Zavřít reklamu

Moderní doba s sebou přinesla nejen řadu možností, ale také různých povinností. Spousta lidí dnes denně pracuje s pomocí jejich počítačů, kdy se soustředí například na hned několik projektů najednou. Nalijme si čistého vína. V množství různých úkolů se dokážeme poměrně rychle ztratit. Naštěstí si můžeme pomoct například obyčejným zápisníčkem či nějakou kvalitní aplikací, která dokáže naši produktivitu posunout na zcela novou úroveň. Na App Storu bychom takových aplikací našli skutečně několik. My se ale podíváme na jedno z nejlepších řešení, které si říká kanban.

Co je vlastně kanban?

Slovo kanban pochází z japonštiny, kdy bychom jej mohli přeložit jakožto štítek, kartu či lístek.  Celý systém stojí na organizování jednotlivých fází výrobního procesu, což můžeme aplikovat i na náš každodenní život. Nebudeme se zde zabývat historií a rovnou se podíváme na to, jak nám takový kanban dokáže pomoci. V realitě se totiž jedná o praktickou tabulku s několika sloupci, ve které nalezneme všechny naše úkoly. Jednotlivé sloupce přitom indikují určitý stav. Většinou se používají čtyři kategorie – Backlog neboli seznam všech potencionálních úkolů, To Do, Doing a Done.

Když si přeložíme zmiňované kategorie, tak je nám ihned jasné, k čemu vlastně slouží. Princip kanbanu je tedy vcelku jednoduchý. S pomocí této jednoduché tabulky totiž postupně monitorujeme stav jednotlivých úkolů – když se do nich například pustíme, přesuneme si je do kategorie Doing a jakmile máme hotovo tak do Done. Díky tomuto řešení získáváme perfektní přehled nad vším, co nás v následujících dnech čeká, můžeme si daleko lépe rozvrhnout práci a navíc ani nemůžeme na nic zapomenout.

Jak kanban začít používat?

Naštěstí žijeme v moderní době, a proto nemusíme používat například tabule či ostatní nástroje, které bychom dokázali proměnit v tabulku. Dnes nám prakticky stačí stáhnout vhodnou aplikaci a máme z části hotovo. Aplikací nabízejících praktický kanban je skutečně několik. Některé z nich jsou placené a nabízí bonusové možnosti například pro týmy, jiné jsou naopak kompletně zdarma. Pro potřeby našeho článku si zde zmíníme program Ora – Simple Task Management. Jedná se o bezplatnou aplikaci s prvotřídním grafickým zpracováním, která nám dokáže značně usnadnit naši každodenní práci.

Jak aplikace vypadá a funguje (Mac App Store):

Organizace karet

Ihned po nainstalování a spuštění vás aplikace Ora rychle a jednoduše provede samotnými základy, čímž vás okamžitě připraví k používání kanbanu. Jednotlivé kategorie si samozřejmě můžete upravit k vlastním potřebám a následně už jen stačí jediné – zapsat si zde své úkoly, postupně s nimi pracovat a správně je kategorizovat.

Aplikace Ora: Kanban
Jak může vypadat kanban v rámci aplikace Ora Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Vyplatí se používat kanban?

Samotný kanban je primárně určen pro pracovní týmy a hojně jej například využívají programátoři, kteří se spoléhají na agilní metodiky. V rámci této tabulky si totiž různě rozdělují úkoly, přiřazují je vhodným lidem a všichni tak mají přehled o celkovém chodu. Kanban ale naštěstí nemusíme limitovat pouze na firmy, ale můžeme jej promítnout i do našich každodenních životů. Zmiňovaná aplikace Ora navíc nabízí řadu úžasně propracovaných šablon, které vám mohou pomoci například při různých projektech, kdy perfektně rozdělí jednotlivé fáze postupu.

Jestliže tedy dennodenně pracujete za počítačem a jednou za čas se dostanete do okamžiku, kdy toho zkrátka máte víc než dost, tak byste aplikaci Ora, potažmo tedy kanbanu, měli rozhodně dát šanci. Po chvilce sami pocítíte, že nad vašimi projekty máte daleko lepší kontrolu a budete přesně vědět o každém splněném úkolu, nebo naopak o jakémkoliv nedostatku. Program vás zároveň naučí lépe si organizovat čas, protože k úkolům můžete přidat časovou náročnost.

Samozřejmě je potenciál aplikace ještě větší. Těžit z ní mohou například i studenti, protože si zde mohou udržovat přehled nad jednotlivými předměty a v případě skupinových projektů přímo kolaborovat se spolužáky.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více