Zavřít reklamu

Operační systém macOS skýtá spoustu možností pro efektivní a příjemnou práci. Každý má své oblíbené triky a zlepšováky – pro někoho to může být používání klávesových zkratek, pro jiného zase hlasové zadávání, zkratky nebo používání gest. Dnes vám představíme hned několik tipů a triků pro Mac, které by měl určitě vyzkoušet každý.

Klávesové zkratky

Na Macu můžete celou řadu operací provádět pouze za pomoci klávesnice. Pokud například stisknete kombinaci kláves Option (Alt) + funkční klávesa, otevře se vám odpovídající sekce Předvoleb systému. Stiskem kláves Option (Alt) + klávesa pro zvýšení hlasitosti tedy například spustíte na Macu předvolby zvuku. Pro rychlé spuštění Ovládacího centra použijte klávesy Fn + C, stiskem kláves Fn + E aktivujete tabulku pro výběr emoji.

Užitečný Terminál

Na Macu vám může skvěle posloužit také Terminál, a to i v případě, že se s příkazovou řádkou zrovna dvakrát nekamarádíte. Stačí si zapamatovat (nebo spíše zapsat třeba do Poznámek) užitečné příkazy. Pokud například potřebujete po určitou dobu zabránit uspání Macu, použijte příkaz caffeinate -t následovaný příslušnou hodnotou v sekundách. A pokud byste si prostřednictvím Terminálu chtěli zjistit rychlost vašeho internetového připojení, můžete použít příkaz networkquality.

Dynamické složky ve Finderu

Pracujete často s konkrétními typy souborů? Pokud se jedná například o dokumenty ve formátu PDF, které nechcete hledat ručně, případně je po každém vytvoření či stažení manuálně přidávat do vybrané složky, můžete si ve Finderu vytvořit takzvanou dynamickou složku, kam se budou automaticky ukládat veškeré soubory na základě vámi zadaných kritérií. Stačí spustit Finder, na liště v horní části obrazovky kliknout na Soubor -> Nová dynamická složka a zadat potřebná kritéria.

Myš, trackpad a klikání

Spoustu práce a času vám umí ušetřit také vybrané akce s myší a trackpadem. Pokud například ukládáte do počítače obrázek z webu a na příslušné dialogové okno přetáhnete z plochy nebo Finderu cílovou složku, už ji nemusíte vybírat v rozbalovacím menu. Pokud potřebujete na ploše Macu rychle skrýt otevřená okna, klikněte na ni za současného držení kláves Cmd + Option (Alt). A pokud chcete rychle zjistit informace o vašem Macu a systému, klikněte na Apple menu v levém horním rohu obrazovky za současného držení klávesy Option (Alt). V menu, které se vám zobrazí, poté klikněte na položku Informace o systému.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.