Zavřít reklamu

Včera představený iOS 13 sice není jen o tmavém režimu, nicméně právě Dark Mode byl a stále je jednoznačně nejdiskutovanější novinkou. Apple se jeho implementaci rozhodl podat o něco sofistikovanějším způsobem než konkurence, a tak kromě klasického přepínače nabízí iOS 13 automatickou aktivaci či ztmavení tapety.

V redakci testujeme iOS 13 již od dnešního dopoledne, tudíž následující řádky budou vycházet z naší vlastní zkušenosti. Dark Mode už nyní funguje napříč systémem poměrně spolehlivě, nedokonalosti se objevují skutečně jen sporadicky u specifických prvků a je více než jisté, že je Apple v nadcházejících betaverzích vyřeší.

iOS 13 Dark Mode

Jak Dark Mode funguje

Tmavý vzhled lze aktivovat hned dvěma způsoby. První (jen klasický přepínač) se skrývá v Ovládacím centru, konkrétně po podržení prstu na prvku s jasem, kde jsou i ikony pro Night Shift a True Tone. Druhý pak nalezneme tradičně v Nastavení, konkrétně v sekci Zobrazení a jas. Zde je navíc možné povolit také automatické aktivaci, a to na základě denní doby – buďto od soumraku do úsvitu, nebo dle vlastního rozvrhu.

U manuální či automatické aktivace ale Dark Mode nekončí. Apple totiž tmavému režimu přizpůsobil také tapety. iOS 13 nabízí čtveřici nových wallpaperů, které jsou speciální právě tím, že nabízí vzhled pro světlý i tmavý vzhled. Tapety se tudíž přizpůsobí právě nastavenému rozhraní. Ztmavit nicméně můžete jakoukoli tapetu, tedy klidně i vlastní obrázek, a slouží k tomu nová volba v Nastavení –> Tapeta.

Jak Dark Mode vypadá

Po aktivaci Dark Modu se do tmavého prostředí přepnou také všechny nativní aplikace. Kromě domovské obrazovky, uzamčené obrazovky s notifikacemi, ovládacího centra, widgetů nebo třeba Nastavení je možné si tmavý vzhled vychutnat například také v aplikacích Zprávy, Telefon, Mapy, Poznámky, Připomínky, App Store, Mail, Kalendář, Zdravím a samozřejmě také Hudba.

Do budoucna nabídnou podporu Dark Modu ve svých aplikacích také vývojáři třetích stran. Ostatně někteří nabízí tmavý vzhled už nyní, jen se neřídí podle nastavení systému.

Dark Mode ocení zejména majitelé iPhonů s OLED displejem, tedy modelů X, XS, XS Max a také nadcházejících iPhonů, jež Apple představí na podzim. Právě na těchto zařízeních je černá v podstatě dokonalá a především se pak může tmavý režim pozitivně podepsat na výdrži baterie.

.