Zavřít reklamu

V současné chvíli poslední aktualizace jablečných operačních systémů vydal Apple zhruba před týdnem. Pokud jste to ještě nezaznamenali, tak jsme se konkrétně dočkali vydání iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. Všechny tyto nové operační systémy už si tedy může stáhnout a nainstalovat na vaše podporovaná zařízení. Na našem magazínu se již od vydání těchto systémů věnujeme jejich novým funkcím, kromě toho si ale ukazujeme, jak můžete zařízení po aktualizaci zrychlit, popřípadě jim prodloužit výdrž baterie. V tomto článku se budeme věnovat zrychlení Macu s macOS 12.3 Monterey.

Omezte vizuální efekty

Prakticky ve všech operačních systémech od Applu se můžete setkat s různými vizuálními efekty, díky kterým jsou líbivější, modernější a jednoduše hezčí. Kromě efektů jako takových se zobrazují například také animace, které lze sledovat kupříkladu při otevření či zavření aplikace apod. K vykreslení těchto efektů a animací je však potřeba určitá dávná výkonu, což může zpomalit systém. Navíc k tomu, samotné provedení animace určitou dobu trvá. Dobrou zprávou je, že v macOS lze vizuální efekty úplně omezit, což systém znatelně zrychli. Stačí, abyste přešli do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor, kde aktivujte Omezit pohyb a ideálně i Snížit průhlednost.

Sledujte využití hardwaru

Aby aplikace, které máte na Macu nainstalované, běžely po aktualizaci systému správně, tak je nutné, aby je vývojář zkontroloval a případně aktualizoval. Ve většině případech se problémy s aplikacemi po minoritních aktualizacích neprojevují, avšak mohou se najít výjimky. Stát se tak může, že se nějaká aplikace zasekne či zacyklí, a poté začne využívat hardwarové zdroje, což je samozřejmě problém. Aplikaci, která tohle způsobuje, lze jednoduše identifikovat a ukončit. Na Macu tedy skrze Spotlight nebo složku Utility v Aplikacích otevřete Monitor aktivity, a poté se v horním menu přesuňte do záložky CPU. Následně si seřaďte veškeré procesy sestupně podle % CPU a sledujte první příčky. Nachází-li se zde nějaká aplikace, která nadměrně a bezdůvodně využívá CPU, tak ji klepnutím označte, poté stiskněte tlačítko X v horní části okna a nakonec akci potvrďte stisknutím Ukončit, popřípadě Vynutit ukončení.

Proveďte opravu disku

Stává se vám občas, že se Mac sám od sebe vypne? Popřípadě dochází k tomu, že se začal výrazně zasekávat? Máte s ním jakékoliv jiné problémy? Pokud jste si byť jen na jednu z těchto položených otázek odpověděli kladně, tak pro vás mám skvělý tip. Součástí macOS je totiž speciální funkce, která dokáže zkontrolovat chyby na disku a případně je opravit. Právě chyby na disku mohou být strůjcem všemožných problémů, takže za zkoušku určitě nic nedáte. Pro provedení opravy disku otevřete na Macu skrze Spotlight nebo složku Utility v Aplikacích aplikaci Disková utilita, kde poté v levé části klepnutím označte váš interní disk. Jakmile tak učiníte, stiskněte v horní nástrojové liště Záchrana a projděte průvodcem. Po dokončení se veškeré chyby na disku opraví, což může zlepšit chod vašeho Macu.

Zkontrolujte automatické spouštění aplikací po startu

Po startu operačního systému macOS se na pozadí děje nespočet věcí, o kterých nemáte ani páru – i z toho důvodu může být prvních pár sekund po spuštění zařízení pomalejší. Někteří uživatelé si ihned po startu nechávají automaticky spouštět různé aplikace, aby k nim měli co nejrychlejší přístup. Avšak co si budeme nalhávat, ihned po startu většinu aplikací vůbec nepotřebujeme, takže se tímto pouze zbytečně zahlcuje systém, který má po startu dost práce sám se sebou. V případě, že byste chtěli aplikace, které se automaticky spouští po startu systému, zkontrolovat, tak přejděte do  → Předvolby systému → Uživatelé a skupiny, kde vlevo klepněte na váš účet, a poté se nahoře přesuňte do záložky Přihlášení. Tady už se zobrazí seznam aplikací, které se automaticky spouští po startu macOS. Pokud chcete nějakou aplikaci vyškrtnout, tak ji klepnutím označte, a poté stiskněte ikonu v levé dolní části. Některé aplikace se zde každopádně nezobrazují a je nutné jejich automatické spuštění deaktivovat přímo v předvolbách.

Správné odstranění aplikací

Co se týče odstraňování aplikací na Macu, tak se nejedná o nic složitého – stačí přejít do Aplikací a jednoduše vybranou aplikaci hodit do koše. Pravdou ale je, že se rozhodně nejedná o úplně ideální postup, pomocí kterého lze aplikace odstranit. Tímto popsaným způsobem totiž vymažete pouze samotnou aplikaci, a to bez dat, která vytvořila někde v útrobách systému. Tato data pak zůstávají v úložišti, zabírají mnoho místa a navíc už je nikdy nenajdete. To je samozřejmě problém, jelikož data postupně mohou úložiště zaplnit, především na starších Macích s malým SSD. Se zaplněným diskem se pak systém hodně zasekává, dokonce může i selhat. Pokud byste chtěli aplikace odstraňovat správně, tak stačí, abyste využili aplikaci AppCleaner, která je jednoduchá a osobně ji využívám již několik let. Jinak můžete ještě úložiště promazat v  → O tomto Macu → Úložiště → Správa… Tímto se zobrazí okno s několika kategoriemi, ve kterých lze úložiště uvolnit.

.