Zavřít reklamu

Jedním z hlavních ukazatelů stavu (nejen) iPhonu je rozhodně tzv. kondice baterie. Jedná se o údaj, který uvádí, do kolika procent maximální původní kapacity se aktuálně může baterie nabít. Platí, že 1 % kondice baterie by se mělo snížit zhruba po 25 nabíjecích cyklech s tím, že pokud je kondice baterie pod 80 %, tak už je považována za nevyhovující a mělo by dojít k výměně. Vaši kondici baterie lze na iPhonu jednoduše zjistit v Nastavení → Baterie → Kondice baterie. Vyloženě zvýšit kondici baterie nelze, můžete však zajistit její maximální prodloužení, a to využitím 5 tipů, které najdete v tomto článku.

Optimální teplotní zóna

Chcete-li maximalizovat kondici baterie iPhonu, tak první základní věcí je, abyste jej využívali v optimální teplotní zóně. Ta je konkrétně u iPhonu, iPadu, iPodu a Apple Watch v rozmezí od 0 do 35 °C. I mimo tuto teplotní zónu vám zcela jistě zařízení bude fungovat, mohou se ale objevit různé problémy, společně s rychlejším poklesem kondice baterie. Vyhněte se tedy nabíjení iPhonu na přímém slunci a při vysoké zátěži (například hraní her), a pokud nabíjíte telefon přes noc v posteli, za žádných okolností jej nevkládejte pod polštář. Zároveň byste neměli využívat bůhvíjak hrubé obaly, aby se iPhone zvládal chladit, a to hlavně při nabíjení.

optimální teplota iphone ipad ipod apple watch

Certifikované příslušenství

Druhým důležitým aspektem, který je nutné splnit pro maximalizaci kondice baterie, je využívání certifikovaného příslušenství s certifikací MFi (Made for iPhone). Ano, originální příslušenství je samozřejmě drahé, takže to mnoho uživatelů láká k tomu, aby si pořídili nabíjecí kabely a adaptéry z neověřených zdrojů. Je však nutné zmínit, že certifikaci MFi mají i ostatní výrobci, například AlzaPower a mnoho dalších. Všechno tohle příslušenství s MFi funguje stejně jako to originální od Applu. Využívání nabíjecích kabelů a adaptérů bez certifikace může vést nejen k nadměrnému zahřívání a snížení kondice baterie, ale v některých případech dokonce také k požáru.

Certifikované nabíjecí příslušenství pro iPhone s MFi koupíte třeba zde

Optimalizované nabíjení baterie

Pokud byste chtěli maximalizovat kondici baterie ve vašem iPhonu, tak byste se měli snažit o to, aby se její stav nabití co nejvíce pohyboval v rozmezí od 20 do 80 %. iPhone vám samozřejmě bude bez problémů fungovat i mimo tohle rozmezí, avšak pokud jej zde budete provozovat dlouhodobě, může docházet ke zrychlenému snížení kondice baterie. To, aby se iPhone nevybil pod 20 % nijak ovlivnit nejde a uživatel si to musí hlídat sám, pro omezení nabíjení na 80 % však lze využití funkci Optimalizované nabíjení. Ta konkrétně dokáže v určitých podmínkách při pravidelném nabíjení ve stejnou dobu, nejčastěji přes noc, zastavit nabití na 80 % a zbylých 20 % dobít automaticky předtím, než jablečný telefon odpojíte z nabíječky. Tuto funkci lze aktivovat v Nastavení → Baterie → Kondice baterie, kde dole zapněte Optimalizované nabíjení.

Automatický jas

Ve výchozím nastavení iPhonu je aktivní funkce pro automatický jas. Některým uživatelům však tato funkce z nějakého důvodu nevyhovuje a rozhodnou se pro její vypnutí s tím, že si jas začnou ovládat sami manuálně. U většiny těchto uživatelů to pak vypadá tak, že mají jas obrazovky celý den nastavený na maximum. To samozřejmě následně vede k zahřívání a rychlejšímu vybíjení baterie, což vyústí v rychlejší snížení kondice baterie. Chcete-li se tedy tomuto vyvarovat a kondici baterie naopak maximalizovat, tak rozhodně automatický jas opětovně aktivujte. Stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu, kde dole zapněte Automatický jas.

Dlouhodobé skladování

Máte nějaký starší iPhone, který již nepoužíváte, a skladujete jej například v šuplíku? Jestliže jste si odpověděli kladně, tak byste měli vědět několik základních informací o tom, jak byste takový jablečný telefon měli skladovat. Primárně je nutné zmínit, že i při skladování je nutné dodržet optimální teplotní zónu, která je v tomto případě -20 až 45 °C. Mimo tohle zmíněné rozmezí už riskujete, že dojde k poškození baterie iPhonu. Zároveň byste měli jablečný telefon alespoň sem tam nabít, a to zhruba na 50 %. Pokud by byla baterie vybitá několik měsíců či dokonce let, existuje velká pravděpodobnost toho, že už se vám ji nepovede oživit. Tudíž si jednou za čas na tento odložený iPhone vzpomeňte a „píchněte“ jej do nabíječky.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.