iWant

Z historie Applu: přichází 27″ iMac

iWant

V roce 2009 přišla společnost Apple s významným redesignem svého iMacu. Ten vydala na podzim jako all-in-one počítač s úhlopříčkou displeje 27 palců v hliníkovém unibody designu. Dnes již fanoušci Applu pokládají iMac se svými stávajícími parametry za naprostou samozřejmost, v době svého vydání působil ale se svým sedmadvacetipalcovým displejem a poměrem stran 16:9 skutečně opulentně, a to i navzdory tomu, že Apple již dříve přišel s třicetipalcovým Cinema displejem. Nový iMac se stal důkazem, že obří displeje nemusí být výhradou profesionálů. Se svým LED podsvícením si získal velkou oblibu například také u filmových fanoušků.

iMac byl ale revolučním strojem nejen co se velikostních parametrů týče – dočkal se i vylepšení po stránce grafiky, významný krok vpřed udělal Apple i u RAM a procesoru.

Unibody revoluce

Z hlediska výroby se nejvýznamnější změna u nového iMacu odehrála v podobě přechodu na unibody konstrukci. Unibody design umožnil Applu vyrábět produkty z jediného kusu hliníku, což znamenalo ve výrobním procesu značnou revoluci – najednou při něm docházelo k odebírání materiálu namísto přidávání. Unibody design si svou premiéru odbyl v roce 2008 u MacBooku Air a poté expandoval i k dalším Apple produktům, jako byl iPhone, iPad, a nakonec i iMac.

Design, design, design

Myš Magic Mouse, která iMac doprovázela, se rovněž vyznačovala minimalistickým, elegantním designem s absencí jakýchkoliv pohyblivých součástek nebo tlačítek navíc. Apple u ní využil podobnou technologii, jako u iPhonu nebo trackpadu u MacBooku. Klasické scrollovací kolečko bylo nahrazeno multitouch povrchem s podporou gest – byla to myš, kterou Steve Jobs vždycky chtěl. Po letech se iMacy příliš nezměnily – displeje se dočkaly přirozeného vylepšení, počítače se ztenčily a došlo i k nevyhnutelnému upgradu procesorů, ale po designové stránce se zdá, že Apple již v roce 2009 přišel na to, čeho se vyplatí držet. Patříte mezi majitele iMacu? Jak jste s ním spokojeni?

 

 • vh14

  iMac 27 Mid 2010, stále v pohodě. V průběhu let jen rozšířená RAM. Opravdu povedený stroj.

 • Petr Sýkora

  iMac 27″ Mid 2011 – upgradován o 400 GB SSD a není důvod ho měnit… ano, povedený stroj..

 • Petr Sýkora

  iMac 27″ Mid 2011 – upgradován o 400 GB SSD a není důvod ho měnit… ano, povedený stroj..

 • Martynet

  Já furt jedu ten první 27″ 2009 :) Core i7 2,8, 32 GB RAM. Grafickou kartu jsem upgradoval před asi 3-4 lety na Radeon 6970 2 GB, DVD romku jsem vyměnil za 500 GB SSD a původní 1 TB hdd za 2 TB hdd. No a stále jede krásně dál… Neuvěřitelná mašina. Přemýšlím, že to zkusím vydržet 10 let a pak upgrade. Jinak jako záložní mám Macbook Pro 2017 s touch barem :)