Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění v jablečném světě, tak vám v pondělí určitě neuniklo představení nových operačních systémů od Applu. Kalifornský gigant tyto nové systémy představil v rámci vývojářské konference WWDC20, která se letos bohužel konala pouze online, bez fyzických účastníků. Konference však byla i přesto velmi zajímavá a konkrétně jsme se dočkali představení iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Všechny beta verze těchto systémů si vývojáři mohli ihned po skončení konference nainstalovat, a jak už to bývá ve zvyku tak se speciání konfigurační profily objevily také na internetu. Díky tomu si mohou nové systémy nainstalovat i obyčejní uživatelé – řada z nich ale vlastně vůbec nechápe, k čemu tyto beta verze jsou.

V případě, že patříte mezi pozorné uživatele jablečných systémů, tak jste si určitě všimli, že po instalaci iOS či iPadOS 14, anebo po instalaci macOS 11 Big Sur, se vám na ploše objevila nová aplikace s fialovou ikonou – ta nese název Feedback. Nutno podotknout, že tato aplikace se samozřejmě objeví nejen u současných beta verzí, ale i u těch budoucích (a u minulých jste ji mohli najít také). Většina uživatelů tuto aplikaci jednoduše přetáhne někam pryč z dohledu, aby je nerušila a nezavazela. Pravdou ale je, že tato aplikace by pro vás v jakékoliv nainstalované beta verzi měla být nejdůležitější. Slouží totiž k tomu, abyste Applu předali feedback, tedy jakousi zpětnou vazbu, pokud naleznete nějakou chybu, anebo budete mít k systému nějaký poznatek.

macOS 11 Big Sur:

Nahlašování chyb v iOS a iPadOS

Pokud chcete nahlásit chybu v rámci iOS či iPadOS, tak stačí, abyste aplikaci Feedback spustili, a poté se přihlásili pomocí vašeho Apple ID. Poté stačí vpravo dole klepnout na ikonu komentáře s tužkou. Na další obrazovce poté vyberte operační systém, ke kterému chcete zpětnou vazbu přidat. Pak už je jen nutné vyplnit všechny náležitosti pro správné nahlášení – tzn. přidat popis chyby, kdy se chyba projevuje, atd. Kromě toho můžete k nahlášení přidat také nějakou formu přílohy, tedy video, obrázek a další. Poté stačí nahoře vpravo klepnout na Submit, čímž se chyba odešle. V rámci aplikace Feedback poté můžete veškeré nahlášené chyby sledovat, společně s jejich pokrokem co se týče „schválení“ či finální opravy.

Nahlašování chyb v macOS

V rámci macOS je postup pro nahlášení chyby velmi podobný. V tomto případě stačí otevřít aplikaci Feedback Assistant, například prostřednictvím Spotlightu. Po spuštění je nutné se přihlásit k vašemu Apple ID. Po úspěšném přihlášení stačí, abyste pro nahlášení chyby nahoře klepnuli na ikonu komentáře s tužkou. V dalším okně vyberte operační systém, ve kterém chcete nějakou chybu nahlásit. Poté už jen stačí, abyste do formuláře vyplnily veškeré náležitosti a „důkazy“, které se chyby týkají. V dalším kromě nezapomeňte připojit také různé přílohy, aby mohli technici v Applu vašemu problému lépe porozumět. Nakonec klepněte na Continue vpravo dole a formulář odešlete. I v případě macOS lze poté sledovat všechny vaše chyby a jejich postup kontroly či opravy.

Závěr

Mnoho uživatelů si myslí, že s instalací nového operačního systému mají „něco navíc“. Pravdou ale je, že v tomto případě se ve světě vývojářů rozhodně o něco navíc nejedná – ba naopak se jedná o nový systém, který je opět od znova nutné kompletně opravit a doladit. Ono slovo „vývojářská“ před termínem beta verze zde rozhodně není jen tak. Do instalace tohoto typu beta verze by se doopravdy měli pouštět jen vývojáři, kteří počítají s tím, že každou nesrovnalost v rámci nových systémů nahlásí, a nikoliv obyčejní lidé, kteří se chtějí chlubit tím, že si nainstalovali prozatím veřejnosti nepřístupnou beta verzi. Pokud si tedy vývojářskou beta verzi nainstalujete i přesto, že nepatříte mezi vývojáře, tak byste měli alespoň aktivně provádět nahlašování chyb v rámci aplikace Feedback.

.