Zavřít reklamu

S loňským představením 24“ iMacu, který nahradil ten s úhlopříčkou 21,5“, jsme se dočkali velkého redesignu tohoto all-in-one počítače Applu. Prakticky hned od té chvíle očekáváme ještě jeden model, který naopak nahradí stávající 27“ iMac ještě s procesorem Intelu. Jakou by ale ten měl mít úhlopříčku? 

27“ iMac jednoduše do portfolia Applu už nezapadá. Je tomu nejen neodpovídajícím designem minulé dekády, ale i tím, že samozřejmě obsahuje procesor Intelu a nikoli Apple Silicon. Představení nástupce je prakticky jistotou, stejně jako to, jaký bude mít design. Může se sice odlišovat střídmější barevnou paletou, ostré hrany a tenký design ale jistě ponese také. Velkou otázkou jsou pak nejen použité čipy, jestli tedy bude osazen čipem M1 Pro, M1 Max nebo už M2, ale i samotná velikost jeho úhlopříčky.

Mini-LED rozhodne 

24“ iMac si dokázal zachovat téměř stejné rozměry, jaké nesl jeho předchůdce. Narostl jen cca o 1 cm do výšky, o 2 cm do šířky a na tloušťku „zhubl“ skoro 3 cm. Zúžením rámečků však displej dokázal narůst o 2 palce (skutečná velikost zobrazovací plochy je totiž 23,5 palců). Že by měl nástupce 27“ modelu stejnou úhlopříčku, může být nepravděpodobné, protože by byl k té 24“ příliš blízko. Jenže odlišit by se mohl obsaženou mini-LED technologií. I tak se však nejčastěji spekuluje o 32“ rozměru.

Pokud se podíváte na portfolio all-in-one počítačů jiných výrobců, mají ty širokou škálu úhlopříček svých displejů. Obvykle začínají na 20 palcích, končí pak na necelých 32 palcích, a nejčastější rozměr je právě oněch 27 palců. Nový iMac by se tak jednoznačně stal jedním z největším sériově vyráběných počítačů s řešením vše v jednom. Jenže je zde jeden problém.

Pokud Apple skutečně uvažuje o tom, že by iMacu poskytl mini-LED displej, raketově vzroste nejen cena takového stroje, která by spíše odpovídala zrušenému iMacu Pro, ale hlavně si bude velikostí i možnou kvalitou kanibalizovat svůj Pro Display XDR, který právě disponuje 32“ úhlopříčkou. Dá se tedy očekávat, že s mini-LED zůstane zachována 27“ velikost displeje, se stávající technologií s LED podsvícením by se však velikost mohla zvětšit spíše na 30 palců, méně pravděpodobněji pak na oněch deklarovaných 32 palců. Záleží ale také, jaké přijde rozlišení.

Záleží i na rozlišení 

S větším 4,5K displejem je menší 24“ iMac jen krůček od aktuálního 5K displeje stávajícího 27“ iMacu. Ten nabízí 5K Retina displej s rozlišením 5 120 × 2 880 pixelů oproti 4 480 × 2 520 pixelů. Pro Display XDR má pak 6K displej s rozlišením 6016 × 3384 pixelů. Nový iMac by však nemusel mít tak velkou úhlopříčku, aby se na ni 6K rozlišení nakonec vešlo, takže právě 30 palců zde vypadá jako optimální řešení. Apple samozřejmě může přijít s úplně jiným řešením, protože to, co chystá, ví zatím jen on. Rozhřešení bychom se však měli dozvědět již na jaře, kdy se příchod novinky očekává. 

.