Zavřít reklamu

Aktuálně už jablečné počítače po dobu několika let využívají pouze SSD disky, které jsou extrémně rychlé. Na druhou stranu jsou ale oproti klasickým HDD dražší a hlavně menší, což může být pro někoho nevýhoda. Pokud vám při konfiguraci nevyhovuje základní SSD úložiště, tak je nutné si na rozšíření přichystat opravdu hromadu peněz navíc. O to horší je, že SSD disk uvnitř Macu nejde vyměnit, jelikož je natvrdo spájen se základní deskou. Pokud vlastníte nějaký starší Mac s HDD, popřípadě pokud se vám zdá, že je váš jablečný počítač po spuštění pomalý, tak se vám bude hodit tento článek. V tom si ukážeme 5 tipů a triků, jak spuštění Macu zrychlit.

Kontrola aplikací po spuštění

Když provedete spuštění vašeho Macu, tak se po načtení systému na pozadí provádí nespočet různých procesů. Tyto procesy dokáží hardware Macu využít prakticky na maximum. Pokud si navíc po spuštění Macu necháváte automaticky spouštět různé aplikace, tak tím dokážete Macu zavařit ještě více. Systém se totiž snaží aplikace spustit co nejdříve, což ve spojení s procesy může způsobit zasekání. Dobrou zprávou je, že si můžete na Macu jednoduše zkontrolovat, které aplikace se mají po spuštění systému automaticky zapnout. Stačí přejít do  → Předvolby systému → Uživatelé a skupiny, kde si nalevo rozklikněte váš profil, a poté přejděte do záložky Přihlášení. Zde se zobrazí aplikace, které se automaticky spouští po startu systému. Pokud chcete nějakou aplikaci z tohoto seznamu vyřadit, tak ji klepnutím označte, a poté stiskněte ikonu – pod seznamem.

Aktualizace systému

Přijde vám, že v poslední době nabíhá systém jablečného počítače pomalu? Pokud ano, tak byste si rozhodně měli zkontrolovat, že máte nainstalovanou poslední verzi macOS. Čas od času se totiž v systému může objevit chyba, která může způsobovat leccos – klidně i právě pomalé načítání systému po jeho startu. Apple se samozřejmě snaží veškeré nalezené chyby co možná nejrychleji opravit. Pokud máte nainstalovanou starší verzi macOS, tak je pravděpodobné, že v nejnovější verzi už bude tato chyba opravena. Rozhodně se tedy snažte veškeré systémy na jablečných zařízeních udržovat aktualizované, abyste problémům předešli. Pro vyhledání a případné nainstalování aktualizace macOS přejděte do  → Předvolby systému → Aktualizace softwaru. Zde si mimo jiné může aktivovat i automatické aktualizace, v opačném případě je doporučuji ručně pravidelně kontrolovat, třeba jednou týdně.

Pořádek na ploše a využívání sad

Uživatelé počítačů se dělí na dva tábory. V prvním táboru naleznete takové jedince, kteří mají na své ploše pořádek, popřípadě na ní nemají vůbec nic. Součástí druhého táboru jsou pak uživatelé, kteří na ploše skladují tzv. páté přes deváté a o nějakou údržbu se nestarají. Jak jistě víte, tak u mnohých souborů se vám může v ikoně zobrazit jejich náhled – například u obrázků, PDF, dokumentů z kancelářských balíčků apod. V případě, že máte na ploše mnoho takových souborů, tak se po spuštění systém ihned snaží vyobrazit náhled všech souborů, což může start negativně ovlivnit. Doporučuji tedy, abyste veškeré soubory z plochy vzali a vložili je do jedné složky, kterou si na plochu můžete umístit. Popřípadě samozřejmě uděláte nejlépe, pokud si všechny soubory pěkně rozdělíte a uspořádáte. Nechce-li se vám tříděním zabývat, tak můžete využít sady, které soubory automaticky rozdělí. Sady lze zapnout klepnutím pravým tlačítkem na plochu, a poté vybráním možnosti Používat sady.

macos sady

Uvolnění místa v úložišti

Pokud chcete, aby váš Mac fungoval rychle a bez problémů, tak je nutné, aby měl k dispozici dostatek místa v úložišti. V případě, že jste v minulosti vlastnili nějaký starší iPhone, který disponoval malým úložištěm, tak jste se dost možná dostali do situace, kdy vám začalo docházet. Rázem se stal iPhone pomalu nepoužitelným, jelikož neměl kam ukládat data, což je obrovský problém. A svým způsobem tohle platí také u Maců, byť už tedy ne tak úplně u těch nejnovějších, ale spíše u těch starších, které mají SSD o kapacitě například 128 GB. Naprostým minimem je v dnešní době 256 GB, ideálně 512 GB. Součástí macOS je každopádně skvělá utilita pro uvolnění místa v úložišti. Najdete ji tak, že přejdete do  → O tomto Macu → Úložiště, kde klepněte na Správa… Pak se otevře další okno, ve kterém už je možné nepotřebná data smazat a úložišti tak ulevit. Mac by se měl poté vzpamatovat.

Zkontrolujte přítomnost škodlivých kódů

Již po dobu několika dlouhých let se ve světě jablíčkářů šíří informace o tom, že operační systém macOS nemůže být napaden nějakým virem či škodlivým kódem. Bohužel jedinci, kteří tuto informaci předávají, rozhodně nemají pravdu. Škodlivý kód je prakticky nemožné dostat do iOS, kde aplikace běží v sandboxovém režimu. Operační systém macOS je na viry ve skutečnosti náchylný zcela stejně jako například Windows. Vzhledem k neustále se rozšiřující se uživatelské základně se dokonce jablečné počítače stávají terčem útoků čím dál tím častěji. Pokud tedy chcete být v bezpečí, tak uděláte nejlépe v případě, že si prostě a jednoduše pořídíte antivir, který vás bude chránit v reálném čase. Jestliže ale za antivir nechcete utrácet, tak si můžete alespoň stáhnout nějaký zdarma, který provede sken systému a souborů a případně zjistí přítomnost virů a škodlivých kódů. Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit antivir Malwarebytes, který vám sken zdarma provede a případné škodlivé kódy odstraní.

.