Zavřít reklamu

Pokud chcete na vašem Macu či MacBooku spustit Windows, anebo jiný operační systém, tak máte dvě možnosti. Buď využijete Boot Camp, což je utilita přímo od jablečné společnosti, a Windows nainstalujete přímo, anebo si pořídíte program, který dokáže Windows virtualizovat přímo v rámci macOS. Obě dvě možnosti mají své výhody a nevýhody, každopádně pokud patříte mezi uživatele Parallels Desktop, tak jste se s příchodem macOS Big Sur mohli setkat s velkým problémem.

Patříte-li mezi uživatele Parallels Desktop, tak jistě víte, že si s příchodem každé nové verze macOS musíte tento program koupit znova, potažmo si musíte koupit jeho aktualizaci. To znamená, že s vydáním macOS Big Sur už jste museli aktualizovat na Parallels Desktop 16, jelikož verze 15 je určena pro macOS Catalina. Pokud byste se v macOS Big Sur rozhodli Parallels Desktop 15 spustit, tak se vám zobrazí upozornění o tom, že jej nelze spustit, jelikož v operačním systému Macu chybí některé požadované komponenty. Pravdou ale je, že žádné komponenty v macOS Big Sur nechybí a Parallels Desktop 15 můžete jednoduše spustit – stačí vědět jak.

Jak spustit Parallels Desktop 15 v macOS Big Sur

Vše, co v tomto případě potřebujete, je Terminál a příkaz, který vás do Parallels Desktop 15 v macOS Big Sur dostane. Terminál naleznete v Aplikacích, kde stačí otevřít složku Utility, popřípadě jej můžete spustit pomocí Spotlightu. Po spuštění Terminálu stačí, abyste zkopírovali příkaz, který přikládám níže:

export SYSTEM_VERSION_COMPAT=1
open -a "Parallels Desktop"

Jakmile příkaz zkopírujete, tak se přesuňte do Terminálu, do kterého příkaz vložte, a poté stiskněte Enter. Parallels Desktop 15 se poté bez problémů klasicky spustí.

terminál parallels desktop 15
Zdroj: Terminál macOS

Výše uvedený příkaz na svých webových stránkách uvedli samotní vývojáři Parallels Desktop. Uživatelé si totiž po příchodu beta verze macOS Big Sur stěžovali, že jim Parallels Desktop 15 nefunguje. Vzhledem k tomu, že verze 16 pro Big Sur ještě nebyla na světě, tak bylo nutné přijít s řešením – a právě tím je výše uvedený příkaz. Dobrou zprávou pro nás je, že příkaz ke spuštění staršího Parallels Desktop 15 stále funguje a uživatelé tak nemusí ihned provádět placenou aktualizaci. Samotní vývojáři z Parallels Desktop poté příkaz ze svého webu stáhli a namísto toho uvedli, že byla chyba vyřešena právě ve verzi 16. Osobně takto Parallels Desktop používám již několik měsíců a nesetkal jsem se s žádným problémem.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Parta kolem Parallels jsou neskutecni vyzirkove. Diky par programum pod Win bez kterych se neda zit – ucetnictvi .. jsem pred par lety zakoupil legal licenci. Netusic co to je za bandu. S kazdou dalsi verzi macos si vynuti platbu za update dosahujici k polovine plne ceny. A tak po jednom update sbohem a satecek placeni vypalneho. Poohlednuti se po ilegal verzi. A letos s big sur sel cely parallels do kose a instalace VMware Fusion. Pro domaci pouziti je licence zdarma. Takze pokud nekdo nechce mit v macu ilegal a nechce platit vypalne smejdum, tak tudy vede cesta.

    Přesně tak, také jsem Parallels poslat do řitě :-)
    VMware Fusion mi funguje skvěle, jen je to proti Parallels strašně pomalý, když kouknu na systém – procesor – tak mi to píše, že L2 Cache není k dispozici a procesor mi jede skoro pořád na 100%. Mám MBPro 2017.
    Můžete mi napsat na mail, zda to tak také máte? Thomasvon@seznam.cz

celý text

Čtěte více.