Zavřít reklamu

Pokud nemáte přes den moc času sledovat novinky, které se dějí ve světě IT, a momentálně už se chystáte ke spánku, abyste byli připraveni na další den, tak vám přijde vhod náš každodenní souhrn ze světa informačních technologií. Ani dnes jsme na vás nezapomněli a v rámci tohoto souhrnu se společně podíváme na novou verzi Parallels Desktop, dále na dvě novinky v sociální síti Twitter, a poté na to, jak se Bělorusko rozhodlo ve své zemi vypnout, potažmo omezit, internet.

Parallels Desktop 16 s podporou macOS Big Sur je tady

Pokud používáte ke své každodenní práci na Macu či MacBooku virtuální stroj s operačním systémem Windows anebo třeba Linux a provedli jste aktualizaci na macOS 11 Big Sur, tak už jste se s největší pravděpodobností setkali s problémy, které některé virtualizační programy s novým macOS mají. Jako první o těchto problémech informoval VMware, jehož uživatelé si začali již v poslední aktualizaci macOS Catalina stěžovat na to, že zmíněný program nelze používat. Podobné problémy měl v rámci třetí beta verze macOS 11 Big Sur také Parallels Desktop 15, který bylo kvůli kompatibilitě nutné spouštět pomocí speciálního příkazu v Terminálu. Vývojáři Parallels Desktop rozhodně neusnuli na vavřínech a na pozadí pracovali na zbrusu novém Parallels Desktop 16, který už nyní přichází s kompletní podporou macOS Big Sur.

Nový Parallels Desktop ve verzi 16 toho však nabízí o mnoho více, než jen podporu macOS Big Sur. Nutno podotknout, že celá aplikace musela být kompletně přepracovaná, a to kvůli omezením, se kterými Apple v macOS Big Sur přišel. Vývojáři u zbrusu nového Parallels Desktop uvádí, že běží dvakrát rychleji a zároveň uvádí 20% nárůst výkonu při využívání DirectX. Výkonnostní vylepšení na uživatele čeká také v rámci OpenGL 3. Kromě výkonnostních vylepšení přichází Parallels Desktop 16 také s podporou milti-touch gest, například pro přiblížení a oddálení či otočení. Dále se uživatelé dočkali také vylepšení rozhraní pro tisknutí ve Windows, které nabízí rozšířené možnosti. K dispozici je také skvělá funkce, díky které se přebytečné a nevyužité místo využívané aplikací Parallels Desktop může automaticky po vypnutí virtuálního stroje odstranit, díky čemuž lze šetřit místo v úložišti. Nechybí ani podpora režimu cestování ve Windows, díky kterému můžete výrazně prodloužit chod na baterii. Parallels Desktop 16 se poté dočkal také lehkého redesignu a mnoha dalších funkcí.

Twitter testuje nové funkce

Pokud nějaká sociální síť nechce za těmi ostatními zaostat, tak musí neustále vyvíjet a testovat nové funkce. S novými funkcemi pravidelně přichází Facebook, Instagram, WhatsApp, ale také třeba Twitter. Právě poslední jmenovaná sociální síť, potažmo její vývojáři, momentálně pracují se dvěma novými funkcemi. První funkce by se měla zabývat automatickým překládáním tweetů. Nejedná se však o klasickou funkci překladu – konkrétně totiž dochází jen k překladu takových jazyků, u kterých je nepravděpodobné, že by je uživatel mohl znát. Twitter tuto funkci momentálně testuje v malé brazilské skupině uživatelů, kteří mají od dneška možnost nechat si všechny příspěvky zobrazovat v brazilské portugalštině, po překladu z angličtiny. Postupně by se tato funkce měla dále rozvíjet a například pro české uživatele by mohlo docházet k automatickému překladu z čínštiny, apod. Všichni uživatelé budou mít jednoduchou možnost pro zobrazení příspěvku v původním jazyce, společně s nastavením toho, jaký jazyk se má automaticky překládat. Prozatím není jasné, kdy a zdali vůbec se dočkáme veřejného vydání této funkce.

Druhá funkce už fází testování prošla a momentálně se dostává mezi všechny uživatele Twitteru. Už na začátku roku byla v rámci této sociální sítě testovaná funkce, pomocí které jste si mohli nastavit, kdo může odpovídat na vaše příspěvky. Ještě před tím, než tweet odešlete, tak si můžete jednoduše nastavit, zdali budou moci odpovídat všichni uživatelé, popřípadě uživatelé, které sledujete, anebo uživatelé, které jste ve tweetu zmínili. Původně měl Twitter tuto funkci začít zpřístupňovat všem uživatelům již před několika dny, ukázalo se však, že tyto informace byly mylné. K opravdovému zpřístupnění této funkce nakonec došlo právě dnes. Pokud ji tedy chcete využít, neváhejte provést aktualizaci Twitteru. Berte však na vědomí, že se funkce mezi uživatele může dostávat postupně. V případě, že ani po aktualizaci aplikace možnost pro nastavení toho, kdo může odpovídat, nevidíte, tak nepanikařte a zůstaňte trpěliví.

Twitter limit odpovedi
Zdroj: MacRumors

Bělorusko vypnulo internet

Pokud sledujete alespoň jedním okem dění ve světě, tak vám určitě neunikly rozsáhlé protesty v Bělorusku, které zde panují již od nedělního večera. Občané mají problémy s průběhem voleb a vypadá to, že by hlasování údajně mělo být zfalšované. Prohlásila to opoziční kandidátka Cichanouská, která odmítla uznat vítězství současného prezidenta Alexandra Lukašenka v dalších volbách. Běloruský režim proti šíření tohoto tvrzení musel určitým způsobem zasáhnout, a tak již po dobu několika desítek hodin blokuje přístup ke stránkám jako je Facebook, YouTube či Instagram, zároveň dochází k blokování chatovacích aplikací, například WhatsAppu, Messengeru či Viberu. Snad jediná sociální síť, která funguje, je Telegram. Samotné připojení k internetu v Bělorusku je však podle informací Pavla Durova, zakladatele Telegramu, velmi nestabilní, a tak mají občané problémy s celkovým přístupem k internetu. Je vyloučeno, že by se jednalo o náhodu, což potvrdilo hned několik zdrojů. Vláda Běloruska uvádí, že internet zde nefunguje kvůli rozsáhlým útokům ze zahraničí, což různé zdroje zamítly. Řízená regulace je tedy v tomto případě víceméně jasná a falšování výsledků voleb lze podle těchto kroků taktéž považovat za pravdivé. Uvidíme, jak se celá situace bude nadále vyvíjet.

.