Zavřít reklamu

Současná koronavirová situace kompletně překopala každodenní životy každého z nás. Zatímco ještě před dvěma lety bychom ve všední dny seděli v kancelářích, anebo se pohybovali na pracovištích, tak v současné době v mnohých případech sedíme doma, a to v rámci home office. Věřím, že tento „přechod“ zdárně zvládla většina z vás. Co si však budeme nalhávat, všechno už to trvá opravdu dlouhou dobu a skutečnost, že se nic nelepší, úplně ideální není. Kvůli tomu se mohou u lidí objevit různé psychické problémy, pokud se k tomu přidá ještě samotné onemocnění, tak je oheň na střeše.

Osobně jsem po prodělání COVID-19 sledoval velké změny především ve spánkovém režimu, který se mi obrátil vzhůru nohama. Samotné prodělání nemoci v mém případě naštěstí nebylo nějakým způsobem hrozné, byť jak zmiňuji, některé věci se prostě a jednoduše změnily. Zatímco před nemocí jsem každý den vstával zhruba o půl osmé s tím, že jsem do postele uléhal po půlnoci, tak ještě donedávna mi nestačilo ani deset hodin spánku k tomu, abych si ideálně odpočinul. Pojďme se společně v tomto článku podívat na několik tipů, díky kterým se vám bude ráno vstávat o mnoho lépe.

Pravidelnost

Původně jsem ani nechtěl tento odstavec do tohoto článku psát, jelikož informace v něm budou zajisté většině z vás naprosto jasné. Opakování je ale matka moudrosti. Pokud si vyhledáte na internetu nějaký „návod“ pro lepší spánek, tak prakticky v každém článku se na prvním místě bude nacházet pravidelnost – a ani zde tomu nebude jinak. Chcete-li se opětovně naučit vstávat brzo ráno, tak je nutné, abyste jednak chodili spát ve stejný čas, a jednak abyste také ve stejný čas vstávali. Počítejte s tím, že prvních pár dní to rozhodně bude bolet, později si však tělo navykne a budete více než rádi, že jste setrvali.

watchOS 7 nedávno přišel se sledováním spánku na Apple Watch:

Modré světlo

Jestliže patříte mezi jedince, jejichž pracovní náplní je několikahodinové dívání se do monitoru, a to i ve večerních hodinách, tak může být problémem modré světlo. Na pracovišti či v kanceláři máme většinou přesně danou pracovní dobu. V home office vám však mezi jednotlivými úkoly může přijít kurýr, můžete dostat chuť na kávu, anebo se třeba rozhodnete uklidit. Rázem se ani nenadějete, venku je tma a v místnosti svítí pouze monitor. Každý monitor vyzařuje modré světlo, které může způsobit bolest hlavy a oči, dále nespavost a všeobecně nekvalitní spánek. Tohle modré světlo je nejvíce zřetelné právě ve večerních a nočních hodinách – jestliže tedy špatný spánek pozorujete od přechodu do home office, dost možná je na vině právě modré světlo. Naštěstí jej ale můžete jednoduše deaktivovat – stačí na jablečných zařízeních využívat Night Shift, pro více rozšířené možnosti pak na Macu využijte aplikaci Flux. Rozdíl budete schopni poznat již první noc.

Flux stáhnete zde

Budíkové aplikace

Existují lidé, kteří se dokáží při pravidelném režimu ráno vzbudit vždy ve stejnou dobu. Jestliže tohle štěstí nemáte, popřípadě pokud svůj režim prozatím budujete, tak bude nutné využít nějaké „budíkové“ aplikace. K dispozici je samozřejmě přímo ta nativní v rámci aplikace Hodiny. Skvělou zkušenost mám však s aplikací Alarmy, která vás donutí za každou cenu vstát z postele. Určitě to znáte – ráno se vzbudíte a budík několikrát odložíte, až se omylem překlepnete, čímž jej kompletně vypnete a zaspíte. Aplikace Alarmy vás donutí vstát za každou cenu – můžete si v ní totiž nastavit, aby se zvuk budíku vypnul až poté, co splníte nějakou akci. Buď se můžete vrhnout do ranního počítání příkladu, anebo si můžete nastavit, aby se alarm vypnul až po naskenování čárového kódu nějakého produktu, například v koupelně či v jiné místnosti.

Alarmy stáhnete zde

Druhý telefon

Mnoho z nás má doma nějaký náhradní telefon, který se ale válí v šuplíku a čeká na to, až se ten primární nějakým způsobem pokazí. Do té doby je ale zařízení v šuplíku prakticky k ničemu, tak proč byste ho nemohli využít k probuzení? Vzhledem k tomu, že většina z nás usíná s telefonem pod polštářem, popřípadě na nočním stolku, tak je případné vypnutí budíku opravdu jednoduché. Jednu dobu se mi osvědčilo využít právě náhradní telefon, na kterém jsem nastavil budík a položil jsem jej zhruba dva metry od postele tak, abych na něj nedosáhl a musel se zvednout. Jedná se o jakousi obdobu aplikace Alarmy a i v tomto případě doporučuji ji alespoň vyzkoušet.

Nastavení žaluzií

Jestliže bydlíte v novém domě, tak jste dost možná sáhli po venkovních žaluziích. Ty mají hned několik výhod – například po jejich zatažení můžete mít v konkrétní místnosti úplnou tmu. Pro tělo se však nejedná o nic skvělého – pokud se totiž v noci vzbudíte, tak nejste schopni poznat, zdali je jedna hodina ráno, anebo zdali vám za pět minut bude zvonit budík. Světlo se do pokoje prostě a jednoduše nedostane, z čehož můžete být minimálně zmatení a znechucení. Až si tedy příště budete před spaním žaluzie dávat dolů, tak je nechejte trošku pootevřené, aby se do místnosti dostalo alespoň trochu světla. Díky tomu nebudete při probuzení zmatení a všeobecně se vám ráno, kdy už je venku světlo, bude lépe vstávat.

Dálkové ovládání rolet a žaluzií koupíte zde

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.