připojení, tak čerpá energii zbytečně. Doporučuji proto překontrolovat, že všechny účty jsou správně nastavené a synchronizované.

V předchozích verzích iOS byly hlášeny různé problémy s konektorem pro Exchange – já ho nicméně nepoužívám, tak nemohu sloužit vlastní zkušeností, ale v diskusích se opakovaně objevovala rada pro odebrání Exchange účtu a jeho opětovné přidání.

Siri

V ČR zatím Siri není užitečná, tak proč spotřebovávat energii na něco, co není nutné. V Nastavení > Obecné > Siri a vypnout.

Bluetooth

Bluetooth a služby přes něj fungující taky spotřebovávají energii. Pokud jej nepoužíváte, doporučuji vypnout v Nastavení > Bluetooth.

AirPlay

Streamování hudby nebo videa přes AirPlay defacto trvale využívá Wi-Fi a tudíž baterii zrovna nepomáhá. Proto je vhodné, pokud plánujete vyšší využití AirPlay připojit telefon do napájení nebo aspoň mít po ruce nabíječku.

iOS

V neposlední řadě je vhodné zkontrolovat, jakou verzi operačního systému používáte. Některé z nich byly totiž na spotřebu energie náchylnější než jiné. Např. verze 6.1.3 byla v tomto ohledu vyloženě nepovedená.

Pokud ani přesto nevydrží váš telefon celý den bez nabíjení, je na čase zjistit, kde je problém. Tomu mohou pomoci některé specializované aplikace, jako např. System Status – ale to už je na hlubší bádání.

Jak jste na tom s výdrží baterie vy? Jaké služby máte vypnuté a jaké naopak trvale zapnuté? Podělte se s námi a našimi čtenáři o vaše zkušenosti v komentářích.

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mám to téměř stejné jako ty a bohužel musím iphone 5 nabíjet někdy i 2x za den.. je to otrava

  Mam podobnou zkusenost. Bydlim v Irsku a baterka mi vydrzi klidne dva dny. Byl jsem ale na tyden zpatky doma na dovcu a dobijel jsem 2x denne. V Irku mam Vodafone IE a v CR jsem mel napevno nastaveny Vodafone CZ. V mistech s kvalitnim 3G pokrytim baterka nebyla problem. V miste se slabym signalem, s EDGE a GPRS ta baterka sla do kytek behem pul dne. Co jsem tak cetl, tak ten telefon se na slabe siti neustale snazi najit vysilac se silnejsim signalem a tim padem nema sanci na ‚odpocinek‘ a tim i usporu energie…

  Mel jsem sice dovolenou, ale typ prace, kterou delam, vyzaduje byt nonstop na prijmu (jak hovory, tak emaily), takze vypnuti 3G u me neprichazelo v uvahu…

  To, že vypneš 3G, neznamená, že ti nepojede internet a že se ti nikdo nedovolá. Dovolá a internet ti pojede (jen pomaleji).

  A to jsi delal vzdalenou asistenci celou dobu, ze jsi nemohl zapnout 3G jen, kdyz bylo potreba :-)
  Ja jsem jednou musel jet RDP pres EDGE. Bylo to opravdu pomale, takze doufam nikdy vice :-)

  Pak bych zkusil nějakou tu aplikaci na zjištění, co se tam děje – buď to může být nějaká aplikace nebo např. ten nefunkční účet pro synchronizaci. A nebo ještě vadná baterka – 2x denně dobíjet je fakt divné.

  Mám 4S…nabíjím furt v autě..když ne tak okolo 15-16h mám tel vybizej…ale přijde mi že až teď co sou ty vedra…uvidíme co se stane až to nastavím podle tebe…díky za tipy.. ;)

  „Pokud totiž máte povolené odznáčky a oznámení, tak aplikace musí neustále kontrolovat, jestli není něco nového “ – nemyslim si, ze tohle tvrzeni je pravda

  Máte pravdu, napsal jsem to nešikovně. Jde o to, že pokud jsou notifikace zapnuté, tak telefon udržuje 3G/wifi spojení na Apple Push Notification Server, aby mohl ty notifikace vůbec dostat.
  Druhá věc je zpracování notifikace, když přijde. Když mám 30 aplikací s odznáčkama, tak musí iOS řešit každou z nich a to taky něco málo spotřebuje.
  Není to ale rozhodně žádný velký žrout, to zase ne.

  Obecně platí, že obrovský žrout energie je kvalita signálu. Ale s tím nic neuděláme. Stejně tak i jízda v dopravním prostředku (tel se stále přihlašuje na další BTSky). Jinak mam 4S více méně podobné nastavení, vydrží den a půl když jsem normálně doma a mám běžný den. Na cestách o moc méně :)

  Zajímalo by mě, k čemu je dobré/špatné mít zapnutou položku ‚hledani kobilní sítě‘ viz třetí obrazek? Jen pro zajímavost.

