Zavřít reklamu

V dnešní době se Apple pyšní označením nejhodnotnější společnosti světa s hodnotou přes 3 biliony dolarů. Jedná se o neuvěřitelné číslo, které je výsledkem několikaletého snažení a práce, kterou gigant do svých produktů a služeb vkládá. V tomto případě si ale můžeme povšimnout i zajímavých rozdílů. Ačkoliv drtivá většina jablíčkářů označuje otce společnosti, Steva Jobse, za nejvýznamnějšího generálního ředitele (CEO), tak pořádný posun přišel až za čas jeho nástupce Tima Cooka. Jak se postupně měnila hodnota společnosti?

Hodnota Applu neustále roste

Steve Jobs se do historie společnosti zapsal jako vizionář a mistr na reklamu, díky čemuž se mu podařilo zajistit firmě úspěch, se kterým se potýká až dodnes. Rozhodně nikdo mu nemůže upřít jeho úspěchy a produkty, na kterých se přímo podílel a významným směrem tak dokázal posunout celé odvětví kupředu. Skvělým případem může být například první iPhone. Ten na poli chytrých telefonů totiž způsobil značnou revoluci. Když se pak podíváme ještě o něco dál do historie, můžeme narazit na období, kdy Apple stál na pokraji krachu.

apple fb unsplash store

V polovině osmdesátých let minulého století totiž firmu opustili zakladatelé Steve Wozniak a Steve Jobs, kdy to pomalu šlo s firmou ke dnu. Obrat nastal až v roce 1996, kdy Apple odkoupil firmu NeXT, kterou si mimochodem po svém odchodu založil právě Jobs. Otec Applu se tak opět chopil kormidla a rozhodl se pro významné změny. Znatelně se „osekala“ nabídka a společnost se začala soustředit výhradně na své nejpopulárnější produkty. Ani tento úspěch nelze Jobsovi upřít.

Již od začátku tohoto tisíciletí hodnota neustále stoupá. Například v roce 2002 se jednalo o 5,16 miliard dolarů, každopádně růst byl zastaven v roce 2008, kdy hodnota meziročně klesla o 56 % (z 174 miliard na necelých 76 miliard). Steve Jobs každopádně kvůli nemoci byl nucen odstoupit z pozice CEO a kormidlo předat svému nástupci, pro kterého si vybral dnes všem známého Tima Cooka. V tomto roce 2011 se hodnota vyšplhala na 377,51 miliard dolarů, přičemž v tehdejší době stál Apple v žebříčku nejhodnotnějších společností světa na druhém místě, hned za nadnárodní těžařskou korporací ExxonMobil zaměřující se na ropu a zemní plyn. V tomto stavu Jobs předal svou společnost Cookovi.

Éra Tima Cooka

Po tom, co si pomyslné kormidlo převzal Tim Cook, hodnota společnosti opět vzrůstala – relativně pomalu, ale jistě. Například v roce 2015 hodnota činila 583,61 miliard dolarů a v roce 2018 se dokonce jednalo o 746,07 miliard dolarů. Následující rok byl však přímo zlomový a doslova přepsal historii. Díky 72,59% meziročnímu vzrůstu Apple pokořil nepředstavitelnou hranici 1,287 bilionu dolarů a stal se první americkou bilionovou společností. Tim Cook je pravděpodobně muž na svém místě, jelikož se mu úspěch podařilo ještě několikrát zopakovat, kdy hned v následujícím roce hodnota vzrostla na 2,255 bilionu dolarů. Aby toho nebylo málo, tak další úspěch přišel hned začátkem letošního roku (2022). Celý svět obletěla zpráva o tom, že cupertinský gigant překonal hranici nepředstavitelných 3 bilionů dolarů.

Tim Cook Steve Jobs
Tim Cook a Steve Jobs

Kritika Cooka s přihlédnutím na růst hodnoty

Mezi jablíčkáři se v dnešní době poměrně často sdílí kritika vůči současnému řediteli Timu Cookovi. Aktuální vedení Applu se tak potýká s názory, že se firma znatelně proměnila a zanechala svou vizionářskou pozici trendsettera v minulosti. Zase na druhou stranu se Cookovi podařilo něco, co nikomu předtím – nepředstavitelně zvýšit tržní kapitalizaci neboli hodnotu firmy. Z tohoto důvodu je pak jasné, že se gigant už nadále nebude pouštět do riskantních kroků. Má totiž vybudovanou nesmírně silnou základnu  věrných fanoušků a drží si nálepku prestižní společnosti. A právě proto raději volí bezpečnější přístup, který mu zajistí další a další zisk. Kdo byl podle vás lepším ředitelem? Steve Jobs nebo Tim Cook?

.