Zavřít reklamu

Když Apple představil první iPhone, jeho základní verze nabízela 4 GB vnitřního úložiště. O 15 let později je však i 128 GB mnohým málo. Pro běžný model je to možná ještě do jisté míry akceptovatelné, ale v případě řady Pro by se jednalo o výsměch, kdyby touto kapacitou disponovala i připravovaná varianta iPhonů 14. 

Pokud zabrousíme trochu do historie, tak už iPhone 3G obsahoval ve svém základu 8GB paměti, a to se přitom jednalo jen o druhou generaci telefonu Applu. Další nárůst přišel s iPhonem 4S, jehož základní úložiště poskočilo na 16 GB. Toho se společnost držela do příchodu iPhonu 7, který interní kapacitu opět jednou tolik navýšil.

K dalšímu pokroku došlo hned o rok později, kdy iPhony 8 a iPhone X nabídly v základu 64 GB. I když pak iPhone 12 ještě nabízel tuto kapacitu, s ním uvedená verze Pro dostala v nejnižší cenové relaci už 128 GB, čím Apple ještě více obě verze odlišil. Loni pak tuto velikost základního úložiště dostaly všechny iPhony 13 a 13 Pro. Modely Pro navíc získaly ještě jednu verzi maximálního úložiště, a to 1 TB.

Je zde jeden háček 

Už loni Apple věděl, že je 128 GB pro jeho iPhony 13 Pro málo, a proto je z toho důvodu začal krátit na funkcích, i když by je zvládly stejně tak, jako stejné modely s vyšším úložištěm. Řeč je zejména o možnosti nahrávat videa v ProRes. Apple zde uvádí, že minuta 10bitového HDR videa ve formátu ProRes zabere v HD kvalitě přibližně 1,7 GB, pokud budete nahrávat ve 4K, bude se jednat o 6 GB. Na iPhonech 13 Pro se 128GB vnitřním úložištěm je ale tento formát podporován pouze v rozlišení 1080p, a to do 30 snímků za sekundu. Až kapacity od 256GB úložiště umožní 4K při 30 fps nebo 1080p při 60 fps.

Apple tedy přišel s profesionální funkcí ve svém profesionálním modelu iPhonu, který by ji sice pohodlně zvládl, ale neměl by ji kam ukládat, proto jej raději softwarově omezil, než aby zařízení začal prodávat s 256GB úložištěm v základním modelu telefonu. Od iPhonů 14 Pro se navíc čeká, že přinesou zdokonalenou fotosoustavu, kdy základní 12MPx širokoúhlý fotoaparát nahradí ten 48MPx s technologií Pixel Binning, neboli slučováním pixelů. Dá se tušit, že tedy naroste i datová velikost fotografie, a to ať už fotíte v kompatibilním JPEG nebo efektivním HEIF. To samé platí i pro videa v H.264 nebo HEVC.

Pokud tedy i letos bude iPhone 14 Pro a 14 Pro Max začínat na kapacitě úložiště 128 GB, bude to poněkud trapné. Loni se to možná dalo ještě omluvit tím, že Apple vydal ProRes až v následující aktualizaci iOS 15, kdy byly iPhony běžně v prodeji. Dnes už zde tuto funkci ale máme, proto by jí měla společnost plně uzpůsobit i svá zařízení. Samozřejmě to není funkce, kterou by využíval každý majitel Pro modelů, ale když ji má ty mají umět, mají ji umět pořádně a ne jen tak na oko s daný, omezením.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.