Zavřít reklamu

Představení řady iPhone 14 je doslova za dveřmi. Ačkoliv Apple o svých produktech dopředu žádné informace nesdílí, tak i přesto zhruba víme, co od nových modelů můžeme očekávat. Dostupné spekulace a úniky nejčastěji zmiňují odstranění kritizovaného výřezu a příchod hlavního fotoaparátu s větším rozlišením. Většinu jablečné komunity ale překvapila trošku jiná informace. Apple se údajně chystá vsadit nový čipset Apple A16 pouze do modelů Pro, zatímco ty základní si budou muset vystačit s loňským Apple A15, který tepe například v iPhonech 13, iPhonu SE 3 a iPadu mini.

Tato spekulace na sebe strhla nemalou pozornost. Něco takového se totiž nikdy v minulosti nestalo a nejedná se o běžný jev ani v případě konkurenčních telefonů. Jablíčkáři si proto začali lámat hlavu nad tím, proč by se gigant k něčemu takovému vůbec uchýlil a jak by si tak vlastně pomohl. Jako nejjednodušší vysvětlení se nabízí, že tak chce Apple zkrátka ušetřit na nákladech. Na druhou stranu se ale nabízí i jiné možnosti pro vysvětlení.

Applu dochází nápady

Mezi jablíčkáři se však objevily i jiné nápady. Podle ostatních spekulací je totiž možné, že Applu pomalu dochází nápady a hledá způsob, jak odlišit základní iPhony od verzí Pro. V takovém případě by nasazení novějších čipů pouze do iPhonů 14 Pro bylo čistě uměle vytvořenou záležitostí pro zvýhodnění těchto verzí oproti těm normálním, čímž by Apple mohl teoreticky více uživatelů navnadit na dražší variantu. Jak už jsme totiž zmínili výše, použít v rámci jedné řady telefonů dvě různé generace čipsetů je velice nezvyklé a svým způsobem by byl Apple unikátní – a dost možná ne v pozitivním slova smyslu.

Na druhou stranu je také vhodné zmínit, že jsou jablečné čipy po stránce výkonu daleko napřed. Díky tomu lze počítat s tím, že ani v případě nasazení loňského čipu by iPhony rozhodně nemusely strádat, a i přesto se hravě vyrovnat případné konkurenci ze strany ostatních výrobců. O potenciální výkon tady ale vůbec nejde, ba naopak. Vesměs nikdo nepochybuje o možnostech čipu Apple A15 Bionic. Cupertinský gigant nám s loňskými iPhony totiž jasně ukázal jejich potenciál a schopnosti. Tato diskuze se otevírá kvůli zmiňované nezvyklosti, kdy se většina fanoušků snaží přijít na to, proč se chce gigant k něčemu takovému uchýlit.

Apple A15 čip

Zůstanou nové čipy exkluzivní pro iPhony Pro?

Následně je také otázkou, zda Apple v tomto případném trendu bude pokračovat i nadále, nebo jestli se naopak jedná o jednorázovou záležitost, kterou si momentálně žádají neznámé okolnosti. Odhadnout, jak na tom bude řada iPhone 15, když ještě neznáme podobu letošní generace, je samozřejmě nemožné. Jablíčkáři se však shodují na tom, že by Apple v tomto mohl klidně pokračovat a teoreticky tak snížit každoroční náklady.

Jak už bylo zmíněno, čipy Apple A-Series jsou po stránce výkonu před svou konkurencí, kvůli čemuž si gigant něco takového může teoreticky dovolit. Zároveň je také možné, že tento trend v budoucnu převezme i konkurence. Jak tomu ale ve skutečnosti bude a s čím nás Apple překvapí pochopitelně nikdo zatím neví. Na bližší informace si tak budeme muset počkat.

.