Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Na iPad Pro míří Mini-LED a OLED displej

V posledních měsících se poměrně často hovoří o příchodu nového iPadu Pro, který bude vybaven takzvaným Mini-LED displejem. S nejnovějšími informacemi se nyní podělil jihokorejský web The Elec. Podle jejich tvrzení Apple plánuje představit takovýto jablečný tablet již v první polovině příštího roku, přičemž o stejném termínu hovoří i ostatní zdroje. Dnes jsme se ale dočkali poměrně čerstvé novinky.

iPad Pro (2020):

V příštím roce bychom se totiž v první polovině měli dočkat iPadu Pro s Mini LED displejem a v druhé polovině dalšího modelu s OLED panelem. Společnosti Samsung a LG, které jsou největšími dodavateli displejů pro Apple, by údajně na těchto OLED displejích již měli pracovat. Jak to ale ve finále bude je prozatím pochopitelně nejasné. Většina se však shoduje na tom, že technologie Mini-LED bude limitována pouze na dražší kousky s 12,9″ úhlopříčkou displeje. Dá se tak očekávat, že menší 11″ model Pro ještě nabídne tradiční LCD Liquid Retina, kdežto pár měsíců poté dojde k představení profesionálního iPadu s OLED panelem. Mini-LED a OLED oproti LCD nabízí velice podobné benefity, mezi které se řadí vyšší jas, podstatně lepší kontrastní poměr a lepší energetická náročnost.

Majitelé HomePodu mini hlásí problémy s WiFi připojením

V minulém měsíci se nám kalifornský gigant pochlubil s očekávaným chytrým reproduktorem HomePod mini. Ten v malých rozměrech skrývá prvotřídní zvuk, samozřejmě nabízí hlasovou asistentku Siri a dokáže se stát centrem chytré domácnosti. Produkt vstoupil na trh poměrně nedávno. Bohužel, stejně jako starší HomePod (2018), se HomePod mini v České republice oficiálně neprodává. Někteří majitelé ale již začínají hlásit první problémy, které jsou spojené s připojením skrze WiFi.

Uživatelé zmiňují, že se jim HomePod mini zničehonic odpojí ze sítě, kvůli čemuž se následně ozve Siri s hláškou „I am having trouble connecting to the Internet.“ Kalifornský gigant v tomto směru udává, že by mohl pomoci obyčejný restart či návrat do továrního nastavení. Bohužel se ale nejedná o trvalé řešení. Ačkoliv zmiňované možnosti problém vyřeší, tak se do pár hodin vrátí zpět. V současné chvíli můžeme pouze doufat v rychlé opravení prostřednictvím softwarové aktualizace operačního systému.

K novým Macům s M1 čipem můžete připojit až 6 monitorů

Poměrně žhavou novinkou na trhu jsou bezesporu nové Macy s čipem M1 z rodiny Apple Silicon. Kalifornský gigant se v posledních letech spoléhal na procesory od společnosti Intel, od kterých u třech svých Maců přešel na své vlastní řešení. Tento přechod s sebou přináší o poznání vyšší výkon a nižší energetickou náročnost. Konkrétně jsme se dočkali MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Jak je to ale s připojením externích monitorů u těchto nových jablečných počítačů? Předcházející MacBook Air s Intel procesorem si poradil s jedním 6K/5K, nebo dvěma 4K monitory, 13″ MacBook Pro s Intel procesorem dokázal připojit jeden 5K, nebo dva 4K monitory a Mac mini z roku 2018 opět s procesorem od Intelu dokázal rozjet až tři 4K monitory, nebo jeden 5K monitor v kombinaci s 4K displejem.

Apple letos slibuje, že si Air a „Pročko“ s čipem M1 poradí s jedním externím displejem o rozlišení až 6K při obnovovací frekvenci 60 Hz. Nový Mac mini je na tom o trošičku lépe. Ten si totiž konkrétně poradí s monitorem s rozlišením až 6K s 60 Hz při připojení skrze Thunderbolt a s jedním displejem s rozlišením až 4K a 60 Hz za použití klasického HDMI 2.0. Když se na tato čísla podíváme pořádně, je jasné, že jsou v tomto směru nové kousky o kousek pozadu oproti předchozí generaci. Na tohle téma si každopádně posvítil YouTuber Ruslan Tulupov. A výsledek rozhodně stojí za to.

YouTuber totiž přišel na to, že za pomoci adaptéru DisplayLink k Macu mini můžete připojit až 6 externích monitorů a k laptopům Air a Pro poté o jeden méně. Tulupov použil různé monitory s rozlišením od 1080p až po 4K, protože Thunderbolt by si obecně nedokázal poradit s přenosem šesti 4K displejů najednou. Při samotném testování bylo zapnuto video v režimu na celou obrazovku a taktéž došlo na render v programu Final Cut Pro. Vše přitom běželo nádherně svižně a pouze v určitých momentech můžeme vidět pokles snímků za sekundu.

.