Zavřít reklamu

Apple se snaží své iPhony podporovat co možná nejdéle to jde – i proto je v současné chvíli nadále podporován iPhone 6s, který byl představen již před více než šesti lety. Postupem času se však samozřejmě několik let staré chytré telefony prostě a jednoduše začnou zasekávat a zpomalovat. Jestliže patříte mezi uživatele nějakého staršího iPhonu, který se v poslední době začal zasekávat, a nechcete jej dát z ruky, tak se vám bude hodit tento článek. V tom se podíváme na 5 obecných tipů, které vám pomohou se zrychlením staršího iPhonu.

Uvolněte místo v úložišti

Zatímco ještě před několika lety jsme si u iPhonů bez problémů vystačili s úložištěm o kapacitě 8 GB či 16 GB, tak v dnešní době lze za ideální velikost úložiště považovat 128 GB, ne-li více. Samozřejmě uživatelé mohou žít i s menší kapacitou úložiště, už se ale určitým způsobem musí omezovat. Je důležité zmínit, že úložiště zaplněné k prasknutí může mít obrovský vliv na výkon iPhonu. Jestliže tedy vlastníte starší jablečný telefon, tak se rozhodně v Nastavení -> Obecné -> Úložiště: iPhone přesvědčte, že máte k dispozici dostatek volného místa v úložišti. V opačném případě v této sekci můžete díky tipům místo v úložišti pár kliknutími ušetřit. Mnoho místa ušetříte například tak, že přesunete fotky na iCloud a aktivujete optimalizované úložiště. Více tipů pro uvolnění místa v úložišti iPhonu najdete ve článku níže.

Proveďte restart

Pokud byste se člověka, který se vyzná ve výpočetních technologiích, zeptali na nějakou otázku ohledně špatně fungujícího zařízení, tak vám prakticky pokaždé jako první odpoví, abyste jej restartovali. Pro některé uživatelé už může být věta „a zkusil jsi to restartovat?“ otravná, věřte ale, že právě restartováním zařízení se často vyřeší opravdu nespočet problémů. To, že se iPhone seká, popřípadě že nefunguje správně, může způsobovat například nějaká aplikace na pozadí, popřípadě nějaká chyba, která začne hardwarové zdroje využívat na maximum. Právě restartováním iPhonu lze tyto případné problémy jednoduše vyřešit – rozhodně proto restart nepodceňujte a proveďte jej. Na novějších iPhonech stačí podržet boční tlačítko s jedním z tlačítek hlasitosti, na starších iPhonech pak podržte pouze boční tlačítko. Následně pomocí přepínače zařízení vypněte a následně jej opětovně zapněte.

Aktualizujte operační systém

Na předchozí stránce jsem se zmínil o tom, že se může iPhone začít sekat kvůli nějaké chybě, která začne vytěžovat hardwarové zdroje na maximum. Tato chyba může klidně součástí operačního systému, nikoliv nějaké aplikace. V takovém případě je nutné se přesvědčit, že máte iOS aktualizovaný na poslední vydanou verzi. Pro provedení aktualizace stačí, abyste přešli do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru. Zde pak stačí vyčkat, až se aktualizace zkontrolují a případně je rovnou nainstalujte. Kromě toho zde můžete v kolonce Automatická aktualizace nastavit i automatické stahování a instalování aktualizací iOS. Pokud bude i nadále problém přetrvávat, tak se ještě ujistěte, že máte aktualizované veškeré aplikace, a to v App Storu.

Vypněte automatické stahování a provádění aktualizací aplikací

Při používání iPhonu se na pozadí děje opravdu nespočet věcí, o kterých nemusíte mít ani nejmenší tušení. Zatímco u novějších jablečných telefonů tyto procesy na pozadí nemáte šanci poznat, tak starším iPhonům mohou dát pořádně zabrat. Proto se hodí, abyste u starších jablečných telefonů co nejvíce akcí na pozadí deaktivovali. Jednou z věcí, které může iPhone na pozadí provádět, je stahování a instalace aktualizací aplikací. Pro deaktivaci této funkce stačí, abyste přešli do Nastavení -> App Store, kde pomocí přepínačů deaktivujte možnosti Aplikace, Aktualizace aplikací a Automatická stahování. Tímto iPhonu samozřejmě ulevíte, aktualizace aplikací však budete muset ručně stahovat z App Storu. Ve finále se ale o nějaký velký problém nejedná, jelikož vyhledání a instalaci aktualizací lze provést pomocí pár kliknutí.

Resetování zařízení

V případě, že váš starší iPhone využíváte již několik let a za tu dobu jste prozatím nikdy neprovedli resetování do továrního nastavení, tak provedením této akce můžete vyřešit mnoho (nejen) výkonnostních problémů. Po vydání nové majoritní verze iOS se po aktualizaci vašeho iPhonu mohou objevit různé problémy, které mohou způsobit zasekávání či špatné fungování zařízení. A pokud takto neustále iPhone každý rok aktualizujete na novou majoritní verzi iOS, tak se tyto problémy mohou začít kupit a zpomalení či zasekávání se tak stává zřetelnějším. Pokud byste chtěli provést reset do továrního nastavení, tak stačí, abyste přešli do Nastavení -> Obecné -> Přenést nebo resetovat iPhone, kde níže klepněte na Smazat data a nastavení. Pak si stačí projít průvodcem, který vám s výmazem pomůže. Popřípadě, pokud rozkliknete kolonku Resetovat, tak si můžete vybrat některý z dalších resetů, který dokáže některé problémy vyřešit. Například problémy s klávesnicí často vyřešíte obnovení slovníku klávesnice, problémy se signálem můžete vyřešit obnovením nastavení sítě apod.

.