Zavřít reklamu

I když jsou služby Applu spíše malé, co se součtu jejich uživatelů týče, viditelně se jich velcí hráči, jakými jsou Spotify a Netflix, bojí. Tyto dvě společnosti totiž zakládají nové partnerství, díky kterému bude Spotify doporučovat hudební obsah na základě pořadů Netflixu. A protože Apple toto již do jisté míry dělá, je jasné, kde se inspirovaly. 

Netflix Hub v rámci Spotify totiž doporučí svým prémiovým i neplatícím uživatelům oficiální soundtracky a další obsah, mezi který se řadí seznamy skladeb a podcasty, z pořadů Netflixu. Celé to tedy vypadá jako to, co Apple již dělá se svými vlastními službami – Apple TV+, Apple Music a Apple podcasty, ať už sledujete pořady Dickinson, The Morning Show nebo For All Mankind. Právě je najdete i v rámci Apple Music a podcastů.

the-netflix-hub-spotify-9to5mac

Je tak vidět, že podobná podpora tvorby má skutečně smysl, protože pokud diváka či posluchače jednodouše chytne, snaží se ten hledat další doprovodný materiál. A Apple mu jej ochotně naservíruje v rámci svých vlastních služeb. Jenže to Netflix ani Spotify nemohou, protože jeden se soustředí výhradně na video a druhý naopak na audio obsah. Vzájemné partnerství tak dává více než smysl.

Doprovodný obsah jako příjemný bonus 

Oproti Apple TV+, které má na trhu streamu videa pořád jen menšinový podíl, je Apple Music již poměrně velkým hráčem a Spotify se jej bojí dlouhodobě, i když je pořád největší hudbu streamující službou. Mezi tu v oblasti videa patří i Netflix a toto partnerství tak pomůže oběma. Netflixu totiž hrozí ztráta uživatelů v souvislosti s rostoucí oblibou a rozšiřující se působnosti platforem Amazon Prime Video a Disney+.

netflix

Klasická reklama je jedna věc, ale poskytnout doprovodný obsah takovému zástupu uživatelů, jaký má Spotify, se jeví jako ideální krok k udržení si své pozice. I když zde asi nepůjde o získávání nových uživatelů pro Netflix jen z toho důvodu, že se posluchačům líbí hudba pořadu, v opačném směru k tomu klidně dojít může. Ten, kdo si předplácí Netflix, totiž za doprovodným obsahem do Spotify klidně půjde, i kdyby jen zadarmo, počítá se každá duše.

Navíc se zde otevírají další vrátka mnohému exkluzivnímu obsahu, a to nejen s ohledem na podcasty. Apple by z toho však měl vyvodit důsledky a měl by se do toho snažit šlapat také o něco více. Potenciál v získávání nových předplatitelů zde má totiž vlastně největší, a to díky svému hardwarovému portfoliu. 

.