Zavřít reklamu

V dnešní době se mnoho věcí řeší jednoduše online. To znamená, že v různých firmách sedí mnoho zaměstnanců, nejčastěji z obchodního obchodního oddělené, u počítačů a řeší e-maily a další obchodní záležitosti. Počítače jsou dobří sluhové, ale zlí páni. Mnoho věcí a činností dokáží urychlit, bohužel si to ale s sebou bere svoji daň, a to bolest očí či nespavost uživatele. Monitory totiž vyzařují modré světlo, které oba dva tyto problémy (a několik dalších) způsobují. Ve finále tak uživatel přijde unavený domů, chce si odpočinout, ale bohužel se mu to úplně nepodaří.

Mezi tyto uživatele, kteří tráví několik hodin denně u počítače, patřím i já. Veškerou mou práci řeším pouze přes počítač, což znamená, že si ranní kávu vypiju u počítače, stejně tak jako večerní čaj. Bohužel už ani já nejsem úplně nejmladší a v poslední době jsem začal pociťovat vcelku velkou únavu. Nejednalo se úplně tak o fyzickou únavu, jako spíše o únavu očí, bolest hlavy, špatné usínání a špatné spaní. Tak nějak mi došlo, že mi tělo svým způsobem dává najevo, že je něco špatně. Každý den jsem se budil s naprosto suchýma očima, kdy každé mrknutí bylo utrpením, s bolestí hlavy a s pocitem nevyspanosti. Nechtěl jsem si ale připustit, že by za problém mohlo právě modré světlo, i když jsem o něm napsal již několik různých článků. Nezbylo mi však nic jiného, než se pokusit modré světlo omezit, a to především ve večerních a nočních hodinách.

blue light
Zdroj: Unsplash

V rámci macOS sice najdete Night Shift, což je jednoduchá aplikace, díky které si můžete nastavit filtr modrého světla v určitou denní dobu. Nutno ale podotknout, že v nastavení Night Shiftu najdete pouze nastavení času (de)aktivace a úroveň síly filtru. Jakmile se tedy Night Shift aktivuje, tak má po celou dobu svého působení stejnou intenzitu. Tohle samozřejmě dokáže lehce pomoci, ale nejedná se o nic extra – navíc k tomu pokud úroveň teplejších barev nastavíte blízko výchozí hodnotě. Ještě před přidáním funkce Night Shift bylo hodně slyšet o aplikaci s názvem F.lux, která byla svého času jednak velmi oblíbená, a jednak se jednalo o jedinou možnost, pomocí které jste mohli aplikovat filtr modrého světla. Když ale Apple přidal do macOS Night Shift, tak se F.luxu hodně uživatelů vzdalo – což na první pohled vypadá logicky, na pohled druhý se ale jednalo o velkou chybu.

F.lux totiž dokáže s obrazovkou vašeho Macu či MacBooku přes den pracovat. Tím mám na mysli, že nefunguje jako Night Shift, kdy si nastavíte pouze čas aktivace filtru modrého světla. V rámci aplikace F.lux si můžete nastavit možnosti, díky kterým se bude filtr modrého světla neustále zesilovat podle toho, kolik je zrovna hodin. To znamená, že se filtr může aktivovat třeba v 17 hodin a postupně se bude zesilovat až do noci, dokud počítač nevypnete. F.lux funguje ihned po instalaci a není jej ani třeba žádným složitým způsobem nastavovat – pouze si zvolíte čas, kdy ráno vstáváte. Podle toho se nastaví případné zeslabování filtru. Aplikace F.lux funguje pouze na základě vaší lokace, podle které vypočítává, jak silný filtr má nastavit. K dispozici jsou však také různé profily, například pro práci dlouho do noci, apod.

F.lux k dispozici naprosto zdarma a osobně mohu uvést, že za něj klidně platil v rámci předplatného. Poté, co jsem F.lu.x nainstaloval, tak jsem hned první noc zjistil, že je tohle přesně to pravé ořechové. Samozřejmě jsem nechtěl soudit funkčnost aplikace po první noci, a tak jsem ve využívání F.luxu pokračoval ještě několik dalších dní. Momentálně je to skoro měsíc, co F.lux využívám, a musím říci, že se mé zdravotní problémy prakticky úplně vytratily. S očima nemám nyní absolutně žádný problém – nemusím již používat speciální kapky, hlava mě naposledy bolela asi měsíc nazpět a co se týče spánku, tak jsem schopný po práci ulehnout a do pár minut spát jako mimino. Pokud tedy máte i vy podobné problémy a pracujete denně několik hodin na počítači, tak je dosti pravděpodobné, že za ně může právě modré světlo z monitorů. Rozhodně tedy dejte aplikaci F.lux alespoň šanci, jelikož může všechny vaše problémy vyřešit. F.lux je sice zdarma, ale pokud vám pomůže stejně jako mně, tak se nebojte vývojářům poslat alespoň nějakou tu korunu.

.