Zavřít reklamu

Používání více ploch na Macu je jedním z nenápadných způsobů, jak si bez větší námahy vylepšit práci s plochou. Zejména začínající nebo méně zkušení uživatelé častokrát netuší, že jejich Mac může podporovat několik virtuálních ploch a že mezi nimi lze snadno a rychle přepínat.

Možná si kladete otázku, proč byste měli mít na Macu několik virtuálních pracovních prostředí a zda tolik otevřených pracovních ploch v počítači spíše nezpůsobí zmatek. Zpočátku tomu tak skutečně může být, pokud se ale budete držet rad, uvedených v tomto článku, přispěje používání více ploch vaší produktivitě a efektivitě práce.

Proč na Macu využívat více ploch?

Možná si myslíte, že jedna plocha je pro vaši práci na Macu naprosto dostačující. Většina z nás ale na Macu provozuje během dne více aplikací. Některé slouží pro práci, jiné pro zábavu, další zase pro soukromou komunikaci. Pokud tyto aplikace používáte v rámci jediné plochy, můžete mít spoust práce a někdy i zmatků s jejich minimalizací, obnovováním z pozadí nebo s pátráním po tom, která aplikace běží na pozadí a kterou jste zcela ukončili. Místo minimalizování a opětovného obnovování aplikací vám přecházení mezi plochami pomůže lépe se soustředit a zvýšit produktivitu.

Díky více plochám můžete mít otevřené libovolné množství aplikací (respektive takové množství, které váš Mac „utáhne“), seskupovat je do ploch například podle akcí, které chcete provádět, a snadno a rychle se mezi nimi přesouvat.

Lepší správa otevřených aplikací: Díky více plochám můžete mít všechny důležité aplikace otevřené. Už žádné minimalizování a ukončování aplikací. Jakmile budete vědět, jak na Macu přepínat mezi plochami a správně organizovat aplikace, výhody se projeví okamžitě.

Snazší nalezení vhodných nástrojů: Ti, kdo mají na Macu otevřeno několik aplikací, často stráví příliš mnoho času hledáním aplikace, kterou chtějí použít. Někdy je minimalizovaná, jindy je aplikace na pozadí. S více plochami se můžete pohybovat mezi jedinečnými prostředími namísto toho, abyste zdlouhavě a složitě hledali aplikaci, kterou chcete použít.

Efektivní využití více monitorů: Používání více ploch na Macu je také skvělé pro uživatele, kteří používají více monitorů. Když máte několik pracovních ploch a více monitorů, displeje mají oddělené prostory, které samotný Mac nedokáže. Zobrazení můžete rozšířit mezi monitory a nakonfigurovat virtuální plochy tak, aby se zobrazovaly v požadovaném pořadí.

Jak vytvořit na Macu virtuální plochu

Než si probereme, jak na Macu přepínat mezi více plochami, je zapotřebí si vysvětlit, jak vlastně vytvořit novou plochu. Vše se odehrává v rámci funkcí Mission Control a Spaces. Přejetím čtyřmi prsty nahoru po trackpadu Macu aktivujete Mission Control. Můžete využít také gesto dvojitého poklepání dvěma prsty na povrch Magic Mouse nebo stisk klávesy F3. Jakmile spustíte Mission Control, v pravém horním rohu klikněte na tlačítko „+“, čímž vytvoříte novou virtuální plochu.

Práce s více plochami na Macu

Na jednom Macu můžete vytvořit více pracovních ploch (až 16 míst). Pro každou pracovní plochu můžete nastavit jinou tapetu, abyste se v nich mohli snáze orientovat. Pokud chcete, můžete si pro každou oblast vaší činnosti vytvořit a přizpůsobit jinou plochu – jednu pro brouzdání na webu, jinou pro vyřizování e-mailů a další třeba pro sociální sítě. Pro vytvoření nové plochy stačí klepnout na ikonu „+“ v sekci Mission Control. Chcete-li se pohybovat mezi plochami, jednoduše přejeďte čtyřmi prsty po trackpadu doleva nebo doprava, případně stiskněte klávesy Control + šipka doprava nebo Control + šipka doleva.

Přesouvání aplikací mezi plochami

Pokud máte přeplněnou plochu a chcete si vytvořit novou plochu, na kterou byste přesunuli aplikace, můžete. Stačí jen aktivovat funkci Mission Control a v náhledu ploch v panelu v horní části displeje jednoduše přesunout danou aplikaci na příslušnou plochu. Ve zmíněném náhledu Mission Control můžete také přetažením měnit pořadí jednotlivých ploch. Pokud se rozhodnete libovolnou plochu odebrat z náhledu Mission Control, zamiřte na ni kurzorem myši a jakmile se v jejím levém horním rohu objeví symbol X, klikněte na něj.

Mission Control nahled plochy
.