Zavřít reklamu

Od představení nové generace iPhone 15 nás dělí ještě několik měsíců. Apple totiž nové telefony představuje každoročně při příležitosti tradiční zářijové keynote, kdy se po boku jablečných smartphonů o slovo přihlásí i nové hodinky Apple Watch. Ačkoliv si na nové modely budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat, tak už nyní víme řadu zajímavých informací o chystaných novinkách a změnách. Bezesporu největší pozornost na sebe poutají úniky poukazující na nasazení konektoru USB-C, která by měl nahradit dosavadní Lightning.

Jenže to by nebyl Apple, kdyby nezačal svým uživatelům házet klacky pod nohy. Podle nejnovějších informací totiž USB-C ještě neznamená, že se jablečné telefony dočkají jeho plného potenciálu, ba právě naopak. Cupertinská společnost se dle všeho chystá limitovat rychlosti, což učiní pro odlišení iPhonu 15 (Plus) od iPhonu 15 Pro (Max). Ve zkratce lze říct, že zatímco iPhony 15 (Plus) budou rychlostně limitovány na stejné možnosti jako Lightning, vylepšení přijde pouze pro modely Pro.

Potenciální rychlosti nabíjení

S tím se zároveň vybízí další zajímavá otázka. Jak si vlastně „Pročka“ mohou ve finále vylepšit, respektive jakou rychlostí je teoreticky možné je nabíjet? Právě na tohle téma si společně posvítíme v tomto článku. Ve finále totiž bude záležet na standardu, který Apple implementuje. Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, vstupní modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus by měly být znatelně omezené na standard USB 2.0, tedy na úplně stejné vlně jako Lightning, kvůli čemuž jejich maximální přenosová rychlost bude činit 480 Mb/s. Tady se však bavíme o rychlostech přenosu, ne o samotném nabíjení. Aktuální iPhony podporují rychlonabíjení výkonem až 27 W, k čemuž potřebují USB-C/Lightning kabel v kombinaci s USB-C Power Delivery adaptérem.

Co se týče modelů iPhone 15 Pro, může se zdát, že na první pohled silně závisí na standardu, který Apple implementuje. Pravdou ale je, že na tom zase tak úplně nezáleží, tedy alespoň ne v našem konkrétním případě. Standard hraje zásadní roli zejména v přenosových rychlostech. Pokud by totiž Apple vsadil na Thunderbolt, přenosové rychlosti by mohly s klidem dosahovat až 40 Gb/s. V případě nabíjení jde však hlavně podporu USB-C Power Delivery. Technologie Power Delivery totiž umožňuje nabíjení výkonem až 100 W, což je zároveň teoretickým maximem pro nové jablečné telefony. Dopředu je ale jasné, že něco takového od Applu nemůžeme očekávat, a to zejména z bezpečnostních důvodů. Vyšší výkon totiž vyvíjí větší nápor na baterii, což způsobuje její přehřívání a opotřebení, v extrémních případech až poškození. I přesto je však ve hře jisté vylepšení.

esim

Je proto otázkou, zda se Apple bude držet současného maxima, nebo zdali se rozhodne pro navýšení výkonu pro nabíjení po vzoru konkurenčních značek. Například takový Samsung umožňuje nabíjení výkonem až 45 W, někteří čínští výrobci pak naprosto překračují pomyslné hranice a jdou ještě o krok dopředu. Například telefon Xiaomi 12 Pro dokonce podporuje superrychlé nabíjení výkonem až 120 W.

.