Zavřít reklamu

Čím více se blíží září, tedy pravděpodobný termín představení iPhonů 14, sílí i informace o tom, co budou tato zařízení umět. Anebo ne? Dříve bylo běžné, že jsme již touto dobou byli zásobeni fotkami o podobě nových telefonů Applu, poslední roky je tomu ale trochu jinak. 

Samozřejmě že toho už víme hodně, a je dost pravděpodobné, že se ještě něco dozvíme, zatím však jedeme jen na bázi dohadů a informací od analytiků napojených na dodavatelský řetězec, nic určitějšího však nemáme. Navíc tyto informace rozhodně nemusí být nijak 100%. Technologický průmysl prostě trpí úniky informací a prakticky neexistuje způsob, jak je zastavit.

Důležitá opatření 

Ostatně mnoho technických novinářů si na tom vybudovalo kariéru, protože každý chce mít nejnovější a nejpřesnější informace o připravovaných zařízeních (viz AppleTrack). Jde o to, že Apple je v tomto ohledu obvykle lepší než většina ostatních, a to i navzdory tomu, že právě on je v hledáčku prakticky všech, takže má i nejtěžší práci. Proto také přijímá řadu preventivních opatření – v provozovnách Applu se nesmí pořizovat žádný vizuální záznam, a je zde i ochranka, která dbá, aby se nevynesly žádné informace za zdi továren.

Nejznámější kauza byla s ohledem na iPhony 5C, o kterých jsme měli jasno dlouho před jejich představením. Právě po roce 2013 zintenzivnil Apple v tomto svou snahu. Vytvořil vlastní bezpečnostní divizi, jejíž jediným úkolem je monitorovat dodavatele a montážní partnery, a to zejména v Číně. Samozřejmě i přes toto zabezpečení některé informace stále vyjdou na světlo světa. Apple to ale umí poměrně dobře monitorovat.

Byla to situace s iPhony 6, kdy dělníci čínské továrny ukradli desítky modelů tohoto telefonu a chtěli je prodat na černém trhu. Apple o tom ale věděl a všechny tyto iPhony sám koupil. Ještě, než byl představen iPhone X, byly Applu ukradeny jeho displeje. Jedna společnost je získala a pořádala placené kurzy, které učily servisní techniky jejich výměny. Apple na tyto kurzy zapsal „své lidi“, aby „zloděje“ odhalil a poté se s nimi vypořádal.

Tyto příběhy, které jsou jen hrstkou z celku, poukazují především na to, že společnost Apple nestíhá „zloděje“ informací legálními metodami. Je tomu proto, že obrátit se na úřady, a to zejména v cizích zemích, by znamenalo zbytečné upozorňování na samotný incident, o kterém by se lidé vlastně jinak nemuseli vůbec dozvědět. Navíc by musel policii poskytnout podrobné popisy ukradených dílů, takže by na tom byl Apple vlastně ještě hůře, protože by sám poskytl detailní informace, o kterých potřebuje mlčet. Smutné pro Apple na celé věci je, že vlastně nemůže podniknout právní kroky. Takže sice vše zamete pod koberec, ale viník prakticky potrestaný není.

Strategická hra 

I letos už máme informace o tom, jak by měly nové verze iPhonů vypadat. Víme, že nebude iPhone 14 mini, ale naopak bude iPhone 14 Max. Možná to ale bude nakonec všechno jinak, protože až po oficiálním představení si budeme skutečně jisti. Podobná situace nastala i loni s iPhony 13, kdy už jsme také tušili jistou podobu připravovaných telefonů. Jedním z těch, kteří vynesli možné informace, byl i jeden čínský občan, který za to byl i obviněn. Apple mu nicméně zaslal otevřený dopis s tím, aby svých aktivit zanechal, protože mohou mít negativní finanční dopad na výrobce příslušenství. Ano, čtete dobře, ne na Apple jako takový, ale především právě na výrobce.

Dopis poukazoval na to, že takové společnosti mohou na těchto únicích založit své budoucí produkty, jako jsou pouzdra a další příslušenství. Mezitím, pokud se Apple rozhodne změnit jakýkoli detail svých zařízení do doby jejich uvedení na trh, příslušenství těchto společností bude nekompatibilní, a to nechce ani výrobce, ani zákazník. Kromě toho Apple tvrdil, že veřejná znalost jeho produktů před jejich vydáním je v rozporu s „DNA“ společnosti. Nedostatek překvapení v důsledku těchto úniků tak poškozuje spotřebitele i vlastní obchodní strategie společnosti. Navíc prý jakýkoli únik informací o nevydaných produktech Applu je „nezákonným prozrazením obchodních tajemství Applu“. No, tak uvidíme, co všechno se potvrdí letos. 

.