Zavřít reklamu

Apple vydal macOS Ventura, který zase více sbližuje svět mobilních platforem s těmi desktopovými. Pryč jsou ty doby, kdy jsme zde měli dospělý a mobilní operační systém, protože i když funkce macOS co se jejich objemu týče pořád kynou, jasně je zastiňuje celý iPhonovský iOS, ze kterého do něho přecházejí a kterému se i podobají. Apple to samozřejmě činí záměrně podle svého nejúspěšnějšího produktu – iPhonu. 

Je to ale nutně špatně? Rozhodně tomu tak být nemusí. Aktuální předpoklad je, že vás Apple naláká na koupi iPhonu, když už máte iPhone, hodí se jej doplnit i Apple Watch, ale samozřejmě také počítačem Mac. Když pak Mac poprvé spustíte, drtivá většina toho, co vidíte, vypadá vlastně jako iOS a pokud ne, tak alespoň jako iPadOS (Stage Manager). Ikona Zpráv je stejná, Hudby, Fotek, Poznámek, Připomínek, Safari atd.

Nejen že vypadají ikony totožně, stejné je i rozhraní aplikací, a to i do jejich funkcí. Aktuálně nám třeba v iOS přibyly možnosti upravit nebo zrušit odesílané zprávy, to samé nyní přišlo do macOS Ventura. Stejné novinky se linou i napříč Poznámkami nebo Safari. Nový uživatel tak může být skutečně nadšený, protože i když je v macOS poprvé, vlastně si zde přijde jako doma. A to i když pustí Nastavení, u kterého Apple mimochodem otevřeně přiznává, že jej předělal tak, aby vypadalo více jako to na iPhonu.

Prolínání světů 

Pokud je jedna strana, tedy spíše noví a méně zkušení uživatelé, nadšená, ta druhá musí zákonitě supět. Letitý uživatel Macu, který nepoužívá iPhone, totiž pravděpodobně nepochopí, proč mu musel Apple po tolika letech předělat právě třeba to Nastavení, nebo proč přidává další možnosti multitaskingu v podobě Stage Manageru, které jen supluje Mission Control, Dock a práci s více okny.

Ze vzoru tohoto chování Applu tedy jasně vyplývá, že chce desktopový svět více přiblížit tomu mobilnímu, protože právě s ním má extrémní úspěch a doufá, že tím do světa Maců přiláká více uživatelů iPhonu. Nedá se říci, že je to špatně, ale samozřejmě záleží na tom, kde se nacházíte zrovna vy a tom, jestli jste byli dříve uživateli iPhonu nebo právě počítače Mac.

Nový uživatel je zde jako doma 

Aktuálně jsem předal svůj letitý MacBook staršímu uživateli, který dosud vlastnil jen iPhone, i když to už vlastně s mírným zpožděním s ohledem na vždy aktuální řadu od iPhonu 4. A i když mu je nad 60 let a dosud používal jen PC s Windows, byl nadšený. Ihned věděl, na co kliknout, ihned věděl, co od dané aplikace očekávat. Paradoxně nebyl největší problém se systémem, ale spíše s klávesami command, funkcionalitou enteru a trackpadu s jeho gesty. MacOS je možná vyspělý operační systém, ale k nováčkům je maximálně přívětivý, a to je právě to, o co Applu pravděpodobně jde. 

.