  Tak to jsme dva. Podle mě by si při normálním provozu měly signál předávat klasicky BTSky, aniž by jim do toho nějak „kecal“ telefon pomocí GPSky (ale technické detaily neznám, třeba se tady nějaký odborník na GSM najde). Jediné, co mě napadá je to, že když hodně cestuju, tak může GPS pomáhat volbě operátora při roamingu. Ale zase – funguje to určitě i bez GPSky, takže netuším.

  Je to na to že človek keď zapne mapy a chce zistiť svoju polohu tak iPhone na to používa tri veci. Začne okolo seba zisťovať aký silný signál má k jednotlivým BTSkám a na základe triangulacie zistí polohu. Síce nie veľmi presné ale rýchlejšie ako cez GPS. To isté robí s WiFi sieťami ktoré má v databáze. A nakoniec cca za pol minútu získa aj GPS súradnice čím upresní polohu. Alebo ak GPS signál nemá napr. v budove. No a tá položka tam je na to aby on anonymne odosielal presné súradnice danej BTSky aby neskôr boli údaje presnejšie. Zisťuje to napr. keď človek vloží novú SIMku a prihlasuje sa do siete.

  dobrá aplikace, která zjišťuje kolik co vybiji baterku, a nějaké “rady“ při nabíjeny apod. se jmenuje Battery doctor, osobně ji používám a můžu jenom pochválit, zdá se mi, že je vyvinutá číňany, ale je opravdu dobrá.

  taky patřím k těm co spíše problém nemají. iP 4 my vydržel 1-2 dny podle toho jak moc jsem blbnul. iP5 totéž- řekl bych že možná o chloupek méně, ale to přičítám spíše tomu, že toho umí trochu víc a víc ho tak trápím (typicky na dovče panorama). ale iP5 se mi zdá, že se rychleji nabíjí. Jediný případ kdy jsem vysosal baterku dřív než za den bylo, když jsem hrál dlouho (asi dvě hodiny v kuse) hry . To pak zbytek běžného denního provozu neskousl. Jinak mám permanentně wifi i BT a běžně koukám na mapy, hraji přes AP a pod.

  Spotřebovává SIRI hodně energie?

  Siri spotřebovává několika věcmi:
  – jednak trvale kontroluje, jestli nedržíte tlačítko (to bude ale nula nula nic)
  – při aktivaci poslouchá na mikrofonu (tj. podle mě stejně, jako při telefonování)
  – pak posílá záznam přes internet do Apple (tj. podle mě stejně, jako datové přenosy přes 3G nebo wifi – podle toho, jaké máte zrovna připojení)
  – no a pak zobrazuje výsledek (tj. stejné, jako např. obyčejné procházení telefonem)
  Možná tam bude ještě nějaká drobnost okolo, ale tohle jsou asi ty hlavní věci

  Tak jen pro upřesnění. Zkuste někdy při navigování v apple mapách uspat telefon stiskem horního tlačítka. Displej se vypne a navigace se ozve jen když vám chce něco oznámit. Spotřeba baterky je pak samozřejmě výrazně nižší.

  To není zrovna user-friendly… :-))) Google navigace to pozná sama, když není co hlásit, tak sama zhasne…

  Nezhasne… používám ji často a nezhasne nikdy. používám tlačítko na uspání a display se vždy rozsvítí když chce něco říct. a ukáže to na v pozadí za zamknutým screenem.

  Chtěl bych se zeptat. Když nechám přes noc nabíjet telefon. Nemůže se stát něco baterce jako třeba přebíjení.? Samozřejmě vím, že to nemá vliv v horizontu půl roku, ale abych pak za rok neřešil problém se špatnou baterkou.

  myslím, že tohle je u dnešních telefonů vyřešené. alespoň iP4 jsem takhle nabíjel celé skoro 3 roky co jsem ho měl. typický cyklus byl přes den v kapse, v noci v nabíječcě (pokud jsem nezapomněl) a když jsem ho teď prodával, tak sice baterka nebyla jako nová, ale stále bez potíží dala mnohem víc než 1 den mého užívání. Takže nemám pocit, že by jí noční nabíjení vadilo. To že to hlídá elektronika bylo znát i na teplotě … když byl telefon prázdný a začal se nabíjet, byla dost teplá jak nabíječka, tak telefon … jakmile dosáhl ukazatel 100% tak obojí vychladlo i když bylo zapojené stále v síti.

  Není v tom článku chyba? verze 6.1.3 je aktuální verze na starší iphone a ipady, tak se mi nezdá, že by apple nechal takhle dlouho verzi, která žere baterku. :-)
  Ale nehádám se, jen mě to zarazilo…

  Web je plný článků a návodů na tohle téma. Dejte do Google „ios 6.1.3 battery drain“ a uvidíte sám. Osobně jsem to nepozoroval, mám 6.1.4, ale z reakcí lidí soudím, že některé verze na to můžou být náchylnější.

celý text

Čtěte více.