Zavřít reklamu

Jak uvolnit místo v iPhone je fráze, která se mezi uživateli jablečných telefonů vyhledává relativně často. Náročnost na úložiště všech zařízení se neustále zvětšuje, což znamená, že kapacita úložiště, která nám před pár lety dostačovala, už aktuálně jednoduše nedostačuje. To může vést k tomu, že dojde k zaplnění úložiště vašeho iPhonu, což následně způsobí hned několik problémů. Primárně samozřejmě nebudete mít dostatek místa na uložení dalších dat, například fotografií, videí a dokumentů, sekundárně se pak iPhone také začne výrazně sekat, což nikdo nechce. Naštěstí existují postupy, jak můžete místo v iPhone uvolnit. Pojďme se společně tedy podívat na 10 tipů pro uvolnění úložiště v iPhone – prvních 5 tipů najdete přímo v tomto článku, dalších 5 pak ve článku na našem sesterském magazínu Letem světem Applem, viz odkaz níže.

DALŠÍCH 5 TIPŮ PRO UVOLNĚNÍ MÍSTA V iPhone ZOBRAZÍTE ZDE

Zapněte automatické mazání podcastů

Kromě hudby jsou v dnešní době taktéž nesmírně populární podcasty. K jejich poslechu můžete využít několik různých aplikací, včetně té nativní od Applu s názvem Podcasty. Veškeré podcasty můžete poslouchat buď prostřednictvím streamování, tedy online, anebo si je můžete stáhnout do úložiště iPhonu pro pozdější offline poslech. Využíváte-li druhou možnost, tak byste měli vědět, že podcasty dokáží v úložišti zabrat opravdu dost místa, a tak je nutné provádět jejich mazání. Dobrou zprávou ale je, že existuje možnost pro automatické smazání všech již přehraných podcastů. Stačí přejít do Nastavení → Podcasty, kde sjeďte o kus nížeaktivujte možnost Smazat přehrané.

Snižte kvalitu natáčení videí

Nejvíce místa v úložišti iPhonu zabírají v naprosté většině případů fotografie a videa. Co se videí týče, tak nejnovější iPhony dokáží nahrávat až ve 4K při 60 FPS a s podporou Dolby Vision, kdy minuta takového záznamu dokáže zabrat stovky megabajtů, ne-li jednotky gigabajtů místa v úložišti. Naprosto stejně, často ještě hůře, je to i v případě natáčení zpomalených záběrů. Je tedy nutné, abyste si dávali pozor na to, v jakém formátu natáčíte. Ten můžete jednoduše změnit v Nastavení → Fotky, kde si rozklikněte buď Záznam videa, popřípadě Zpomalený záznam. Pak už si jen stačí vybrat požadovanou kvalitu s tím, že se vám níže zobrazí, kolik místa mohou videa v určitých kvalitách zabírat v úložišti. Kvalitu natáčeného videa je možné měnit i přímo ve Fotoaparátu, a to klepnutím na rozlišení či snímky za sekundu vpravo nahoře.

Začněte využívat streamovací služby

Žijeme v moderní době, která si jednoduše žádá využívání moderních technologií, služeb a vychytávek. Už dávno jsou pryč ty časy, kdy jsme se předháněli v tom, kdo bude mít v úložišti mobilního telefonu k dispozici co možná nejvíce skladeb. Aktuálně už prostě a jednoduše frčí streamovací služby, a to jak pro poslech hudby či podcastů, tak pro sledování filmů. Výhodou streamovacích služeb je, že za měsíční poplatek získáte přístup ke kompletnímu obsahu služby. Tento obsah si pak můžete přehrát kdykoliv a kdekoliv, bez jakýchkoliv omezení. Navíc k tomu, jedná se o stream, takže se při konzumaci obsahu nic neukládá do úložiště – pokud si tedy nějaký obsah nechcete nechat uložit. Na poli hudebních streamovacích služeb je k dispozici Spotify nebo Apple Music, u pořadových streamovacích služeb si můžete vybrat z Netflixu, HBO MAX,  TV+ či Prime Video. Jakmile jednou okusíte jednoduchost streamovacích služeb, už nikdy nebudete chtít využívat nic jiného.

purevpn netflix hulu

Využívejte vysoce efektivní formát fotografií

Jak už bylo zmíněno na jedné z předchozích stránek, tak nejvíce místa v úložišti zabírají fotografie a videa. Již jsme si ukázal, jak je možné změnit kvalitu nahrávaných videí. U fotografií si pak můžete zvolit formát, který chcete využít. Buď je k dispozici klasický kompatibilní formát, ve kterém se snímky ukládají do JPG, anebo vysoce efektní formát, kdy se snímky ukládají do HEIC. Výhodou JPG je to, že jej otevřete opravdu všude, avšak je nutné počítat s vyšší velikostí fotek. HEIC lze považovat za novodobý JPG, který zabírá o mnoho méně místa v úložišti. Ještě před nějakou dobou bych řekl, že HEIC neotevřete jen tak někde, avšak jak macOS, tak i Windows již dokáže formát HEIC nativně otevřít. Pokud tedy nevyužíváte nějaký starý stroj, který by neuměl HEIC otevřít, tak se pro šetření místa v úložišti rozhodně vyplatí vysoce efektivní formát HEIC využívat. Toho můžete docílit tak, že přejdete do Nastavení → Fotoaparát → Formáty, kde zaškrtněte možnost Vysoká efektivita.

Aktivujte automatické mazání starých zpráv

V rámci nativní aplikace Zprávy můžete kromě klasických SMS zpráv posílat také zprávy iMessage, které jsou mezi jablečnými uživateli zdarma. I tyto zprávy však samozřejmě zabírají místo v úložišti, a pokud iMessage využíváte jakožto hlavní chatovací službu již po dobu několika dlouhých let, tak je možné, že tyto zprávy zabírají nemálo místa v úložišti. Nastavit si však můžete, aby se zprávy automaticky mazaly, a to buď po 30 dnech, anebo po 1 roce. Stačí přejít do Nastavení → Zprávy → Ponechat zprávy, kde zaškrtněte buď 30 dnů, anebo 1 rok.

.