Zavřít reklamu

Nový macOS 10.15 Catalina vyšel pro běžné uživatele a přináší s sebou řadu nových funkcí. Pokud si ale z jakéhokoli důvodu chcete nový systém nejprve bezpečně vyzkoušet, existuje poměrně jednoduchý způsob, jak ho samostatně nainstalovat a nechat si macOS Mojave. Zároveň tím docílíte čisté instalace systému, čímž se vyvarujete možnému výskytu chyb.

Pro nový systém stačí vytvořit samostatný svazek APFS. Hlavní výhoda pak spočívá v tom, že prostor pro nový svazek není třeba vyhradit předem, protože velikost svazku se variabilně přizpůsobuje potřebám daného systému a úložný prostor se mezi oběma APFS svazky sdílí. Každopádně pro nový systém je potřeba mít na disku alespoň 10 GB volného místa, v opačném případě by instalace nebyla možná.

Jak vytvořit nový svazek APFS

  1. Na Macu otevřete Diskovou utilitu (v Aplikace –> Utility).
  2. V pravém postranním panelu označte interní disk.
  3. Vpravo nahoře klikněte na + a zadejte libovolný název svazku (například Catalina). Jako formát nechte APFS.
  4. Klikněte na Přidat a až se svazek vytvoří, tak klikněte na Hotovo.

Jak nainstalovat macOS Catalina na samostatný svazek

Jakmile máte nový svazek vytvořený, stačí přejít do Předvoleb systému –> Aktualizace softwaru a stáhnout macOS Catalina. Po stažení souboru se automaticky spustí průvodce instalací. Poté postupujte následovně:

  1. Na úvodní obrazovce zvolte Pokračovat a v dalším kroku odsouhlaste podmínky.
  2. Následně zvolte Zobrazit všechny disky… a vyberte nově vytvořený svazek (námi pojmenovaný jako Catalina).
  3. Klikněte na Instalovat a poté zadejte heslo k účtu správce.
  4. Proběhne příprava instalace. Jakmile se dokončí, zvolte Restartovat, čímž zahájíte instalaci nového systému na samostatný svazek.

V průběhu instalace se Mac ještě několikrát restartuje. Celý proces trvá v řádu několika desítek minut. Následně budete vyzvání k dokončení instalace, kdy se přihlásíte ke svému iCloud účtu a nastavíte si některé předvolby dle svých preferencí.

Jak přepínat mezi systémy

Po instalaci macOS Catalina můžete mezi oběma systémy přepínat. Přejděte do Předvoleb systému –> Startovací disk, klikněte vpravo dole na ikonu zámku a zadejte heslo správce. Následně zvolte požadovaný systém a klikněte na Restartovat. Podobně můžete mezi systémy přepínat i při spouštění Macu, kdy stačí podržet klávesu Alt a poté vybrat systém, který chcete spustit.

macOS prepinani systemu
.